Material Design'lı Chrome'u görün, deneyin!

Chrome, önümüzdeki haftalarda Material Design görünümüne bürünecek ve işte böyle görünecek!

  • Zeynel A. Öztürk
Material Design'lı Chrome'u görün, deneyin!

Google, Android Lollipop'u yayınladığından bu yana Material Design tasarım dilini farklı ürünlerinde kullanıyor. Sadece Android'li telefonları değil, Google'ın farklı web hizmetlerini de etkisini altına alan Material Design'ın dokunmadığı nadir yerlerden bir tanesi, Google Chrome idi. Ancak bu durum yakında değişecek.

Chromium tartışma panolarında ortaya çıkan ipuçları, Material Design'ın Chrome 50'den itibaren web tarayıcısında kendini göstermeye başlayacağını söylüyor. Chrome'un bugünkü kararlı sürümü ise Chrome 48 olsa da, bazı yeni özelliklere şimdiden bakmak mümkün.

Chrome'un Material Design öğelerini etkinleştirmek için yapmanız gerekenler oldukça basit, ancak bu işlevler henüz geliştirme aşamasında olduğundan deneyiminizi olumsuz etkileme ihtimali var. Denemekte kararlıysanız, adres çubuğuna chrome://flags yazın ve Enter'a basın.

Açılan sayfada "malzeme" kelimesini aratın (Material Design, Türkçeye Malzeme Tasarımı olarak çevrilmiş). Bu kelimeyi içeren ayarları etkinleştirin ve tarayıcınızı kapatıp açın.

Ekran görüntülerinde de göreceğiniz üzere Chrome'un Material Design'lı hali, o kadar gösterişli değil. Değişiklikler küçük, ancak tarayıcıyı biraz daha modern bir hale getirdiği söylenebilir. En büyük değişiklik belki de chrome://md-settings adresinden ulaşılabilen Ayarlar sayfasında, ancak buradaki seçeneklerin çoğu henüz çalışmıyor.

Gördüklerimizin henüz tamamlanmamış test sürümlerine ait olduğunu akıldan çıkarmamakta fayda var. Yine de Google'ın web tarayıcısının görünümünü güncellemeyi uzun süreden sonra hatırlamış olması güzel.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bootstrap e alternatif olur. Güzelde olur. Yaygınlaşmasını bekleyelim

@02 Şubat 2016 01:08 ne alaka kardeş? Konuyla alakası nedir?

v50 iyiymiş seneye 125 filan olur heralde bu nasıl version numaralandırmaysa artık, her satıra yeni version numarası vermeyi çocukken yapardık biz.

Firefox varken Chrome kullanan hazırcı bebedir. Cevap yazanda bebek olduğunu ispatlamış olur.

sensin bebe ....................................................

@02 Şubat 2016 09:11 firefox flash desteğini kaldırdı bikere firefox neymiş çok FOX izdivacı izlemişiniz de böle olmuş

Çok güzel uzun zamandır bekliyordum :)

önce tarayıcıya bulaşan abuk sabuk eklentileri engellesinler. yada en azından kaldırılması konusunda başarılı olsunlar. Sırf bu yüzden chrome kullanmıyorum. eklenti kontrolü olarak mozilla daha iyi

@02 Şubat 2016 09:51 Kullanmayı bilenler için Edge'den sonra en hızlı tarayıcı. Firefox daha yavaş. HTML testi yapabilirsiniz. Edge ise 'Program' değil 'Uygulama' olduğundan daha hızlı!

tasarımı iyi en azından microsoftun saçmaladığı gibi değil

Harikulade gözüküyor....

Keşke geri bildirim yapıp hatırlatmasaydım, önceki yazdıklarımla PlayStore'daki yeni Chrome logosunu getirmişlerdi. Sonraki bildirimlerimde bu olaydan bahsetmiştim ama oldukça çirkin görünüyor. Umarım o kadar kötü gözükmez.

@02 Şubat 2016 15:46 he sen dedin yaptılar:) uzun zamandır flags ile etkinleştirilebiliyoruz.

Chrome'un öncelikle android telefon ve tabletlerde her açılışta en son görüntülenen web sayfasını açma huyunu terketmesi gerekiyor. Yalnızca bu bile kullanmamak için yeterli sebep.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost