Korsan içerik dağıtana bayi muamelesi yapmak!

İnternet üzerinden müzik ve film dağıtan korsana verilmesi istenen ceza yeni bir tartışma başlattı.

  • Ümit Öncel
Korsan içerik dağıtanın cezası ne olmalı?

İnternet üzerinde başta P2P ağları olmak üzere pek çok farklı kanal üzerinden, yasadışı yöntemlerle telif hakları korunan müzik parçaları ve filmlerin dağıtıldığını artık herkes biliyor. Firmalar ise haklı olarak bu duruma karşı mücadele etmeye çalışıyorlar. Bu konuda üye firmalara Recording Industry Association of America (RIAA) yani ABD'nin kayıt endüstrisi birliği yardımcı olmaya çalışıyor. İnternet üzerinden korsan olarak dağıtılan eserleri bulmaya ve dağıtanları cezalandırmaya çalışıyor. Fakat mahkemeye çıkartılan korsanlara verilecek ceza konusunda hakimlerin yorumu, RIAA'nın beklentisinden oldukça farklı.

Bunun en son örneği 2004 ve 2005 yılları arasında Elite Torrents adlı bir grup kurarak, farklı müzik albümlerini ve filmleri P2P ağlarında dağıtmakla suçlanan Daniel Dove hakkındaki mahkemede ortaya çıktı. Dove 18 ay hapis ve 20 bin dolar (yaklaşık 33 bin TL) para cezasına çarptırıldı. Ne olduysa da, RIAA ve film devlerinin bu kararı az bulmalarından sonra oldu...

Korsanları bayi olarak görmek doğru mu?

Yargıç, RIAA'nın korsanları bir müzik mağazası yerine koyma isteğini reddetti.

Fakat RIAA ve Lionsgate Entertainment karara itiraz ederek, cezanın artırılmasını istediler. RIAA, Dove'un yaydığı müzik albümlerinin 17.281 kez indirildiğini ve bu durumda bu kadar albüm satışının engellendiğini söyleyerek, albüm başına 7,22 dolardan (yaklaşık 12 TL) toplam 124.769 dolar (yaklaşık 205 bin TL) ödemesi gerektiğini savundu. Lionsgate ise Dove'un dağıttığı 700 filmin, sinema sektörüne 22 milyon dolar (yaklaşık 36 milyon TL) zarar verdiğini, bu filmlerin %4'ünün kendisine ait olduğu için Dove'dan 880 bin dolar (yaklaşık 1,5 milyon TL) tazminat alması gerektiğini iddia etti.

Yargıcın kararı, bundan sonraki benzer durumlarda emsal teşkil edebileceği için son derece önemli. Davaya bakan yargıç Jones, her indirilen dosyanın bir satışı engellediği şeklinde düşüncenin yanlış olduğunu belirterek, her dosya indiren kişinin, eğer bunu indirmeseydi gidip albümü veya film DVD'sini satın alacağının garantisi olmadığını belirtti. Böylece bir anlamda, RIAA ve film yapımcılarının, korsanları bir bayi gibi görüp, onların dağıtımı üzerinden kar elde etmesinin önünü kapatmış oldu. Tabii ki bunu söylerken korsanı desteklemiyoruz; ancak korsanla mücadeleyi aynı zamanda bir fırsat olarak görenleri de asla onaylamıyoruz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

korsanın önüne geçmek istiyorlarsa ucuzlatsınlar boş dvd 30 kuruş bir sinema dvd ise en az 40 tl civarı gibi oyun aldığınızı düşünün orjinla oyun 50tl ile 250 tl arasında bir oyun hastası ayda en az 3 oyun oynasa ortalama 100 tl den 300 tl eder bu arkadaşın kazancı ne ki o kadar versin oyuna para aldığı maaş en fazla 1000 tl olsa bile ayda 3 oyun alamaz ne yapar korsan alır veya netten indirir.

Bazen hiç bir gişe başarısı olmayan para veripte izlenmeyecek o kadar çok flim var ki ya da müzik sırf bedava erişiyor diye indirenler var. belki hiç dinlemeyecek.

"Korsana Hayır " diyoruz. Fakat, herkes aynı alım gücüne sahip değil maalesef. Korsanı engellemek ellerinde; fiyatları aşağıya çekmeleri gerekiyor ki kriz bile olsa illegal yollar seçilmesin.

Ceza mantığıda ne kadar etkili olur tartışılır.

iyi ki torrent var....illegal indirmeleri bile yasal hale getiriyor....

Bu mantıklı yorumu için CHIP ONLİNE'ı kutluyorum .

Aynen katılıyorum, yargıç da benim diyeceğimi demiş zaten "Davaya bakan yargıç Jones, her indirilen dosyanın bir satışı engellediği şeklinde düşüncenin yanlış olduğunu belirterek, her dosya indiren kişinin, eğer bunu indirmeseydi gidip albümü veya film DVD'sini satın alacağının garantisi olmadığını belirtti."

Sanki her müzik veya film indiren onu indiremeseydi gidip alacaktı. Kimi zaman ulaşması kolay olduğu, kimi zaman da bir iki şarkı için albüme para vermek istememesi gibi sebeplerle indiriliyor. Diyelim ki hiçbir şekilde indirilecek bir ortam kalmadı. Bu durumda insanlar elden ele paylaşacaklar. Bunu da kontrol edebilecekler mi?

5 para etmez şeyleri satıp yıllarca milleti yasal yolarak dolandırdılar, 2 liraya mal ettikleri kasetleri 10 liraya sattılar cd-dvd piyasaya girince internet de icat olunca dolandırma yolları tıkandı.

yeni çıkan tüm yabancı dvd ler aynı fiyat ama hepsi aynı kalitemi? markete gidince peynirlere bakınca yeni peynirlerin hepsi aynı fiyatmı çeşit çeşit peynir var.

pink floyd bi albüm yapsa yılların efsane grubunun albümü ile daha yeni çıkmış 5 para etmez detone sesli şarkıcı ve grupların albümleri aynı fiyatta.

ben sevdiğim bir çok grubun albümünü korsan indiriyorum eğer beğenirsem gidip orjinalini satın alıyorum beğenmezsem zaten almam.

Korsan hiçbir zaman ENGELLENEMEZ

korsano durduramazsınız ama tabi herkes durmasını ister bazıları istemez... Bu böyledir...

"Korsanı desteklemiyoruz; ancak korsanla mücadeleyi aynı zamanda bir fırsat olarak görenleri de asla onaylamıyoruz... " Güzel söylemişler..... Bende RIAA ve film yapımcılarını kınıyorum..

Sen de yorum yaz