RAM'deki sorunları kolayca tespit edin!

PC'nizdeki anlamsız sorunlar RAM hatasını işaret ediyor olabilir. Bu bedava araçla kolayca test edin

  • Ümit Öncel
RAM'deki sorunları kolayca tespit edin!
Memtest'in basit ara birimi ile her şeyi tek bakışta görebilirsiniz...

Bilgisayarınız birden garip davranmaya mı başladı? Açılırken hata veriyor ve Windows'a erişemiyor musunuz? Ya da Windows açıldıktan sadece birkaç dakika sonra garip bir şekilde programlar hata veriyor, sistem çöküyor mu? Bu gibi durumlarda ilk akla gelen yazılımsal bir sorun olsa da, çoğu zaman bu sorunlar donanımla ilgili bir problemi işaret ediyor olabilir. En sık görülen hatalardan biri de bellek sorunlarıdır. Artık bellek sorunlarına teşhis koymak çok daha kolay...

Bunun için tek ihtiyacınız olan Memtest adlı ücretsiz bir uygulama. Uygulama işletim sisteminden bağımsız çalıştığı için yapmanız gereken, indirdiğiniz ZIP arşivinin içerisinden çıkan ISO dosyası ile boot edebilir bir CD oluşturmak. Daha sonra bilgisayarınızı bu CD ile açabilir ve RAM'inizi test edebilirsiniz.

10 farklı bellek testi

Memtest'in basit ara birimi ile her şeyi tek bakışta görebilirsiniz...

Memtest CD'si ile bilgisayarı açtığınızda, size herhangi bir sorulmadan test anında başlar. Ekranın sol üstünde temel bellek bilgilerini görebilir, sağ üst köşeden ise testin şu anki durumunu takip edebilirsiniz. Alt bölümde ise karşılaşılan sorunlar gösterilir.

Bu ekrandayken "c" tuşuna basacak olursanız ayarlar menüsüne geçerek test ile ilgili farklı parametreleri ve özellikleri belirleyebilirsiniz. Memtest ile gerçekleştirebileceğiniz 10 farklı teste erişmek için, ayarlar ekranındayken bir numaralı Test Selection'ı seçmelisiniz.

Sizin RAM'inizde bir sorun olup olmadığını anlamak için Memtest'i şu adresten indirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Windows 7 de düzgün olmayan kapanışlarda Gelişmiş seçeneklerde RAM testi yapılabiliyor

Bu programı bir nedenle indirip CD ye yakıp,onunla sistemi boot edip RAM lerimi test etmek istedim.Hiç bir denemede ''memtest'' yüzde yüz tamamlanamadı.Üç denememdeki kaldığı her bir farklı yerde, farklı sonuçlar verdi. İşin daha da garibi daha bir ay önce aldığım yeni ve sıfır Kingston 1GB x 2 RAM de hatalı çıktı. Ama ben işin içinden çıkamadım.
İşin kısası her şey tamam da RAM'lerin bir yerlerinde hata çıktığında ne yapmamız gerek,onları çöpemi,ya da garantisi varsa garantiye mi göndermemiz gerek.Ya da hepsini unutup yenilerini mi almak. Benim asıl endişen bu programın kafasına göre hatalı hatasız her RAM için hata gösteriyor olabilecğidir.

Hiren's Boot CD baska alternativ yok

free dos ve bazı linux sürümlerinde de mevcut bir uygulamadır ayrıca free dos u veya linux sürümünü bilgisayara kurmadan bağımsız çalışır ilginenlere duyulur

memtest yıllardır var bildiğim kadarıyla bi dönem kulanmıştım, tarama çok uzun sürüyor 5 ila 6 saat gibi, ve ramlarda herhangi bir onarma yapmıyor sadece belekteki bozulmaları raporluyor.

kulanmak istiyen arkadaşların bunları bilmesinde fayda var.

Adam akıllı birşeyler yapsınlarda Win7 de eskide yüklendigimde vistadan bile cabuk çöküyor önbellegi.

Kinston markasını çinde üretiği ramler problemli. alırken üzerinde
made in Chine yada P.R.C olanında almayın.

''Kinston markasını çinde üretiği ramler problemli. alırken üzerinde
made in Chine yada P.R.C olanında almayın.
Bugün 17:58''

Tamam iyi de Çinde yapılmayan RAM var mı ki..Varsa nereden bulacağız.

gerek yok bence. çünkü anakartlarda o özellikler mevcut zaten. ilk açılışta anakartlar remleri test ediyor. saygılar...

Sen de yorum yaz