Mozilla herkesi Firefox 3'e davet ediyor

Mozilla, tüm Firefox 2'leri 3.0.1'e terfi etmeye hazırlanıyor. Firefox 2 desteği ne zaman bitecek?

Firefox: 3. sürüme terfi yakında mecburi olacak
Firefox: Mozilla, Firefox 2 kullanıcılarından yükseltme yapmalarını rica ediyor.

Mozilla geliştiricileri geçtiğimiz gün yaptıkları durum toplantısında Firefox 2.0.0.16'dan 3.0.1'e ana sürüm güncellemesi yapma kararı aldı. Firefox 2.x sürümleri artık otomatikman 3.0.1'e güncellenecek, fakat öncesinde kullanıcıdan izin alacak.

Güncelleme bildiriminde kullanıcıya hemen güncelleme yapma, daha sonra yapma veya hiçbir zaman yapmama seçenekleri sunuluyor. Güncelleme sonrasında özellikle Firefox eklentileri ile problemler yaşanabilir. Gerçi şu anda tüm eklentilerin yüzde 90'ı Firefox 3 için uyumlu hale getirildi. Yine de kullanıcılar kurmuş oldukları eklentilerin Firefox 3 ile uyumlu olup olmadıklarını resmi eklenti sitesinde araştırmalılar.

Otomatik güncellemeyi her halükarda engellemek isteyenler bunu kesin olarak ayarlardan kapatabilir. İster Firefox güncelleme seçeneğinin yanındaki işareti kaldırın ister about:config'deki app.update.enabled girdisini manüel olarak değiştirin.

Mozilla'nın Aralık ayında 2.x sürümlere verilen desteği bitireceği biliniyor. Yani siz ne kadar 3.0.1'e terfi etmek istemeseniz bile, Aralık'tan sonra bunu yapmanız neredeyse mecburi hale gelecek.

Download: Firefox 3.0.1 (Windows, Türkçe)

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

ben olsam onları beklemem hemen terfi ederdim...3 zaten çok hızlı niye yavaşını kullanıyimki

herkesi çöktürmeye terfi ediyorlar, eline yüzüne bulaştırdı firefox bu sefer , fazla yükseldi fena düştü :)

Firefox şuan en hızlısı ve güvenlisi,hala explorer 8 beta 2 yayınlandı nezaman gelecek kardeşim, firefox dan şaşmamak gerek:d

3.1 i kullanıyorum,eline yüzüne bulaştırmış demişsiniz ben hiçbir problemle karşılaşmadım gayet hızlı ve ram problem zaten çözülmüştü şu an da gayet iyi.

FF3 çok hızlı, ram sorunu çözülmüş ama alıştığımız eklentiler yok! hala adres çubuğuna yeni bir adres yazmadan önce yenibir sekme açmak zorundayım! halbuki FF2'de bu işi ayarlayan eklentiler vardı. şimdi esameleri bile okunmuyor. (gözüm yavaş yavaş Opera'ya doğru kayıyor!)

http://www.chip.com.tr/konu/TraceMonkey-Firefox-3.1-i-hizlandiriyor_8393.html

arkadaşlar buradaki mozilla 3.1
güncel son sürüm olan 3.0.1 den daha hizli bi deneyin

add-onn'lar.. hâlen kullandığım add-on'ların yarısı güncellenmedi. o yüzden mecburen eski ile idare ediyorum.

Firefox 2.x sürümleri artık otomatikman 3.0.1'e güncellenecek, fakat öncesinde kullanıcıdan izin alacak.

Benden Hiç Bir Zaman O Izini Alamıcak :) Ya FF2 Ya Opera. 3 Kesinlikle Olmaz!!

yeni bir sekme açmak çokmu zor ya oturduğunuz yerden parmağınızı kıpırdatacak haliniz yok bide genç olacaksınız

3 ve 3.1 versiyonlarını beğenmedim çok yavaş.2 versiyonu bin kat daha iyi

FF3 çok hızlı, ram sorunu çözülmüş ama alıştığımız eklentiler yok! hala adres çubuğuna yeni bir adres yazmadan önce yenibir sekme açmak zorundayım! halbuki FF2'de bu işi ayarlayan eklentiler vardı. şimdi esameleri bile okunmuyor. (gözüm yavaş yavaş Opera'ya doğru kayıyor!)

kardeş CTRL+T ye basarak yeni sekmeyi hemen açabilirsin
veya nightly tester tools ile o eklentileri ff3 e uyumlu yapabilirsin.

RAM sorunu çözülmüş diyor herkes ancak aktif bir firefox kullanıcısı olarak halen RAM tüketiminden menun değilim. CPU bazen %98 leri görünce fıttırıyorum ve çözülmesi gereken en önemli unsur olduğunu düşünüyorum.

En popüler eklentilerden tab mix plus ve unplug hala Firefox 3'e uyumlu hale getirilmedi. Sırf tab mix plus için 3. sürüme terfi etmeyenler biliyorum.

BUne ya asırı ram yemeye basladı birde bunun ekletileri hala uyumlu deil tam olarak

valla Mozilla artık kullanıcıların sesini duymalı.Biraz hız ve daha iyi memory management ve daha az disk sesi duymak istiyoruz.3'de olmadı bari 4'de olsun.Halen 2. sürümdeyim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir