Özel dosya: Geleceğin Windows'u Midori

CHIP Online Windows'un varisi olacak olan Midori hakkındaki güncel bilgileri sizin için derledi...

Windows halefi: Microsoft'un yeni işletim sistemi
Windows'u çöpe atma vakti geldi...

Şişmiş, ağır, istikrarsız: Windows artık son demlerini yaşıyor. Windows'u pencereden dışarı atıp yeni fikirler için yer açmanın vakti geldi. Olası halefin kod adı ise Midori. CHIP Online ortaya çıkan ilk detayları sizinle paylaşıyor.

22 seneyi aşan Windows deneyiminden sonra Microsoft, Windows çağını (XP/Vista/7/8) kapatıyor. Artık vakti geldi: Internet ve tarayıcılar işletim sistemi ya da yerel uygulamaların görevlerini yapabiliyor. Ayrıca Windows vapuru eski yüklerini güverteden dışarı atmalı ve daha "light" ve güvenli olmalı. Mesela netbook trendi için Windows Vista çok geniş kaçıyordu ki, Microsoft bu yüzden yadigârı Windows XP'nin hayatını uzatmak zorunda kaldı.

Problemin çözümü: Midori Windows neslinin varisi olabilir. Tamamen yeniden yapılandırılmış sistem, Microsoft'un 2003'te hayat verdiği Singularity araştırma projesinin bir yan ürünü. Amaç: Midori daha "light", daha hızlı ve daha güvenli olacak. Bunun yanında bir uygulamayı yerel diskinizde yahut internette çalıştırmanız bir fark oluşturmayacak. Ayrıca sistem ve uygulamalar donanımdan bağımsız olarak çalışacak ve rahatlıkla diğer cihazlara aktarılabilecekler.

Donanım ve sistemden bağımsız

Sistem kurulumu: Midori ile tarihe karışabilir.

Windows kullanıcısı için tipik bir durum: İşletim sistemi ve uygulamalar detaylı bir şekilde kurulmalı ve PC'nin donanım yelpazesine bağlanmalı. Sadece yanlış bir sürücü sürümü istenilen yazılımın hatasız çalışmasını engelleyebilir; hatta en kötü durumda hiç çalışmayabilir de. Tüm bunların doğal bir sonucu olarak düzgün çalışan bir uygulamayı başka bir PC'ye de aktaramazsınız ki, mini laptop'lara ya da cep telefonlarına taşımaktan bahsetmiyoruz bile.

<strong>Sistem kurulumu:</strong> Midori ile tarihe karışabilir.Midori bu tip problemleri sanallaştırma ile ortadan kaldıracak. İşletim sisteminin bir kısmı Hypervisor (sanal makine monitörü) rolünü alıyor. Uygulamalar bu ortamda sanal yapıtaşları ile çalışıyor ve donanım konfigürasyonuna dikkat etmek zorunda kalmıyorlar. Böylece Vista kullanıcılarının sızlandığı uyumluluk sorunları tarihe karışıyor. Buna ek olarak yapıtaşları rahatlıkla farklı cihazlara (uyumlu Hypervisor ile) taşınabiliyor.

Sanallaştırma halen performans kaybı anlamına geliyor. Bu yüzden Midori yapımcıları bu tip performans kayıplarını en aza indirgeyen zeki donanım arayüzleri sağlamalı. Bu noktada Microsoft çift katmanlı bir çekirdek kullanıyor: Singularity projesinden temel alan kompakt bir mikro-çekirdek sistem seviyesinin en altında (unmanaged Code) yer alıyor. İkinci çekirdek katmanının kendisi de sanallaştırılmış olarak (managed Code) çalışıyor ve sistemin daha üst seviyedeki görevlerini devralıyor.

Zayıf PC'lerde bile yüksek performans

Folding@home: Dağıtılmış hesaplamaya tanıdık bir örnek.

Microsoft Midori'yi ağ yapısına oturan bir işletim sistemi olarak geliştiriyor. Yerel ve uzaktaki kaynakların aynı anda kullanılması zayıf mini laptop'ları bile hızlı hesaplama-ustalarına çevirecek.

Belirgin bir örnek: Sabit diskler. Yerel PC'yi devasa sabit disklerle donatmak yerine Midori kullanıcıları online veya ağ depolama alanlarına erişebilecek. Google bir diğer performans deposu örneği olarak gösterilebilir. Devasa bir veri bankasını ayıklamak yerine sadece kalıba uygun bir kelime girmeniz gerekiyor. Asıl işi dağıtılmış bilgisayarlar gerçekleştiriyor. Sonrasında gerekli veriler sonuç olarak karşınıza çıkıyor. Neticede uygulamaların sanal yapıtaşlarına ayrılması dağıtılmış bilgisayarların temelini oluşturuyor (Distributed Computing). Yakın zamanda hesaplama gücü gerektiren görevler birden çok bilgisayar tarafından gerçekleştirilecek.

Kullanıcı bu yeniden dağıtma süreçlerinden haberdar olmuyor. Resource Management Infrastructure (RMI) ismindeki Scheduling-Framework, kaynakların dağıtımından sorumlu olacak. Burada sadece bir uygulama için gerekli işlemci gücü dikkate alınmayacak. RMI aynı zamanda gerekli bant genişliği, bellek ve enerji tüketimine de dikkat edecek. Kullanıcı ise çabuk tepki veren bir sistemin önünde oturduğu hissine kapılacak.

Geliştiriciler için yeni araçların yanında Microsoft, kullanıcı ve veri güvenliği konusunda da adımlar atmak zorunda kalacak.

Midori ne zaman geliyor?

Windows 7: Vista halefi 2010 başında çıkacak.

Midori'nin ne zaman Windows'u tahtından indireceği ise belli değil. Gerçi Microsoft böyle bir sistemin varlığını reddetmiyor. Fakat geliştiriciler Midori'den katıksız bir araştırma projesi olarak bahsediyorlar. Buna şaşmamalı, sonuçta firma şu sıralar Vista halefi Windows 7 üzerinden çalışıyor.

Şu kesin ki, Midori Windows dünyasını tek bir hamlede silemeyecek. Microsoft, Windows ve Midori'nin birlikte var olmasına ve çalışmasına büyük önem veriyor. Fakat zamanı geldiğinde Windows'a artık ihtiyaç duyulmayacak ve en sonunda fazlasıyla hak ettiği inzivasına çekilecek.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

internet tabanlı olamsı kötü. eğer internet kesilirse tüm verilerinize ulaşamayacaksınız

çok çalışman lazım microsoft, cook. Kurtul şu fazla kilolardan.

yeşil windows mu? onu yeşil kılan ne peki?

bunuda başaramaz o bil ve :D arkadaşları ben bunu söylerim bunu bilirim açık kaynak çalışsın bıraz bak kimler destek veriyor geliştiriyor

İyice cıvıttılar kabak tadı vermeye başladı

Ne yapacaklarını şaşırdılar. Saçmalıktan başka bişey değil yaptıkları.

"internet tabanlı olamsı kötü. eğer internet kesilirse tüm verilerinize ulaşamayacaksınız"

işte öngörü ve vizyon budur... :)))

beğenmiyorsanız kullanmayın kardeşim laf atıp durmayın sizin kullanmadığınız bir çok windows versiyonu var el bilgisayarı olsun telefon olsun bununda kullanacak olacaktır.

valla türktelekom gibi bi servis sağlayıcımız varken bence bizim ülkmeizde bir çok kişi için midoriyi kullanmak hayalden başka birşey değil.

Şimdi bazı yanlış anlaşılmaları silelim bu işletim sistemi eğer çıkarsa ki bu 2010+dan önce olmaz ve denildiği gibi bir işletim sistemi olacaksa gayet güzel ve gelecek nesle uygun bir işletim sistemi olacağı kanısındayım şimdi herkes interneti kullanırsa kötü olur demiş bu işletim sistemi yine bugünkü gibi hddsi vssi hepsi olan bi pcye kurulacak ancak eğer bir ağda iseniz şöyle diyelim bugün eski bir pcniz var ama evinizde veya işyerininzde bir ağ var ve sizde normalde sizin pcnizin işlem gücünü zorlayacak veya aşacak bir uygulama çalıştırıyorsunuz bu durumda burada bahsedilen olay olacak ve sizin yükünüzü ağdaki diğer pclere paylaştırarak daha hızlı ve daha rahat etmenizi sağlayacak bir bugün bile benzeri yapılabiliyor diye biliyorum 2-3 pcyi ağdan bağylayarak işlem gücünü paylaşabiliyosunuz internet üzerinde ver isaklamaya gelince bugün bile bir çok insan bunu yapıyoruki bende inanıyorumki gelecekte hdd almak yerine internet üzerinden alan kiralıcaz bu işletim sistemide bunu dahada kullanılır hale getirecek gibi tabi bu dediğim bugünki internet altyapısıyla zor olur ve bu dediğim şeyde artık kaç yıl sonra olur allah bilir :) umarım anlatabilimişimdir :)

tamamen sanal ve internet ortamı üzerinde sistem mi olur? bu bilgiler bana cokta gercekci ve kullanışlı gelmedi...

eğer windows uygulamarını çalıştırmazsa hiç işim olmaz ama çalıştırırsa windows u ikinci partitiona alabilirim

yani bu işletim sisteminin çıkışı, dünyada ne zaman tek mc kalır o zaman, zira nette çalışacaksa yasadışı kullanımı bence mümkün olmayacak.bu da demektirki bu iş cooook uzar. :))
laytmış, sanalmış ve bilgisayarlarda kullanılması hafifmiş falanmış filanmış...

tamamen sanal ve internet ortamı üzerinde sistem mi olur? bu bilgiler bana cokta gercekci ve kullanışlı gelmedi...

valla türktelekom gibi bi servis sağlayıcımız varken bence bizim ülkmeizde bir çok kişi için midoriyi kullanmak hayalden başka birşey değil.

ikisine de atnen katılıyorum. çok saçma geldi bana..

cok da kullanisli gelmedi bana.ilk bakista ilgi cekici ama dusunuldugunde guven vermiyo.ayrica windows aliskanligi ne olursa olsun kolay yikilamaz.

internet bağlantısı koptuğunda napıcaz? boş işler bunlar, bize midori lazım değil, düşük donanım özelliklerine sahip bilgisayarlarda çalışabilecek bir windows

İşte bilgisi olmadan fikri olan Türk Milleti. Kimseyi aşağılamak istemem. Ama daha bir işletim sisteminin nasıl çalıştığını bilmeyen "msn" kullanıcıları Microsoft gibi bir firmanın araştırmalarına bu gözle bakması bana en basitinden "cahillik" terimini anımsattı.

Unutmayın bundan yaklaşık 10 yıl önce kimse bırakın interneti, cep telefonunu bile bilmezken, bakın şu anda 2008 ve nerdeyse herşey kablosuz. Klavyeler, cep telefonları, internet, bilgisayarlar, hoparlörler vb.

E Siz hala neden bahsediyorsunuz. Bir bilgisayarın ağ üzerinden diğer bilgisayarlarla gücünü paylaşması ve dosya değişimi çok mu enteresan.

Komik olmayalım.

Evet bizim ülkemizde Türk Telekom gibi bir kurum varken yavaş ve pahalı internet sayesinde bu işletim sistemini kullanıp internet üzerinden dosyalarıımızı paylaşmamız pek de kısa süreli olmayacak.Türk telekom en azından şu anki interneti en düşük on katına çıkarmazı gerçek anlamda 1 Mb/s hızla inidirme ve gerçek anlamda 256 Kb/s hızla upload yapmak gerrekir ki en düşük dedim.

Fakat herkesin bilgilerini sanal depolama alanlarına yükleyeceğini sanmıyorum mesela ben istemem.

Çok güzel düşününlmüş bir sistem..Ama önce bir windows 7'i kullanalım hele..

Daha "light" olmalı değil mi? Çok güzel Chip online :)

bu ismin iş yapacağını sanmıyorum. görün bakın isim değiştirilecek. mandriva mı midori mi? yoksa mandriva çakması mı olacak?:)

Bunun yerine tamamen türkçe olan ve daha basit olan PARDUS'ü tavsiye ederim :)

İnternet üzerinden hertürlü işletim sistemine karşıyım ! Net ile elimdeki Pc arasında bir kapı olmak zorunda... Dünyanın bi yerindeki bi başka Pc kullanıcısından bana ne !!!!! çok mu hızlı olacakmış lazım değil.. Hiçbirşeyimi paylaşmam millet yavassa yavas kalsınlar parası olan alır hızlısını... Net üzerindeki bir sisteme bir parça olmak kendini tüm dünyaya çırılçıplak açmaktır..(güvenlik her türlü kırılır... güvenlik demeyin hiç. )

boşuna laf etmeyin.. eliniz ayağıınz mahkum.. bu yeni nesil net alt yapısı buna internet 3 te diyebiliriz.. gigabaytlarca hız demek.. ben bunu kabul etmek kabulllenmek demek potanın dışında kalmak demek.. yada diğer bir ifadeyle silinmek demek.. ne yani teknolojiye kilit mi vuracaksınız.?! bu mümkün mü?! kim direnebilmiş ki.. bunun diğer bir anlamıda belli bir arayla teknoloji ve pc dünyası kırılma yaşamakta.. şimdi 3. kırılma noktası bu alt yapıyla olacak..!! son derece verilim bir 3g internet 3 gigabaytlarca hız.. dünyanın neresinde olursanız olun.. bir tıkla pcniz önünüzde.. !!!bunun birde e-devlet, e- ticaret kamu sektörülerini boyutunda ele alırsak müthiş kolaylık demek..!!

en hızlısı msdos varmı ötesi kardesim hı hıhı hıhıhı hı (çokmu komik!)

daha iyisini biliyorsanız siz yapın

vayy bea düşük pc lerde bile yüksek performans hee? süper ya.

donanım ve sistemden bağımsız, light, hızlı ve güvenli işletim sistemi öyle mi? linux bunu neredeyse 20 yıldır savunuyor ve yapıyor, yeni mi uyandılar

Midori ne şimdiki Windows ne de Linux ile kıyaslanacak bir işletim sistemi. Bu farklı bir konsept. Linux'un gelişimini desteklemekle birlikte artık bu yeni çağ yazılımlarının da adamakıllı zeki tasarımlar olduğunu artık Linux Windows ikilemi gibi boy ölçüşemeyecek derecede geliştiğini söylemeliyim. Microsoft ayrıca yazılımlarını linuxtaki gibi C ile elde yazmıyor. Kendi özel program üreteçleri ile profesyonel yazılım mühendisliği süreçlerinden geçirerek üretiyor. Bu bir nevi robotlar ile üretim yapan tam otomatik devasa fabrikalara benziyor. Programların ya da işletim sistemlerinin baştan sona bu otomatik süreçten geçerek üretilmesi baştan sona bir tutarlılık ve standardizasyon sağlıyor. Linux dünyasını çok sevmeme rağmen ne yazık ki bir standart yok. Her yazılımcı ve dağıtım kafasına göre tasarım ve program standarları yazmış.Sistemin kendi yazılımları bile birbirinden farklı görünüyor. Umarım linux standartları çok kısa sürede oluşur. Bu konuda da Pardusun öncülük yapması çok iyi olurdu. Ancaak, midori çıkana kadar çok hızlı toparlanması gerek. Görünüşe göre Midorinin teknolojik yetenekleri, çıktığı dönemde tabiri caizse borusunu öttürecek. Linux da o zamanlar benzer bir proje ile çıkış yapabilir ama Microsoft'un gittikçe gelişen yazılım mühendisliği imkanları yanında yeni linux sistemi uzunca bir süre prototip olarak kalabilir. Tabi o zmanki adı linux olursa! Çünkü bu tür bir konsept şimdiki kernelin tamamıyla değiştirilmesini gerektiriyor. geriye uyumluluk sözkonusu değil.

zaten şu an da dünya topyekün büyük amca abd avucuna düşmüş böyle bir olay olursa daha da beter oluruz adamlar google yahoo msn sayesinde zaten bir sürü bilgi topluyorlar bu sistem olursa düşman birliklerinin verileri bile abd nin kayıtlarında putin daha enter e basmadan bush amca olayı haber alacak ve ava giden avlanacak bu işin olmaması bizim için en hayırlısı olacaksa biz yapalım biz yapmassak zaten gerek yok kardeşimbiz memnunuz şuan ki sistemlerden sizin galiba abd nin veri toplayıcı uydu sistemlerinden haberiniz yok nerdesin türkiye bu zalim abd ye kalırssa dünya.............

