Secretcv.com'dan çarpıcı iş arama verileri!

Teknoloji alanlarındaki iş pozisyonlarına olan talep artışta mı? Cevap ve fazlası bu yazıda...

Hangi sektörlerden bu çalışanlara talep var?

Hangi sektörlerden bu çalışanlara talep var?

Ağırlıklı olarak hangi sektörlerden bu çalışanlara talep var?

Secretcv.com üzerinden verilen ilanların sektörel dağılımına baktığımızda beklenildiği üzere bilgisayar, bilişim teknolojileri ve internet sektörü birinci sırada geliyor; tüm ilanların yüzde 28'i bu sektörde. Onu yüzde 21 ile danışmanlık ve yüzde 14 ile mağazacılık perakendecilik takip ediyor. Turizm, sağlık ve bankacılık sektöründe ise bu çalışanlara talebin daha az olduğunu görüyoruz. Bunlar bilgisayar teknolojilerini sıkça kullanan sektörler olsalar da, bu alandaki ihtiyaçlarını işlerini outsource ederek çözüyorlar. Bu da oransal olarak rakamların düşük çıkmasına neden oluyor.

İşverenlerin aradığı özellikler?

Türkiye'de artık hiçbir işveren bilişim teknolojilerinin önemini göz ardı edemiyor. Şirketler teknolojik olarak farklı mecralarda kendilerini ne kadar geliştirirlerse, o denli başarılı olacaklarını farkında. İşverenler genellikle kendini birçok alanda geliştirmiş, tecrübeli ve eğitimli personel tercih ediyorlar. Akademik eğitimin yanı sıra, sektörün kendi özelliklerine göre de güncel teknolojilere hakim çok yönlü adaylar aranıyor.

Adayların beklentileri nedir? Ücret, yan haklar, çalışma ortamı, vb.

Çalışanların niteliklerine göre ücret anlamında oldukça geniş bir skala olduğunu söyleyebiliriz. Nitelikli elemanlar, deneyim ve yetkinlikleri karşısında oldukça yüksek ücretler talep edebiliyorlar. Öte yandan çalışanların beklentileri içinde iç terfi sisteminin aktif bir biçimde kullanılması ve kariyer haritaları oluşturulması bulunuyor. Çalışanlar, yönetici olarak teknolojik gelişmeleri takip eden, teknik yetkinlik konusunda kendilerinden üstün ve yeni şeyler öğrenebilecekleri kişileri tercih ediyorlar. Yan haklar, KOBİ'ler ve büyük ölçekli işletmelerde farklılık gösteriyor. Fakat nerede olursa olsun, çalışanlar kendilerini geliştirebilecekleri, eğitim, seminer, vb. olanakların yaratılmasını istiyor. Çalışma ortamının ise esnek çalışma saatlerine uygun biçimde oluşturulması gerekiyor. Öte yandan sürekli elektronik araçlarla vakit geçiren çalışanlar, dinlendirici mekanlarda çalışmayı tercih ediyorlar.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Hangi sektörlerden bu çalışanlara talep var?
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir