Kodak, yeni CMOS görüntü sensörünü tanıttı.

1.4 Mikron teknolojisine sahip CMOS Sensörü, iki yeni Kodak teknolojisini bir araya getiriyor.

  • Selim Öztürk
Kodak'tan yeni CMOS görüntü sensörü

Kısa süre önce duyurduğu Color Filter Pattern teknolojisini yeni bir CMOS piksel teknolojisiyle birleştiren Eastman Kodak Company, dünyanın 1.4 mikron fotodiot büyüklüğüne sahip 5 megapiksellik ilk sensörü olan KODAK KAC-05020 Görüntü Sensörü'nü üretti.

Cep telefonu gibi geniş tüketici kesimlerine yönelik dijital fotoğraf makinesi uygulamaları için tasarlanan Kodak'ın yeni sensörü, çok daha küçük pikseller kullanarak küçük optik formatlarda daha yüksek çözünürlüklere erişilebilmesine olanak tanıyor. Ancak genelde düşük ışık koşullarında kalitesiz görüntüler üretebilen diğer küçük pikselli sensörlerin aksine, KAC-05020 Görüntü Sensörü'nde kullanılan 1.4 mikron piksel teknolojisi bu durumu değiştiriyor ve daha büyük, 1.75 mikron piksellik CMOS tasarımlarını içeren mevcut sensörlere eşit veya daha kaliteli bir görüntü kalitesi sunuyor.

Kodak'ın Görüntü Sensörleri Biriminin Genel Müdürü Chris McNiffe şöyle diyor: "Fotoğraf makineli cep telefonları ve tüketicilere yönelik diğer küçük pikselli görüntüleme aygıtları özellikle düşük ışık koşullarında genelde kötü performans veriyorlar. Bu derece küçük piksellere sahip — görünen ışığın dalga boyunun sadece 2 ila 3 katı boyutunda — sensörler üretebilmek için, piksel ve sensör tasarımı konusunda bildiğimi her şeyi yeniden gözden geçirmemiz gerekti. CMOS piksel teknolojisini tümüyle yeniden tasarlayan ve bunu yaparken yüksek duyarlığa sahip renkli filtre dizeleri ve algoritmaları ile ilgili çalışmalarını esas alan Kodak, daha önce CMOS sensörlerin ulaşamadığı bir görüntü performansını yakalamış gibi görünüyor."

Bu yeni sensörün performansının anahtarı olan KODAK TRUESENSE CMOS Pixel, geleneksel CMOS piksel teknolojilerinin temel tasarım ve mimarisi yenilenerek üretildi. Standart bir CMOS piksel teknolojisinde sinyal, ışık sensör yüzeyiyle etkileşime geçtiğinde oluşan elektronlar tespit edilerek ölçülüyor. Sensöre gelen ışık miktarı arttıkça daha fazla elektron üretilerek her bir pikselden daha yüksek bir sinyal elde ediliyor. KODAK TRUESENSE CMOS Pixel teknolojisinde ise, silikonun taban "kutupluluğu" tersine çevriliyor ve böylece bir sinyali belirlemek için elektronların "yokluğu" kullanılıyor.

Bu değişiklik pikselin tasarım ve yapısında bir dizi iyileştirme yapılabilmesine olanak tanırken, nihayetinde CCD tabanlı görüntü sensörlerinin performansıyla rekabet edebilen bir CMOS görüntüleme performansı elde ediliyor.

KAC-05020 Barselona'da tanıtıldı

Yeni sensörün ışığa duyarlılığı, kısa süre önce duyurulan KODAK TRUESENSE Color Filter Pattern teknolojisi kullanılarak artırıldı. Bu teknoloji, sensör üzerinde zaten bulunan kırmızı, yeşil ve mavi piksellere pankromatik — veya "şeffaf" — pikseller ekliyor. Bu pikseller görülebilir ışığın tüm dalga boylarına karşı hassas olduğu için, sensöre gelen ışığın çok daha yüksek bir kısmını kaydedebiliyor. Bu durum mevcut sensör tasarımlarına kıyasla sensörün ışığa duyarlılığını 2 ila 4 kat artırarak (bu da fotoğrafçılıkta 1 ila 2 stop kazanç anlamına geliyor) düşük ışık koşullarında performansı artırıyor ve hareketli sahnelerde bulanık görüntüleri azaltıyor.

5 milyon piksellik KAC-05020, popüler ¼" optik formatında mevcut alan en yüksek çözünürlüğü sunduğu gibi, ISO 3200'e varan ISO seviyelerinde fotoğrafların ve 30 kare/sn hızla 720p çözünürlükte videoların çekilebilmesine olanak tanıyor. Texas Instruments'in OMAPTM ve OMAP-DM çözümleri de bu sensörü desteklediği için, fotoğraf çekme özelliğine sahip cep telefonlarına dijital fotoğraf makinesi performansını getiren bir dizi KODAK Görüntü İşleme ve İyileştirme Özelliğini (dijital görüntü sabitleme, hızlı otomatik odaklama, kırmızı göz önleme ve yüz tanıma gibi) uygulamak da mümkün oluyor.

Kodak, 11-14 Şubat tarihleri arasında, İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen GSMA Mobile World Kongresinde KAC-05020'nin bir tanıtımını gerçekleştirdi. KAC-05020'nin ilk örneklerinin ise 2008'in 2. çeyreğinde üretilmesi planlanıyor.

Daha fazla bilgi için tıklayın.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play