Sanal işgal kurbanı ünlü isimler ve kurumlar

Ünlü ve kurumların alan adlarını alıp yüksek fiyatla satmaya çalışanlar bakın kimlerin kabusu oldu?

  • Ümit Öncel
2008 sanal işgalin yılı oldu!
Sanal işgaller geçtiğimiz yıl tavan yaptı!

İngilizce'de cybersquatting olarak bilinen ve sanal işgal olarak Türkçeleştirebilecek olan kelime biz sıradan insanlar için çok önemli olmayabilir. Fakat ünlüler, kurumlar ve bir de kolay yoldan para kazanma sevdalıları için önemi çok daha büyük. Sayıları her geçen gün artan alan adı uzantıları ve isim benzerliklerini kullanan kimi "pratik zekalı" kullanıcı, ünlüler ve firmaların adlarına benzer alan adlarını alarak daha sonra bunu bir servet karşılığı satmak için birbirleriyle yarışıyorlar. Özellikle de 2008, sanal işgal konusunda görülmemiş bir artışa sahne oldu.

Bu konuda yetkili merci olan The World Intellectual Property Organization (WIPO) yani Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü, yayınladığı rakamlarla 2008 yılında sadece bu sebepten açılan dava sayısının 2329 olduğunu açıkladı. Yani her güne 6 davadan fazla düşüyor. Tabii ki bunlar peşine düşülen sanal olarak işgal edilmiş alan adları. Anlaşılarak satın alınan veya mahkeme sürecine girmek istemeyenlerle bu rakam kat be kat artabilir.

WIPO davacı isimlerini açıklamadı fakat Scarlett Johansson, BBC, Yale Üniversitesi, Arsenal futbol klübü, Nestle, eBay ve hatta Google'ın da 2008'de sanal işgalcilerle mücadele ettiği biliniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Çok saçma isteyen istediği ismi alır, işine gelmiyorsa parayı bastıracak satın alacak sahibinden.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play