PDA'nızı Seçin

“Özel dijital asistanınız” ya da kısaca PDA... bir süredir adres, randevu ve not defterinizin elektronik alternatifi olmaktan daha fazlasını sunuyor.

Mobil mini bilgisayarlar artık internete bağlanıyor, MP3 çalıyor ya da oyun konsolunuzun yerini alıyor. Dijital yardımcınızı seçerken ufak detaylara dikkat etmeniz gerektiğini yazımızı okuyunca anlayacaksınız.

PDA’lar boyut olarak üç gruba ayrılıyor. En küçükleri; yani Palm m105 ya da Handspring Visor boyutunda Palm tabanlılar ve HP Jornada 545 gibi Windows CE tabanlılar, tuş takımına sahip değiller. Plastik bir kalem ile kullanıyorlar. Orta sınıf, kılıflara sığıyor ve katlanmış bir klavye sunuyor. Ekranı da nispeten daha büyük. Cep telefonu ve PDA kombinasyonları da bu sınıfa dahil. Özellikle Nokia’nın 9210’u PDA’lara ciddi bir rakip. Üst sınıftaki Psion Net-Book ya da HP Jornada 820 mini-notebook olarak da adlandırılıyorlar. Takvim, adres ve not defteri, saat, hesap makinası ve görev listesi her PDA’nın temel yapısında var. En önemli özelliği, verileri PC’dekilerle kablo ya da kablosuz infrared bağlantı ile senkronize eden program... Bu program ayrı verileri iki kere girmemenizi sağlıyor. PDA’lar bu amaçla Microsoft Outlook veya Lotus Notes ile çalışıyorlar. PC’lerde olduğu gibi PDA’larda da belleğin miktarı makinanın gücünü göstermiyor. Önemli olan tüm uygulamaların yer bulması. Bunu da büyük ölçüde ayarlayan işletim sistemi. Ortalama bir kullanıcı için 2-8 megabayt’lık bellek miktarı yeterli oluyor. Ama PDA’sında küçük filmler seyretmek isteyenler, 32 megabayt bellekli Windows CE tabanlı bir PDA’ya ihtiyaç duyacaktır. Aynı oran, işlemciler için de geçerli. En büyük PDA’larda 16 MHz’lik bir tempo yeterli iken, büyüklerde 200 MHz’lik işlemciler yetiyor. Bazı ince ayar ve overclocking programlarıyla işlemcinin çalışma frekansı arttırılabiliyor, ancak bu durumda PDA’nızın garanti kapsamı dışına çıkacağını unutmayın. PDA satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini alttaki kutuda okuyabilirsiniz.

İşletim sistemi seçimi: Palm OS, Windows CE, EPOC

El bilgisayarı alacakların karar vermekte en çok zorlanacakları yer, belki de işletim sistemi. Sistemler, aslında birbirlerinden sadece detaylarda farklılar, ama bu detaylar günlük kullanımda önemli farklar oluşturuyor.

Satış rakamlarına bakılınca en popüler olan Palm-OS’u marketin öncülerinden Palm ve Handspring kullanıyor. Kullanımı kolay olan bu işletim sistemi, en gerekli fonksiyonları standart olarak sunuyor. Grafik olarak fazla karışık olamayan yapısından dolayı, siyah-beyaz ekranlarda oldukça başarılı.

Microsoft’un Windows CE’si, PC’lerde kullandığımız Windows’un kardeşi olarak en gerekli fonksiyonları sunan Outlook, Word, Excel, Internet Explorer ve Media Player’ı beraberinde sunuyor. CE, PalmOS’tan çok daha fazlasını sunuyor, ama bu sunum için de daha güçlü işlemciye, daha çok elektrik gücüne ve daha iyi bir donanıma ihtiyaç duyuyor. Örneğin renkli bir ekran olmadan CE’nin anlamı olmuyor. Daha fazla özelliği ve rahatı, özellikle de iletişim ve iş uygulamaları konusunda, CE’nin yeni sürümü Pocket PC 2002 sunuyor. Arayüzü Windows XP’ye benziyor. Pocket PC 2002 kullanan ilk cihazlar Viag Interkom’un Smartphone O2XDA’sı ve PDA dünyasından da Cassiopeia E-200 G, Compaq iPAq H3760 ve HP Jornada 568.

Psion’un çizdiği yolun adı ise EPOC. Görüntü ve giriş işlemleri dörtgen ekran aracılığıyla hallediliyor. Grafik tasarım çok karmaşık, ama siyah beyaz görüntüde sorun yok. Alışmak biraz zaman alıyor, ama alıştıktan sonra kalem ve ekran kombinasyonları ile cihazı kullanmak inanılmaz kolay.Ama EPOC şimdilik gelişmesini durdurdu, çünkü Psion bu kararı aldı. Bazı PDA üreticileri ise kendi işletim sistemlerini sunuyorlar. Kural olarak daha ucuz cihazlar, kendi işletim sistemlerine sahip oluyorlar. Burada bir sorun ortaya çıkıyor: Üçüncü parti yazılımlar, maalesef bu PDA’lar üzerinde çalışmıyor. Ama sonuçta diğer el bilgisayarları ile de sorunsuz haberleşiyorlar.

PDA satın alırken dikkat edilmesi gereken bir özellik de, veri girme yöntemi olmalı. Birçok kullanıcı PDA’sının yazım fonksiyonunu küçük notlar almak, adres kayıtları girmek ya da randevularını kaydetmek için kullanıyor. Elle basitçe halledilebiliyor, bu küçük işlemler. Klavyesiz Palm’ler her an kullanıma hazır sanal bir klavyeyi de yedekte bekletiyor. Bazı cihazlara katlanabilen klavyeler de bağlanabiliyor. Burada asıl kararı verecek olan sizsiniz. Mini bir klavye mi yoksa kalem ile de gayet iyi işimi görebilirim mi diyorsunuz? Son karar sizin...

İletişim uzmanı PDA: İnternet, e-mail, SMS, WAP ve faks İnternet, e-mail, SMS,WAP, faks: PDA’nız dış dünya ile en azından bir koldan bağlı olmalı. Bu seri bir arabirim olabilir, PC ya da FlashCard’lar için bir yuva olabilir, infrared port ya da Bluetooth olabilir. Dahili ya da harici bir modem de gerekli. Aman dikkat! Eğer modemin kendi güç kaynağı yoksa, PDA’nızın aküsü daha çabuk boşalacaktır. PalmOS, Windows CE ya da EPOC’a sahip tüm PDA’lar, artık öyle ya da böyle internete girebiliyorlar. Ama tam bir performans almak istiyorsanız, Windows
CE’yi tercih etmeniz gerekir. Çünkü çözünürlüğü, monokrom tekniği ve ekran büyüklüğü ile birçok PDA, internetin kullanımını, posta alışverişini güçleştiriyor.

Psion, renklerin aküyü çabuk tükettiğini düşünüp her ne kadar gri tonlamalara kaçmış olsa da yeterli olmuyor. Psion Revo ve Psion Serie 5 her ne kadar kocaman ekranlara da sahip olsalar, renkli internet dünyasını renksiz sunmak imajı bir nebze olsun zedeliyor.

Fiyat Aralığı: 200 doların altından 500 doların üstüne Her fiyat sınıfında PDA’lar mevcut. Basit bir ajandadan high-tech bir modele kadar bol seçenek var. Palm m195 ya da Psion Revo gibi başlangıç modellerinin fiyatları 200 doların altında. Multimedya, hightech veya güzel görünümlü bir model almak istiyorsanız, birden kendinizi 500 dolarlık bir fatura ile karşı karşıya bulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
PDA'nızı Seçin
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir