MS ve Intel'in arasına kara kedi mi girdi?

Microsoft ve Intel'in isimlerini artık yanyana göremeyecek miyiz? İşte Microsoft'un son hamlesi...

  • Gökay Özbudak
Wintel bitiyor mu?
Intel, Meego'ya kaydı...

Çok uzun zamandır isimleri sürekli beraber anılan Microsoft ve Intel artık birbirlerinden kopmaya başlıyor. Geçtiğimiz günlerde ARM, Microsoft'un bir ARM işlemci ailesinin lisansını almak üzere olduğunu açıklamıştı. Ve bununla beraber Intel'in, Meego'nun piyasaya sürülmesi için Nokia ile ortak olma kararı kimseyi şaşırtmadı.

Intel'in açıklamasına göre firmanın Meego'yla yakınlaşmasının sebebi, Microsoft'un, Atom işlemcilerine gereken ilgiyi göstermemesiydi. Bu zamana kadar, Wintel olarak da anılan iki firma başka firmalarla da küçük çapta ortaklıklarda bulunmuştu ancak hiçbiri bu kadar ciddi görünmemişti. Microsoft x86 üreticileri VIA, AMD, Cyrix'i desteklerken, Intel de Mac, Linux gibi işletim sistemlerini desteklemişti.

Microsoft'un ARM'a yaklaşmasının sebebi olarak, mobil piyasadaki en büyük iki rakibinin(Android ve Apple) bu firmanın donanımlarını kullanması gösteriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

http://www.chip.com.tr/forum/microsoft-intel-den-destegini-cekiyor_t159090.html

ms akıllı arm mobil dünyada gecebilen yok üstelik enerji kullanımında cok cimri performansı iyi x86 eski bir teknoloji bence arm yanında hantal kacıyor biraz

2 Firma içinde intahar demektir birbirinden desteklerini çekmesi pc tarafında çok bi zararı olmaz ama server tarafında MS çok sıkıntı yaşıyacaktır

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play