IE'siz Windows 7 için hala karar verilemedi

Internet Explorer'sız Windows 7 konusu yılan hikayesine döndü: Son gelişmeler burada...

  • Ümit Öncel
IE'siz Windows 7 için hala karar verilemedi
Yeni Windows'larda Internet Explorer tek seçenek olmayacak.

Microsoft ve Avrupa Birliği arasındaki tarayıcı tartışmasında şu anda kadar önemli adımlar atıldı. Bilişim devi, Avrupa Birliği'nin Internet Explorer'ın tekel olmasına karşı önlem alınması talebini kabul etti ama sular hala durulmadı. Şimdiki tartışma ise kullanıcılar için alternatif tarayıcıların en kolay şekilde nasıl sunulabileceği.

Microsoft işletim sisteminin kurulumunda veya ilk kullanımında kullanıcılara bir soru penceresi içerisinde hangi tarayıcıyı tercih etmek istediklerinin sorulmasını öneriyor. Ardından bu tercihe göre ara birim üzerinden kullanıcının istediği tarayıcı internetten indirilip, kurulacak. Fakat Avrupa Birliği bu çözüme şu an için sıcak bakmıyor. Bu yöntemin kullanıcılar için fazla karışık olabileceğini ve neyin seçimini yapmaları gerektiği konusunda soru yaşayabileceklerini düşünüyor.

Microsoft ise beklemede. Şimdiye kadar kendisine 2,5 milyar dolarlık ceza kesmiş olan Avrupa Birliği'nin özel bir talebi olmadığı taktirde ise planlamış olduğu soru penceresi yöntemini uygulamaya başlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

allah aşkına bu avrupa birliğide ne yapacağını şaşırmış durumda

her ne kadar exploreri çok sevmesemde kullanmasamda microsoftun hakkı bence. adamlar işletim sistemini yazıyor içinede istediğini default olarak getirebilir.İstemiyosan kullanmazsın olur biter sana illa windows kullan diyen yokki ama sıkıysa kullanma durumu var.Açıkcası web işiyle uğraşanlarda bilir explorer kullanmasam bile tarayıcı farklarını vs.. göz önünde bulundurarak indirir yine kurarım.vesselam

Avrupa birliği kısa yoldan para kazanmanın yolunu çok güzel bulmuş, para mı lazım bir şirket bul dava aç nasıl olsa kazanırsın bi kaç milyar dolar.

en iyi sorunsuz tarayıcı explorer'dır

avrupa birliği ne istiyormuş acaba tarayıcı seçme ekranınıda kabul etmiyorlar ee o zaman tarayıcısız gelsin ne biçim adamlar bunlar ya.tarayıcı seçme ekranı karışık gelen bir insan bilgisayar kullanmasın zaten.bence internet explorer ile gelmeli adamlar o kadar pazar payı yapmış kendi tarayıcılarını kendi işletim sistemi üzerinden sunmaları hakkı bence.

Cahil mi desem yoksa başka bişey mi desme bu ab ye

İsterse Hiç Koymasın Ben " Microsoft Office Excel " Dende Girerim :)

yani hala bu sacmaligi surduruyorlar. Bir kere microsoft tabi ki kendi tarayicisini koyacak. Her ne kadar yok chrome yok opera fln iyi desek de explorer da cok berbat birsuru acigi bulunan vs. bir tarayici degil. Basit kullanimda standart bir sekilde pc kullananlara internete girmek icin yeter de artar. Ama daha ust duzey bir kullanici iyi bir performans ister, ozellik ister yukler firefoxunu, operasini. Bir sozum de bu haberlerde hep cikan tarayici fanatiklerine. Yok bu super su boyle diye. Her tarayicinin bence ayri kullanicisi vardir. Ben netbookumda chrome tercih ediyorum digerleri cok agir geliyor. Ama normal bir pcde firefox eklentileriyle web tarayicisi degil multimedia canavarina donusuyor tek basina neredeyse.

Bence windows'ta ie olmamalı isteyen zaten kurar. Tüm sistemi etkileyen bir tarayıcıdan bahsediyoruz, firefox yada chrome'den değil.

olurmu arkadaşım program kurabilen war kuramayan war.
hem windowsun kendi programı, olmalı bence.
adam işletim sistemini yapar içinede tüm kendi programlarını koyar
appleda safarisini koyar.

"Tüm sistemi etkileyen bir tarayıcıdan bahsediyoruz" diyorsunuz ama internet explorer 4 active desktop yuklu windows 95 ve windows 98den beri windows explorer ie ile entegre olarak calisiyor ve ienin olmamasi mumkun degil. ms in yapabilecegi tek sey olsa olsa ie kisayollarini kaldirir ve varsayilan tarayaici durumundan cikarir sadece o kadar. Windows ile IE nin ayrilmasi mumkun degil. Hem hic kullanmadiginiz bir IE yuklu olsa ne farkeder olmasa ne farkeder. Cevap: hicbirsey

Apple' a niye AB söz geçiremiyor. Apple' a söz geçirsin sıkıyorsa. Apple' da aklınıza gelebilecek her program dahili geliyor, AB buna ses çıkarmıyor da Microsoft' un tarayıcısına takmış durumda.

Yok ya !! Apple' la niye kimse uğraşmıyor, dokunulmazlıkları mı var ?

IE tam birt baş ağrısı.
opera ve firefox'a eklenen özellikleri onlardan esinlenerek kendine ekleyerek gelişen(!) bir baş ağrısı.

windows paketinde opera ve firefox olmalı ve winbdows update seçeneği bu iki yazılımın da güncelklik kontrolünü yaparak varsa sürekli günvcel sürüme yükseltme seçeneği sunarsa adil olur.
değilse tekel, kötü tekel.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost