Sahte güvenlik yazılımını tanımanın 3 yolu!

Kendini güvenlik aracı gibi tanıtan sahte antivirüsleri tanıyın. İşte hayat kurtaracak ipuçları...

  • Zeynel A. Öztürk
Sahte güvenlik yazılımını tanımanın 3 yolu!
Kendini antivirüs gibi tanıtan zararlı yazılımları tanıyın!

İyi bir antivirüs ve firewall kullanarak PC'nizi birçok tehditten koruyabilirsiniz. Bu araçlar olmadan da bilgisayar kullanmak mümkün ancak küçük bir hatanız virüs bulaşmasıyla sonuçlanabilir.

Zararlı yazılımları dağıtmak isteyenler malesef kullanıcıların bu korunma isteğini biliyorlar ve buna yönelik bir silah geliştirmişler: sahte güvenlik yazılımları. Bir süredir mevcut olan bu tehdit, genellikle kullanıcılar tarafından anlaşılmadığından sorun olmaya devam ediyor. Yazımızda bu tür sahte yazılımların ortak noktalarına değinerek onlarla karşılaştığınızda tanımanıza yardımcı olacağız.

Programı yüklemeden önce virüs tespiti

Bu belki de daha önce başınıza gelmiştir. İşinizi yaparken aniden tarayıcınızda bir virüs taraması görüntüleyen yeni sayfa açılır, PC'nizdeki güvenlik tehditleri görüntülenir ve sizden bir güvenlik aracı (veya güncelleme vs.) indirmeniz talep edilir.

Yüklemenden önce tarama, korkutan mesajlar

Bu eski bir numara gibi görünse de gösterilen bu uyarıları ciddiye alan dikkatsiz kullanıcıları tuzağa düşürebiliyor. Hatırlamanız gereken önemli nokta ise gerçek bir güvenlik aracının, siz yüklemeden PC'nizi virüslere karşı taramayacağıdır.

Sizi korkutmaya çalışan reklamlara dikkat edin

Gerçek veya sahte olsun tüm güvenlik araçları, reklamlarında korku verme yöntemine başvuruyorlar. Fakat sahte bir güvenlik yazılımı bunda aşırıya kaçacaktır. Örneğin siz herhangi bir program yüklemeden önce PC'nizde virüs bulduğunu bildirebilir. 'Bilgisayarınızın güvenliği riskte!', 'Bilgisayarınızda virüs olabilir!' gibi deyimlere internette sıkça rastlanıyor.

Hakkında bir incelemenin olmaması

Herhangi bir yorum olmaması

Sahte güvenlik yazılımlarını diğerlerinden ayıran önemli bir nokta ise, herhangi bir incelemesinin bulunmaması. Ancak yine de dikkatli olmalısınız çünkü sahte yazılımın sahibini sahte yorumlar veya incelemeler yapmaktan alıkoyan bir şey yok.

Bir güvenlik yazılımı hakkında şüpheye düştüğünüzde Av-Comparatives adlı siteyi kullanmanızı önerebiliriz. Av-Comparatives, anti-zararlı yazılımlarını bağımsız olarak inceleyen bir kuruluş ve birçok yasal yazılımın adı web sitesinde geçiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

yapılması gereken hiti artmış pıroram dowload bölümlerinden hit ve populer olan virüs pıroramlarını indirmek

Kaspersky, Norton, Eset, Avira, Avast bu 5 programinda bunu yakalamktan aciz oldugunu üstelik bunlarida iptal ettigini gördüm bu olayi yapanlar gercekten profesyenelce bu isi yapiyorlar veri tabanina alinmis yazilimlarin kodlariyla oynayarak Antileri tekrar asiyorlar.
Bu sahte antilerie güvenlik sagliyan yazilim yok.

Internette, mailde, msn, skype, yahoo ve bu tur programlari kullanirken cok supheli davranmalisiniz. Kendi dostunuz bile sizin ozel hayatinizda olup bitenleri PCnize girerek veya bilgilerinizi calarak bilmek isterler. En iyisi AntiVir + ZoneAlarm Firewall + ad-aware , programlarini yukle, supheli davran internette ve her download yaptiktan sonra iyice indirdiginiz KAYNAGI www.google.comdan arastirin.

Saygilar
TurkmenOglu

Benim bilgisayarıma aynısından girmişti IE ile. Eset kurmuştum hemen silmişti.

Hatırlatayım: Xp kullanmayın kesinlikle bunların olmamasını istiyorsanız.

Sayın mubarek-gs, kusura bakmayın ama sizin kullandığınız sistemde sizin bilginiz dışında kendi kendine programlar yükleniyorsa, o zaman biz yine XP kullanmayı sürdürelim o zaman...

Sayın mubarek-gs, kusura bakmayın ama sizin kullandığınız sistemde sizin bilginiz dışında kendi kendine programlar yükleniyorsa, o zaman biz yine XP kullanmayı sürdürelim o zaman...
______________________________________________
mubarek-gs değil muberk-gs. Tamam Xp kötü demedim zaten ama yeni sistemlere göre açığı fazla. Seçim sizin tabii ben sadece yorum yaptım.

Sen de yorum yaz