Microsoft, SwiftKey'i satın mı alıyor?

İddialar doğruysa Microsoft, Android'in ve iPhone'un bu popüler uygulamasını satın alıyor!

  • Gökhun Sungurtekin
Microsoft, SwiftKey'i satın mı alıyor?

Gökhun Sungurtekin

Microsoft, kendi mobil işletim sisteminin yeni sürümünü henüz çoğu cihaza sunmuş değil. Ancak firma, kendi yavaşlığını aşacak başka bir yol keşfetti: Mevcut uygulamaları satın almak.

Financial Times'ın iddialarına göre SwiftKey, yakında 250 milyon dolar karşılığında Microsoft'un kontrolüne geçebilir. Popüler klavye uygulaması SwiftKey, otomatik düzeltme ve sonraki sözcüğü tahmin etme gibi işlevleriyle öne çıkıyor. Android için ve yakın zamanda iPhone ve iPad için sunulan uygulamanın geliştiricileri, Londra'da bulunuyor.

SwiftKey'in rakibi Swype, indirme listelerinde SwiftKey'in üstünde bulunuyor. Yine de SwiftKey, Android ve iOS'ta 300 milyonun üzerinde etkileyici bir indirme sayısına sahip.

Söylenenler doğruysa Microsoft'un tek amacı, popüler bir klavye uygulamasını ele geçirmek değil. Firmanın SwiftKey'i satın alarak yapay zeka alanında ileriye dönük bir hamle planladığı söyleniyor.

Bu elbette Microsoft'un ilk satın aldığı mobil uygulama olmayacak. Yazılım devi daha önce eposta uygulaması Acompli'yi, yapılacak listesi uygulaması Wunderlist'i ve takvim uygulaması Sunrise'ı satın almıştı. Windows 10 Mobile'ın işleri müthiş gitmese de Microsoft'un elindeki alternatif uygulamalar, piyasadaki cihazlarda kontrol sahibi olmasını sağlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Microsoft para harcayacak yer arıyor. Yoksa kendi klavyesi de kullanışlı

@03 Şubat 2016 11:35 Yapay zeka (cortana yani) için ve insanların bilgilerini toplamak için satın aldı, popüler olması daha çok bilgi alabilmesini sağlayacak. Teknoloji şirketleri için çok önemli bir şey. Facebook gibi bedava hizmetlerin gelirlerinde de önemli bir payı var sizin bilgilerinizi satmasının.

Microsoft her şeyi mahvediyor. Klavyemizi de elimizden aldı. Şu Microsoft ne gereksiz firma ya. Yazılım devi diyorlar yazılım özürlü bunlar. İşletim sistemi yazmayı beceremeyince çareyi uygulama program yazıp satmakta buluyorlardı. Dı diyorum çünkü artık onu bile beceremiyorlar. Hazır yapılmış programları satın alıyorlar. Bir yazılım firması bu kadar düşemez. Reziller...

@03 Şubat 2016 12:39 Neyse kafayı fazla takma artık....yaptı bi kere....seni nasıl teselli etmeli bilmiyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost