Korkmayın, Facebook ölmüyor!

Facebook'un 2017 yılında çökeceğini ön gören araştırmaya inat; dev sosyal ağın ölmeye hiç niyeti yok

Korkmayın, Facebook ölmüyor!

Geçtiğimiz haftalarda, Princeton Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı sosyal ağların gelişimini inceleyerek, Facebook'un geleceğine dair çıkarımlarda bulunan bir araştırma yapmışlardı. Bu araştırmaya göre, Facebook'un 2017 yılına kadar kullanıcılarının yüzde 20'sini kaybedeceği ve yok oluş sürecine gireceği ön görülüyordu.

Ancak bu araştırmaya önce Facebook'tan tepki geldi ve aynı araştırma yöntemi ile yaptıkları çalışmada, Princeton Üniversitesi'nin 2021 yılında hiç öğrencisinin kalmayacağını ispat ederek araştırmayı çürüttüler.

Fakat, Facebook'un geleceği hakkında bir çalışma da Carnegie Mellon Üniversitesi'nden geldi. Princeton Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın aksine, üyelik sistemiyle çalışan 22 sosyal ağı altı yıl boyunca inceleyen araştırmacılar, çok detaylı veriler çıkararak bu verilerin üzerinden yaptıkları araştırmada, Facebook'un önümüzdeki dönemde güçlü bir sosyal ağ olarak varlığını sürdüreceğini gördüler. Hatta kullanıcılarının daha sık ve daha fazla sayıda kişisel paylaşımlar yapmaya başlayacağını, paylaşımların, kullanıcı başına ortalama saatte iki paylaşım hızına yükseleceğini tespit ettiler.

Araştırmaya göre, yıldızı yükselecek bir diğer sosyal ağın da LinkdIn olduğu ortaya çıktı. Ancak bu araştırmaların, gelecekte aniden ortaya çıkacak ve kullanıcıları çalacak popüler başka bir sosyal ağın olmadığı kabul edilerek yapıldığını da hatırlayalım. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

sallayın ya....

Millete 2017'de anan baban ölecek deseler bu kadar telaşlanmazlar.

bir aralar msn vardı.. o live messenger programında karşılıklı oyun oynadığım günleri hatırlıyorum, ve sadece sevdiğimiz insanlarla oynardık. facebook gibi değildi herkesle oynanmıyordu. kimse ölmez diyordu bende öyle düşünüyordum ailemde.. ama 3G görüntülü arama çıktı sonra facebook twitter derken bir sürü sosyal ağ çıktı şimdi kimse bana facebook ölmez diye masal anlatmasın.. elbet bir gün daha iyisi çıkar.

@23 Şub 2014 17:35 Messenger'ı hala kullanabilirsiniz.Ücretsiz olan messenger reviwer ı internetten indirin ve üzerinden kurun yeter. Berbat ve çoluk çocuk yuvası skype ı kullanmaktan bin kat daha iyi.

Fişlemede çok büyük bir kolaylık. Gönüllü fişlenmeler ha ha ha...

Başka dertleri kalmamış saçma sapan şeylerle uğraşıyolar :)

iPad de tutmaz diyorlardı, bilgisayar satışlarını bitirdi.

yeni altarnetifler beklioz

whatsapp ve instagramı almışken yeni bir hizmet çıkarır ordan devam eder

ha iyi tamam ya

Live Messenger da bitmez diyorlardı, Skype perişan etti, microsoft gitti Skype yi aldı, skype güümmm.. Facebook, kendini biterecek olan WhatsApp ı almasıyla kendine biraz daha ömür kattı ama bu sonucu değiştiremez.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir