Microsoft'tan yeni Windows 10 taktiği!

Microsoft, iddiaya göre Windows 10'u izinsiz bir biçimde bilgisayarlara yüklemeye yine başladı!

Microsoft'tan yeni Windows 10 taktiği!

Microsoft, Windows 10'u Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarına kabul ettirmenin yeni yollarını aramaya devam ediyor. İddiaya göre firma, GWX (Windows 10'u Alın) uygulaması üzerinden sunduğu güncellemeleri kullanıcının bilgisi olmaksızın, ileri tarihlere zamanlamaya başladı.

GWX penceresi normalde yalnızca Windows 10 yükseltmesinin ücretsiz olduğunu hatırlatmak üzere karşınıza çıkıyor. Ancak Tom's Hardware'in haberine göre Windows Update ayarlarınıza bağlı olarak güncelleme, otomatik olarak, izniniz alınmadan, iptal etme şansınız olmadan devreye girebiliyor. Bu yüzden GWX'in ne yaptığını arada sırada kontrol etmekte fayda var gibi görünüyor.

Microsoft'un biz kullanıcıları bilgisayarda ne döndüğünü izlemek zorunda bırakması, garip bir durum. Windows 10 müthiş bir güncelleme olabilir ancak işletim sisteminin bilgimiz dışında güncellenmesinin pek kabul edilebilir bir yanı bulunmuyor. Elbette bu bir ilk değil; yazılım devi Windows 10'u bilgisayarlara sokmak için daha önce farklı taktikler denemişti.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Tabii ki en yeni sürüm Windows, istisnai durumlar hariç en iyi Windows'tur ve yüklemenin bir mahsuru yoktur, aksine faydası vardır ama donanım, driver, 3. parti yazılım ve ayar sorunları ne yazık ki sıkıntı yaratmaktadır ve de ne yazık ki bu sorunların da çözümü yoktur. Buna rağmen insanlara Windows 10 yükleyin demek de anlamsızdır. Örneğin 50 tane Windows 8'li bilgisayarı olan bir şirketin otomatik yükleme nedeniyle yaşayacağı aksaklıkları tasavvur bile edemiyorum. Peki ya 1000 sistemi varsa...

Dünya üzerinde otomatik yükleme nedeniyle zarar görmüş tüm şirketler parmak kaldırsın ve zararlarını açıklasınlar! Var mısınız böyle bir haber yapmaya? Microsoft kurulu düzenleri oto-yükleme ile sabote ediyor, kısaca brute force kullanıyor ve kurulu düzen bozulduktan sonra zaten insanların Windows 10'a geçmemesi için herhangi bir neden kalmıyor. Tabii ki Windows 10 ile tam uyumlu iseler. Uyumsuz iseler, zararın ziyanın hesabı yok. MS, en büyük engelin kurulu düzen olduğunu biliyor...

Bu olay dün şirket bilgisayarını kullanırken başıma geldi. Enteresan bir şekilde yükleme uyarısı verdi. Son anda iptal ettim. Akşam bir arkadaşım mesaj attı PC kendini otomatik Windows 10'a geçiriyor diye. Microsoft'un kullanıcıya sormadan böyle bir işlem yapması çok yanlış. Bir hedef koyulmuş olabilir ama bunun bu şekilde yapılması rahatsız verici bir durum.

Galiba birileri için %90 nın altına inmek yetmedi %80 e inmeye çalışıyor. Zaten normal kullanıcıların çoğu geçti Windows 10 a. Geri kalansa şirket bilgisayarları. Eğer onlara böyle birşey yaparsa şirketi zarara sokar.

Windows 10 gerçekten iyi ama yüklemek istemeyen yüklemesin sen niye zorla yüklüyosun. İnsanların şüphelerini gider insanlar kendi isteğiyle yüklesin. Bu şekilde daha da uzaklaşıyo insanlar.

Keşke windows 7 ye geri dönülse :(

aynı şey benim de başıma geldi. bir dj im ve bigisayar çok önemli benim için. şöyle anlatıyım: windows 10 a kendim geçtim ancak geçtikten sonra hiç bir cihazımı tanımadı windows 10. her şeyi güncelledim ancak yine de olmadı. sonra neyse ki yolu varmış 7 ye geri döndüm. akşam saat 12.30 içerisi müşteri kaynıyor tam işler hızlanmış. ekran kapandı, ses gitti.. ne olduğunu anlamaya çalışırken windows 10 yüklenmeye başladı ve 1 saatten fazla sürdü. yüklendi de ne oldu? cihazları tanımıyor...

Windows 10'u açarken geç açılıyor ama kapanırken kapanmıyor. Edge bazen de Facebook'u açmıyor. Ama bazen yavaşlıyor. Allahtan programda ''Turbo Gücü'' varmış. Onu açtım PC daha da hızlandı. Görev çubuğu normalden biraz geç geliyor. Ayrıca bilgisayar açılırken ''Fotoğraflar'' uygulamasında sorun oluyor. Son olarak da PC oturumumu biraz geç açıyor... Bilgisayarımda şu anlık sorunlar bunlar. Sorunlar büyüdü mü, işimiz bitti. Direkt Windows 7'ye dönerim, sorun değil.

Ben Bill Gates'in yerinde olsam tek bir düğmeye basıp herkesi Windows 10'a geçirirdim.

İstediği kadar uğraşsın, kimse o bozuk işletim sistemini kullanamayacak. PC satışları da azaldığı için küçülmeye başlayacak. Telefonları da çöp olduğu için kimseye telefon da satamayacak. Linux güçlendikçe Microsoft da batmaya baslayacak.

Yüzme öğrenmenin en kolay yolu suya atlamak,başkasına öğretiyorsanız havuza itmektir. Şirketler bu işi abarttılar. Elemanlarına güvenemiyorlar, yeniden eğitim vermek falan. Yoksa Driver sorun değil. CNC vb gibi bilgisayar kontrollü makinaların çoğu zaten XP de takılı kaldı. Onlar tekil makinalar. StaCAD, ideCAD, NetCAD vb programlar zaten Windows 95'den beri Windows'u sevmezler, onların temeli Dos üzerinde duruyor. Autodesk'e laf yok. Büro cihazlarında sorun yok. Daha ne? %97'si sorunsuz geçer

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir