Opera, Win 7 tarayıcı seçimini yine beğenmedi

MS'in Windows 7 için önerdiği tarayıcı seçme ekranına bir itiraz daha geldi: Tabii ki Opera'dan...

  • Ümit Öncel
Microsoft'un yöntemini tel beğenmeyen AB değil
Microsoft'un tarayıcı seçim yöntemi beğenilmedi.

Windows işletim sistemi ile birlikte dağıtılan Internet Explorer tarayıcısı Microsoft'un başını ağrıtmaya devam ediyor. Microsoft son olarak Avrupa Birliği'nin tekelcilik suçlamalarına karşı iyi niyet göstergesi olarak, her hangi bir yaptırım uygulanmadan önce yeni işletim sistemi Windows 7'nin Avrupa Birliği ülkelerinde satılacak olan sürümünde farklı bir uygulamaya gitmeyi önermiş ve kurulum esnasında kullanıcıya farklı tarayıcı seçenekleri sunarak, tercih ettiğini yüklemesini sağlamayı hedeflemişti. Üstelik bu öneri ilk başlarda hem AB, hem de Opera ve Firefox gibi devler tarafından memnuniyetle karşılanmıştı.

Ama ne olduysa oldu ve tartışma son günlerde bir kez daha alevlendi. Bu teklif, ilk olarak Avrupa Birliği tarafından "fazla kafa karıştırıcı" olabileceği düşüncesi ile tekrar tartışmaya açıldı. AB'nin bu açıklamasının hemen ardındansa, tüm bu davanın en başından beri Internet Explorer'a muhalif olan, Opera'nın başını çektiği ECIS adlı gruptan da benzer yönde bir yorum geldi.

Peki Firefox cephesi ne diyor?

Opera yine itiraz etti...

Bünyesinde Adobe, IBM ve Oracle gibi dev firmaların da bulunduğu grubun avukatı, Microsoft'un aslında Avrupa Birliği Komisyonu'nun önerdiği tarayıcı seçme imkanını uyguladığını fakat bunu son derece kafa karıştırıcı bir şekilde uyguladığı için sorunu çözmeye yönelik hiçbir faydası olmayacağını iddia etti. Ancak tarayıcı seçim ekranının neden karışık bulunduğu konusunda net bir açıklama yapılmadı.

Diğer yandan Firefox cephesi, genel olarak bu uygulamayı desteklediklerini fakat yöntem konusunda bazı ufak düzeltmelerin daha faydalı olacağını düşündüklerini belirtti. Başka bir deyişle Mozilla, Microsoft'un önerisini, ufak rötuşlar sonrasında uygulanabilir buldu.

Her şeye rağmen, eğer bir son dakika gelişmesi olmazsa, Microsoft Windows 7'yi Avrupa'da bahsi geçen tarayıcı seçim penceresi ile birlikte sunacak. Ama Windows 7 piyasa sürüldükten sonra da bu tartışma sona ermezse şaşırmayın...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

bu hareketleri çok kalleşçe ve ayrımcılık kokuyor, Acaba Microsoft' un Amerikan kuruluşu olması nedeni olabilirmi?

krzin başlangıç yeri olan Amerika' nın denge uçlarıyla oynayarak potansiyel zayıflatmaya yönelik bir oyun gibi duruyor?

bu güne kadar hiç kimsenin şikayeti yoktu ve herkes sattığı ürüne istediği promosyonu ve programları ekleyebiliyordu, acaba kokana mac sistemlerle gelen bayat güvenlik yazılımı ve işe yaramaz tarayıcısı için neden hiç kimse ses çıkartmıor?

bu oyunlar biz son kullanıcıları çok kötü etkilyor ve daha ucuza alabileceğimiz yazılımı daha pahalıya alıyor olacağız NEDEN?

3-5 çaplcunun biraz görsellik katarak millete kabul ettirmeye çalıştığı uyuntu yazılımlar, profesyonelce ve büyük emeklerle yazılmış Windows yazılımına neden bu kadar çok entegre olmaya çalışıyor?

eğer çok iyi yazılımcılarsa kendileri de bir işletim sistem yazıp uyuntu ve kokana yazılımlarını kendi işletim sistemlerinde çalıştırıp millete beğendirmiyorlar? --- YOKSA YETERSİZLEMİ?

eğer yetersizlerse bu sektörde ne işleri var ve neden bir başkasının tabanını kullanarak yetersizliğini paylaşıyor? FİRMALARIN YETERSİZLİĞİ KENDİLEİNİN OLMALI VE BUNU BAŞKALARINA YÜK ETMEMELİ...!!!


INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE
saygılarımla

Microsoft yanlış yapıyor ön tanımlı ve yüklü olarak operanın gelmesi lazım yoksa bu sorun ortadan kalkmaz. haksızsam söyleyin

Osman Akar

adamlar takık microsoft'a ne yapsalar yaranamıyorlar bir türlü. o ekranın neyi karısık lutfen ya acıklayın bana. o ekranı karıstıracak anlamayacak varsa gitsin parkta oyun oynasın bilgisayar basında ne işi var :D ;)

en en en merak ettigim sey bu itiraz eden adi gecen firmalarin acaba kendi isletim sistemleri olsaydi onlarda nasil bi durum olurdu. Ben inaniyorum ki bu pencerede %90 kullanici icin IE ve firefox olmasi yeterli zira ben bir firefox kullanicisi olarak ne ie den nede firefox dan vazgecemem. opera vs. bana uzak olan yazilimlar

"Microsoft yanlış yapıyor ön tanımlı ve yüklü olarak operanın gelmesi lazım yoksa bu sorun ortadan kalkmaz. haksızsam söyleyin

Osman Akar"

Sence opera bununla tatmin olur mu? Ben emin değilim...

"INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE
saygılarımla" yorumunu yazan kullanici yuksek ihtimalle her seferinde burada gordugum windows fanatizmi olan kisi. Her lafinda bir apple ve mac dusmanligi ve kiskancligi seziyorum. Kokona mac demek sen bu isletim sistemini orjinal bir sekilde mac cihazlarinda kullanmamissindir demektir. Cogu kisi popularitesi ve tasarimi yuzunden alsada asil en buyuk ozelligi mac os x sisteminin rahat ve kolay kullanimidir. 21 yasindayim 16 senedir windows kullaniyordum. Windows 3.11den windows vistaya kadar. Ama windowsun en buyuk sorunu hic bir zaman ilk yukledigin performansi 1 ay sonra alamiyorsun. Surekli sisen ve tikanan bir yapiya sahip. O yuzden bilip bilmeden ve kullanmadan mac os kotudur diyemezsin. Daha stabil ve kesinlikle "bu bilgisayarin da format zamani geldi" demiyorsun. 3-5 capulcu dediginiz insanlardan biri mozilla digeri operadir. Bunlarin ilk amaci web tarayicisi uretmek ve gelistirmektir. Tabi ki de ie den cok daha iyi ozellikleri vardir. ben netbookumda chrome kullaniyorum cunku diger hepsi bu cihazda cok agir calisiyor. Ama normal bir PC'de Firefoxun eklentileri vs. oldukca kullanisli. IE'ye gelince ms kendi tarayicisini oldukca yeniledi. Her ne kadar yok chrome yok opera fln iyi desek de iexplorer da cok berbat birsuru acigi bulunan vs. bir tarayici degil. Basit kullanimda standart bir sekilde pc kullananlara internete girmek icin yeter de artar. Ama daha ust duzey bir kullanici iyi bir performans ister, ozellik ister yukler firefoxunu, operasini. Her tarayicinin bence ayri kullanicisi vardir. Avrupa birligi sadece ms'e bulasmak icin bahane ariyor. Yoksa tabi ki de IE yuklu gelecek bunun tartismasi bile olamaz. O zaman apple da dava acar ms tekelcilik yapiyor belki insanlar itunes kullanmak ister windows media player da gomulu gelmesin.

" Microsoft yanlış yapıyor ön tanımlı ve yüklü olarak operanın gelmesi lazım yoksa bu sorun ortadan kalkmaz. haksızsam söyleyin "

evet haksızsın çünkü microsoftun kendi üretip destek verdikleri dışındaki yazılımlarda oluşabilecek bir güvenlik açığı herşeyi berbat edebilir.

çok istiyorsan aldığın dvd veya cd işletim sistemlerine eklenti vesilesi olarak ekleyip exploreri rahatlıkla silebilirsin. bu durumda oluşacak güvenlik sorunları tamamen sana aittir. adamlar saf salak değil yok yere başkasınında açığınlan uğraşsın.

Ne biliyorsunuz da böyle işkembeden yorum yazıyorsunuz, hele şu ilk yorumu yazan arkadaş var ya, çok güldüm ona. ---YOKSA YETERSİZLER M? demiş. Kardeşim sen ne biliyorsun bu konu da yazıyorsun? Firmaların yetersizlikleriymiş, pehh, buraya bilgiç tavırlarla yazı yazmak değil olay, çevrendeki insanlar seni fazla pohpohlamış, mahalledeki formatçı tiplerden birisin sanırım... Neyse konumuz bu değil. Açıkcası Operaya helal olsun, bebeler bilmez, zamanında opera ile microsoftun msn sitesine giremiyorduk. Neden mi tekelci microsoft operanın üstün yönleriyle ie sine rakip olacağını biliyordu, bu sebepten msn sitesinden operayı banlamıştı. Opera da altında kalmadı tabii. Tarayıcısına kendisini farklı tarayıcıymış gibi gösteren modlar ekledi. Yani operaya kendini ie gibi tanıt diyordun, msn sitesine bu şekilde girebiliyordun. Opera o günlerden yemin etmiş olacak ki microsftun hep ensesinde, bir açık arıyor. Olay John Rambo olayı aslında, "İlk kanı onlar akıttı" :) Operayu ister beğenin ya da beğenmeyin microsoft ie ile kendi html standartlarını bile oluşturmaya çalıştı w3c i dikkate almadı. Javascripti öldürmek için kendi dili vbscript i bize yutturmaya çalıştı.(2002 yılına kadar hiç bir microsoft sitesinde javascripte rastlamadık, hep vbscriptti). Daha neler, neler.. Yaz yaz bitmez... Formatçı arkadaşlar bizden daha iyi bilirler tabi. Onlar da konuşsun...

"Microsoft yanlış yapıyor ön tanımlı ve yüklü olarak operanın gelmesi lazım yoksa bu sorun ortadan kalkmaz. haksızsam söyleyin

Osman Akar"

Sence opera bununla tatmin olur mu? Ben emin değilim...

Bence aç gözlü opera için, Windows 7 isminin, Windows Opera olmasıda yetmez.

Madem pazarda pay istiyorsun, çabala, Firefox tekbaşına yükseldi.

Yükleme ekranı çok kafa karıştırıcı bulunmuş. Ama ortalama bir bilgisayar ve internet kullanıcısı tarayıcının ne olduğunu ve hangisini kullanmak istediğini bilir ve onu kullanır. Burada amaç bilgisayarı sadece internet için kullananlar ve hayatında internet explorer'dan başka tarayıcı kullanmamış olanlar sanırım. Böyle bir durumda çözüm üretmek zor. Ama bence Opera boşuna çabalıyor. Ne yaparlarsa yapsınlar Internet Explorer'in kaybettiği pazar payının %95'i Firefox'a kayacaktır.

Burayı operacılar ve bebeler doldurmuş arkadaşım opera daha iyisini yapsın ama işi allem kullem ile olmasın ? Opera nın çabası ise ie 8 adını değişsin opera olsun istiyor daha da tatmin olmaz yoksa açlar

Firefox'u isimi daha Mozilla iken kullanmaya başlamıştım.. bence hala alternatifsiz. Greasemonkey ve Opera da güzel ama.. ama Opera'nın da kapalı kod kullandığını hatırlatayım.

sadece tarayıcı değil, hesap makinesi, not defteri, resim programı seçme hakkı da versin

Bizim uyanık opera kendini daha iyi reklam edemezdi. :)
Operanın, pc tarayıcısı, cep tarayıcısını, unitesini, maili ve blogunu kullanan bir opera hayranı olduğum halde operanın bu kadar diretmesinden dolayı operaya bende kızdım.
Gerçi hakkıda var, microsoft vaktinde operanın msn sitesine girmesini engellemişti, ee keser döner sap döner gün gelir devran döner.

Sen de yorum yaz