Oxford yılın kelimesi bir emoji oldu!

Oxford, bu yıl da yılın kelimesini seçti. Ama bu yılki kelime, aslında bir kelime bile değil!

  • Onur Seven
Oxford Sözlükleri: Yılın kelimesi bir emoji

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olan Oxford, 2015 için "Yılın Kelimesi"ni açıkladı. İlginç olan şey Oxford Sözlükleri tarafından belirlenen kelimenin bir kelime bile olmayışı...

Oxford Üniversitesi yayınladığı bir blog yazısında sevinç gözyaşları için kullanılan "Tears of Joy" emojisinin yılın kelimesi olmayı başardığını açıkladı.

Küresel emoji kullanımı verilerine ulaşmak için üçüncü parti Android ve iOS klavye uygulaması Swiftkey ile bir işbirliği yapan üniversite, Tears of Joy'un bu yıl dünya genelinde en çok kullanılan emoji olduğunu ortaya çıkardı. Sevinç gözyaşları İngiltere'de kullanılan tüm emojilerin yüzde 20'sini, ABD'de ise yüzde 17'sini oluşturuyor.

Oxford ayrıca emoji kullanımının 2015 yılında büyük bir artış gösterdiğini ve kullanım oranının bir önceki yıla göre üç kat arttığını ifade ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Garip. Belkide sanal álem ile gerçek dünya arasındaki farklılık bu sonuca yol açmıştır. Dünyada bu yıl gündeme gelen olayların çoğunluğu için insanların göz yaşları döken emojiler kullanmış olmaları normaldir fakat sevinçten olduğunu zannetmiyorum malesef. Oxford'un ölçüm yaptığı kitleyi merak ettik doğrusu. Bilge Baykuş

Sevinç gözyaşlarından çok, ''Gülüyorum ağlanacak halimize'' ye daha denk düşüyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play