Nvidia Fermi: GPU çok yakında çıkacak gibi...

Nvidia'nın yeni grafik canavarı Fermi hakkında detaylar netleşiyor: Ne zaman gelecek, nasıl olacak?

  • Halil Mollaoğlu
Nvidia Fermi: GPU çok yakında çıkacak gibi
Nvidia: PhysX ile büyük planlar.

Nvidia Fermi, firmanın yeni nesil ekran kartlarını temsil ediyor. Geçen haftaki sunumda durum hakkında bazı açıklamalar yapıldı. Fakat şu soruya halen cevap verilmedi: 2009 mu, 2010 mu?

Fudzilla, Nvidia'nın yeni grafik yongasının her halükarda bu sene çıkacağını öğrendiğini iddia ediyor. Sitenin açıklamasın göre yeni ekran kartlarını kasım ayında görebileceğiz. Bununla beraber bu tarihin henüz resmileşmediğini de belirten Fudzilla, sebep olarak Nvidia mühendislerinin hala yoğun bir şekilde GPU üzerinde çalışmasını gösteriyor. Yine de ilk çalışan örneklerin çoktan yatırımcıların eline geçtiği söyleniyor.

Buna karşın üretiminin tamamladığı iddia edilen ve Nvidia tarafından GTC'de gösterilen ekran kartı firmanın kendisinin de itiraf ettiği gibi taklit bir karttı. Örneğin kartta birçok önemli bileşen yoktu; hatta GPU'nun kendisinin bile platinin üzerine yerleştirilmediği söyleniyor. Etkinlikte gösterilen fizik demosu ise gerçek zamanlı olarak hesaplanmıştı ve Fermi'nin bir prototipiyle canlandırılan etkileyici sahneler gösteriyordu. Yan taraftaki resim, malum PhysX demosuna ait bir görüntüdür.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

1 yıl Nvidia kullanıp , sonra Ati'ye geçen ve 2 Ati ekran kartı(biri HiS iceq3 ) parçaladıktan sonra Nvidia VGA alanında benim için 1 numaradır ve her daim 1 adım öndedir. Gerek uygulamalardaki kararlılığı gerekse teknolojisi.

söylentilere göre satılmadığı için gt200 serisinin üretimini durduracakmış nvidia. kartlar satmıyormuş. o kadar pahalı yaparsan satmaz tabi. :)

fermi gtx in 2010 un ilk çeyreğinde geleceğide solendi. gelsede baksak.

hebr için teşekkürler

Ati'nin 5000 serisi 3000 serisi gibi geçiş kartları 6000 serisini beklemek daha iyi olur bunu 3000 ile 4000 modellerini kullanan kullanıcılar daha iyi bilir zira 5750 hala gtx295'e şu an itibari ile ezici bir üstünlük kuramıyor.

nVidia pahalı ama mükemmel kartlar üretmeye devam ediyor. DirectX 11 için acele etmeyin zira DirectX 10'a bile kaç oyun tam anlamıyla destek veriyor bir düşünün.

Geleceğin oyun modelleme tekniği bir zamanlar gibi texture, ışık ve efekler üzerine kurulurken Phsyx daha ağırlık basacak gibi görünüyor. Bu durumda nVidia ön plana çıkacak. ATI ise her zaman ki gibi vasat ama cüzdana fazla dokunmayan saçma sapan modeller çıkarıp oyun oynayabilmek için türlü modları kapatarak daha hızlı oyun oynayabilmemizi sağlamaktan daha öteye gitmeyecek.

Kimse bana kızmasın ama 4000 serisine kadar almadığım ati kartı kalmadı ve gtx295 aldım ve oyun oynamak nasıl bir şeymiş seneler sonra tekrar hatırladım hatırlamak ne güzel bir duygu dedirten cinsten :D

Max_Real Qnx

Ati'nin 5000 serisi 3000 serisi gibi geçiş kartları 6000 serisini beklemek daha iyi olur bunu 3000 ile 4000 modellerini kullanan kullanıcılar daha iyi bilir zira 5750 hala gtx295'e şu an itibari ile ezici bir üstünlük kuramıyor.
----------------------------------------------------------------------------
5750 değil o 5870 demek istedin heralde.Gtx 295 oyunlar için güçlü bir kart o kartı alan biri oyun için almamalı parasına yazık , zaten dx sürümleri sürekli değişiyo kaldıki gtx 295 in performansının yarısını bile harcıyacak oyun yok piyasada neden bu kadar pahalı bir kart aldığınıza şaşıyorum doğrusu.Dx11 kartlarda çıktı sen hala dx10 damısın anlatmak istediğim bu parana yazık.

Alıntı:
Kimse bana kızmasın ama 4000 serisine kadar almadığım ati kartı kalmadı ve gtx295 aldım ve oyun oynamak nasıl bir şeymiş seneler sonra tekrar hatırladım hatırlamak ne güzel bir duygu dedirten cinsten :D

Ya kızmak değil de.
Benim anlamadığım şey GTX295'i alan adam oynayacağı oyunu son çözünürlükte oynayacak adamdır.Ama GTX295 GPU başına 896 MB bellek sunuyor ve bu bellek yüzünden bazı oyunları 2560x1600 çözünürlükte açmıyor (Mesela,Crysis,GTAIV vs.) E bu adam 30" ekranda GTX295 ile son çözünürlükte oyun oynayamayacaksa bu ekran kartı ne işe yarıyor?
Tamam 1920x1080 oynarsın ama 2560x1600 oynamak varken (Hele bir de o kadar para yatırmışken) 1920 çözünürlükte oynamak olmaz bence.
Ne Nvidia'yı kötülüyorum,ne de marka fanlığı yapıyorum.Ben sadece GTX295'in bu kusurundan söz ediyorum.900 lira civarında satılan bir kartın böyle bir durumda olması bence kötü bir şey.
Şu da var. Ben daha bırakın 2560 çözünürlüğü,19" monitörlerin çözünürlüğü olan 1440x900'de oyun oynayabilmiş adam değilim benim için 1680x1050 dahi yeter.Ama gtx295'e o kadar para ödeyecek olsam en yüksek oyun zevkini almak isterim.

Kusura bakmayın konuyla biraz(!) alakasız oldu.

demek kesin bu sene. bilindik fudzilla yalanı.
canı gönülden bekliyoruz fermiyi.

fehmi biraz zor cıkar x) keşke cıkmasa ya valla amd mi intel mi hersiteye giriyorum bu konular bıktım usandım bide bu cıkarsa gel bide bunlar uraş fehmimi amd mi xD

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play