Linux standartları ile ilgili yazı yazan arkadaşa katılıyorum bir şeyin dışında o da "Pardus standarta ön ayak olabilir" cümlesi.
Pardus bırakın ön ayak olmayı mümkünse yol çekilmeyi denesin.
Zorla kendi seçtikleri programları kuran ve windowsu örnek alan dağıtımdan ne beklersin.

Bir işletim Sisteminde internet guvenlıgı cok onemlıdır Linux diyorum baska bısı demıyorum

Sanki cok yakinda cikacakmis gibi soz ediyorsunuz.
Daha singularity'nin cekirdegi tamamlanmadi.
Windows'u camdan atmak o kadar kolay degil malesef ki microsoft hic bir zaman bunun olacagini soylemedi.
cunki Midori win32 yapisini korumuyor aslinda singularity de midori olarak simdilik CLI olan bir core kernel hazirlanmis.
ufak tefek komut islevleri yapiyor.
ayrica C dilinde.
Visual basic windows programlama dilidir., Basic ise isletim sistemi yazmak icin cok ilkel heralde oturup sharp yada cobol la yazacak halleri yok.
Windows cekirdegi de C tabanlidir. ( bahsettigim cekirdektir, bunun icine daha sonra assembly ve basic derlemeleri katilmistir )
Ayni sekilde unix ve macos turevleride oyle.
Cunki C ve C++ alternatifi yok.
Evet Assembly var ama Assembly diliyle isletim sistemi yazmak o kadar kolay degildir.
sadece bir dugmeye bas dedirtmek icin bir sayfa kod gerekiyor.
Ayrica Singularity de Unix kodlarida bulunabilir cunki microsoft bu konuda adim atmisti.
C ve C++ dan yeterince anliyorsaniz sizde bir isletim sistemi yazabilirsiniz.
Zaten C de assemblyde gelistirilmistir ve assembly kullanabilir
C++ ise C'nin gelismis versiyonudur farkli dillerin kutuphanelerini kullanabilir ve farkli derleyicilerle farkli platformlarda kullanilabilir.
iste Singularity de yeni bir C++ varyasyonu olacaktir buyuk ihtimalle eger microsoft oturup yep yeni bir devir baslatmak istemiyorsa.
Burda konu Singularity'nin win32 cekirdegi ile uyumu konusunda yasanacak.
cunku hali hazirda win32 platformu cok ilerilerde ve surekli gelisiyor.
kisitlamalari oldugu icin X64 versiyonu 32 bit'in yerini alacak lakin yine bu win32 nin gelismis hali olacaktir. Simdi microsoft bu avantajini copemi atacak Directx .Net, visual basic, visual C vs...
Bunlarin hepsini yeni cekirdege emulasyon ile geciremez.
otorup bunlari sifirdan yazamaz ( kisa zamanda )
hadi yazdi diyelim yazilim firmalarini nasil ikna edecek, ya oyun firmalari?
bu yuzden yeni cekirdegin ilk surumleri sunucu surumleri olacaktir.
Unix tabanli serverlarin yerini alabilecek yeni bir linux alternatifi olma iddiasi icin yeterli bir sebep.
ama son kullanicinin masaustunde singularity simdilik bana gore pek yakin bir olasilik gibi gorunmuyor.
en yakin olasilikla 2020 derim ben.

Lİnux dıyorum-herkez kullanmalı-butun guncellemeler programlar 3d ıle sadece 5gb alan-kaplıyor.hız ıse tartısılamaz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir