MeeGo, Sailfish adıyla yeniden doğacak

Eski Nokia çalışanlarından oluşan bir takım, Nokia'nın arkadan bıçakladığı kahramanını diriltiyor!

  • Zeynel A. Öztürk
MeeGo, Sailfish adıyla yeniden doğacak

Eski Nokia çalışanlarından oluşan bir grup, 257 milyon dolarlık bir fon toplamayı başardılar. Takımın amacı ise bu kaynağı MeeGo işletim sistemini temel alan yeni bir mobil işletim sistemi geliştirmekte kullanmak.

Jolla adındaki şirket, Nokia ve Intel'in kaderine terkettiği MeeGo işletim sistemini "Sailfish" adıyla yeniden canlandırmayı amaçlıyorlar. Sailfish hakkında çok fazla detay verilmese de, geliştiricilerin onu akıllı cepler, dokunmatik ekranlı tabletler ve televizyonlara getirmek için var güçleriyle çalıştıkları söyleniyor.

Jolla'nın CEO'su Jussi Hurmola, işletim sistemine son birkaç aydır ilginin yoğun olduğunu söylüyor ve platformun alt seviye cihazlarda iyi bir biçimde çalışacağı haberini veriyor. Android ve Apple arasındaki patent mücadelesine de değinen Hurmola, bu durumun kendi işletim sistemlerinde olmayacağını, yazılımlarının patentli olduğunu ve hiç kimseyi kopyalamadıklarını söylüyor.

Wall Street Journal'ın iddiasına göre Jolla, yeni işletim sistemini kullanan bir cebi önümüzdeki ay tanıtacak. Bakalım Sailfish, iOS, Android gibi devlerin hüküm sürdüğü ceplere ve diğer cihazlara girmeyi başarabilecek mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

kopya yoksa çok heyecanlı olacaktır. sabırsızlıkla bekliyoruz..

Önü çok parlak bir işletim sistemi. Nokia symbian'dan vazfeçip biraz bu işletim sistemi ile uğraşsa gerçekten daha iyi bir durumda olurdu şu an. Sadece çok popüler olmadığı için uygulama sıkıntısı mecvut.

Çeşitlilik iyidir.

Gercek Linux, ozgur Linux!! Android Java'yla ugrassin debelensin resmen sirf uygulama sayisi cabuk artsin diye mobil isletim sistemine Java taban koydular boyle sacmalik olamaz

daha iyi bir ismi olabilirdi

sabırsızlıkla bekliyoruz..

adı Androidos olsun :\

Ne Android Fun Nede Apple Fun'iyim.Orta Halli Kullaniciyim.Elimde Eski Bir Windows Isletim Sistemli Omnia'm Var.Bu Saatten Sonra Androidin Zirveyi Birakmayacagini Tam Tersi DahaCok Buyuyecegini Tahmin Etmek Zor Olmasa Gerek.Telefon Tablet Derken Fotograf Makinasina Geldi Yakinda Tv Ve Bilgisayarlara Gelecek Sonrasinda Simdi Oldugu Gibi Pastanin Buyuk Dilimini Alir Gider.

Sailfish :/ isim olmamis yada alismadik :P

MeeGo performans olarak cok kotu bir sistemdi ve hic birsekilde optimize etmediler, bu nokia dan mi gelistirici takimdan mi kaynaklaniyor bilmiyorum ama sucu sadece Nokia da aramak yersiz bence. WeTab kullandim, MeeGo yuklu geliyor ( Ozellestirilmis surumu ) ayni tablete Android X86 kurdugunuzda tablet ucusa geciyordu. Meego aktifken fan son surat calisiyor, Android yukluyken ne isiniyor ne fan calisiyordu hem de daha hizli calisiyordu. Uygulama magazasi komik 10-15 program var, Flash duzgun calismiyor, Android emulatoru var ama berbat. Sozun kisasi, MeeGo oksuz kalmis bir isletim sistemi ve tekrar dogacaksa adam gibi dogmali yoksa para israfi olacaktir.

Sen de yorum yaz