Megapiksel masalı: Bilmeniz gereken gerçekler

Ne kadar fazla megapiksel, o kadar kaliteli resim mi demek? İşte bildiklerimiz ve gerçek doğrular...

Fotoğraf makineleri

Fotoğraf makineleri

Testimiz açık olarak gösteriyor ki 10 ile 12 megapixel arasındaki bir çözünürlük ile en iyi fotoğraf kalitesini alıyorsunuz. En çok tavsiye edilen 4 kamerayı makalemizin ilerleyen sayfalarında görebilirsiniz.

Samsung EX1 : Uygun fiyat
EX1 amatör fotoğrafçılar için gerekli tüm donanımı sunuyor. Metal kasa, elimizle ayarlayabileceğimiz ayarları sunan kontrol elementleri, ve 10 megaixel kamera ile yüksek fotoğraflar kalitesi. Parlak objektifi(F1,8) 3 kata kadar büyütebiliyor, çevirilebilir AMOLED ekran ise şuana kadar kompakt kameralarda görüğümüz en iyiler arasında yer alıyor.
Fiyat : 800 TL

Canon Ixus 300HS : Küçük görünümüyle kalitesile fotoğraflarFotoğraf makineleri
Küçük ve stil sahibi Ixus 300 HS arka plan aydınlatma olarak 10 megapixellik CMOS sensörü kullanıyor. Testimizde kalitesi bizleri etkiledi. 3.8 kata kadar yakınlaştırma, kolay kullanım ve 720p HD video kalitesi sunuyor.
Fiyat : 900 TL

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Konu oldukça yüzeysel incelenmiş olup, bu konunun anlatımı bence yeterli değildir.
Sadece megapiksel unsurunun yeterli olmadığı yüzeysel anlatılsa da,
Objektif çözünürlüğü, objektif ışık geçirgenliği, sensör tipi ve kalitesi, ışık ölçüm parametreleri ve kayıt parametrelerinin bir makinada çok da fazla önem arzettği belirtilmeli ve anlatılmalıydı..

kıyaslama yapmışsınız iyi güzel de...14 ve 16 Mpixellik makineleriyle çektiğinizi söylediğiniz resimler ZOOM edilerek basılmış gibi gözüküyor (özellikle 1.600 iso da verilen gül örnekleri). Bu da gerçekçi karşılaştırma yapmamızı engellediğini düşünüyorum. Yazının sonunda yer alan makinelerin olması ise makalenin sanki bir "yönlendirme" yaptığı hissi uyandırıyor...incemelerinizde biraz daha hassas davranmanız dileklerimle.

Uygun fiyat dediğiniz 800 TL.
200-400TL ye satılanları almayalım mı

arkadaşlar yazılanlar tamen doğrudur. belki teknik eksiklik var. o zaman benim 5 mp kameram neden 5 mp telefondan iyi çekiyor nedeni cep telefonu sensörü küçük. şimdi şu şekilde izah edeyim bir profesyonel fotografçı değilim ama çaylak ta değilim. şimdi ful-frame bir sensörle. 16 mp bir canon slr ile yine 18 mp asp-c sensörlü slr yi birde compact 16 mp kamerayı karşılaştırma fırsatınız oldumu benim oldu. kalite açıkça ortada ful frame slr tabiki çok üstün kalitede çekim yapar neden çünkü senssör büyüklüğü normal filmli kameralardaki bir filmin genişliği kadardır. oysaki normal kamerada ise sensör 1 cm kare kadardır modele göre değişir. mesala canon G12 neden pahalı. sensörü büyük. panasonic lx5 neden pahalı aynı sensörü. fuji s200 veya hs10 sensörü büyük.

ayrıca size şunu da kanıtlarım gidin bir mağazada sanyo pvc-fh1 kamera kaydını inceleyin. birde binlerce tl lik bir sony. ama küçük lcd de değil. pc de . farkı daha iyi anlarsınız. sanyo sony i kalitede geçer. bu işler teknikle ölçülür. bilgi için fotografçılık forumlarını oluyun.
makine almadan da letsgo digital sitesinde gerçek çekimleri karşılaştırın. ama çekim ortamlarına dikkat edin. karanlıkta başarılı makine almaya özen gösterin yoksa akşamüstü evin içinde veya bulutlu kavalarda üzülürsünüz.
son bir tavsiye. uzun süre kullanayım derseniz. slr alın derim. iki yılda geri kalmaz . mp takıntınız yok ise. ayar konusunu derdetmeyin.
canon 450d gibi giriş slrlerde bile autofocus vardır.

bencede kötüledigi 16 megapixle olan resimler daha cok zomm yapilmis ,,, tam bir aldatmaca

aslında çoğu şey göründüğü gibi değil

evet bu test hakkında haklılar . Dün buna bizzat şahit oldum diyebilirim dün herkes fotoğraf makinesiyleydi dün arkadaşlarla fotoğraf çekiliyorduk. Herkesin elinde 10 ila 12 mpx arası değişen Kodak Bemq Somy Olypus vs vs makineler vardı bende ise şimdi artık eski model olmuş benim aldığım zamanlardada orta seviyeli bir cihazdı Panosonic 7.2 Mp bir makine vardı çözünürlük olarak yani fotğraf boyutu olarak evet diğer makinalar daha iyiydi ancak karanlık ortamlarda bazılarının gösterdiği performans gerçekten çok vasattı ve benim kullandığım cihazın yanından bile geçecek kapasitede değillerdi.Ve herşeyden önce şuda bir gerçek fotoğraf çekmesini bilmeyen bir kişiçekerse elinde çok iyi bir makine dahi olsa kötü sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

800 -900 tl uygun fiyatmıdır? o paraya temiz ikinci el slr alırım hepsinden iyi çeker.

Bu megapiksel oyununu çoktan bilyordum umarım insanlar biraz olsun aydınlanır ve gidipte megapikseli çok yüksek ama kalitesi düşük olan makinelere kanmazlar.

megapixel olayı doğru değil ama bu test de bunu göstermekten çok uzak. en aznından sadece mp farkını göstermek içn aynı seri, aynı marka nın farklı mp li modelleri arasında bir test yapılabilirdi. resim kalitesini etkileyen pekçok faktör var. iso, sensör tipi, büyüklüğü ve marka faktörleri çok daha etkilidir.

Yuksek ISO yu yuksek cozunurluge her zamn tercih ederim. Her turlu isikta en dusuk enstantane ile flassiz cekim yapabilen makine bence en iyisidir.

yuh be tavsiye fiyatlara bakın.. 800-900 tl .. Ne alıyorsunuz bu fiyata ?! 50-100 tl ye temiz ikinci el bir analog slr alın garanti ederim, hepsinden iyi çeker. Ama yok yok, bunuda beceremez, 50 liralık alete güvenemez illa ki parayı çarçur edersiniz siz.

Bundan bir kaç sene önce piyasada 14, 16 megapiksel kompakt makinalar varmıydı. Üreticiler teknolojinin ilerlemesiyle birlikte son derece kullanışlı ürünler çıkardılar. Zannedersem pek de öyle düşük megapikselli model makinalar kalmadı. Çevremdeki insanlar yüksek çözünürlükteki makinaları kullanmaktalar. Ben şahsen bu yalanlara pek inanmıyorum. Saygılar,

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir