MS'in unuttuğu sistem bakın nerede yaşıyor

Windows 3.1'i geçmişte kalmış tatlı bir anı sanıyor olabilirsiniz; ama bakın o nerede yaşıyor...

  • Ümit Öncel
Microsoft'un unuttuğu sistem Android'de yaşıyor
İşte Windows 3.1 ve Android bir arada

Akıllı telefonların ne kadar akıllığı olduğunu anlamak için çalıştırabildikleri uygulamalara şöyle bir bakmak yeterli. Ama bunlarla ikna olmayanlardansanız, yeni nesil telefonların biraz daha sıra dışı becerilerine bakmanız yeterli.

Bundan uzun yıllar önce sadece dönemin en iyi bilgisayarlarında çalışabilen Microsoft'un emektar işletim sistemi Windows 3.1 bugün artık akıllı telefonlar tarafından bile çalıştırılabiliyor. Bunu başaran ise Shawn McHenry adlı uygulama geliştirici. Windows 3.1'i Google'ın mobil işletim sistemi Android'de çalıştırmak içinse DOSBox adlı araçtan faydalanmış.

Bildiğiniz gibi DOSBox, yeni nesil sistemlerde açılmayan eski yazılımları günce işletimler sistemlerinde çalışmasını sağlayan bir emülatör. Ve bu örnekte de gördüğümüz gibi bu konuda oldukça başarılı. Bu sayede artık nostalji yaşamak istediğinizde eski model bir bilgisayar edinmek yerine, cep telefonunuza başvurmanız yeterli...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ben bu windows 3.1 'i nokia N95'e bilene kurdum.yanlız ram az geliyor:D

Bunun ilginç olduğuna inanmıyorum. XP'li telefon çıkmak üzere, hatta daha önceden başka telefonlara kuruldu da. Ubuntu 9.04 HTC Hero'ya kuruldu.

Yalniz Microsoft bu sistemi unutmadi lisanssiz kullanimi hala yasadisi :]

support.microsoft.com/kb/83926

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play