Şifre güvenliği ve hack

Hayatımızı saran şifrelerin anlamı, gücü ve onları çözen hackerların kullandığı yöntemler...

Hayatımız şifrelerle dolup taştı! Evde, işte, sokakta, her yerde şifre üzerine şifre kullanıyoruz.

Daha 2002 yılında yapılan araştırmalar, ortalama bir modern insanın 21 şifreyi aklında tutması gerektiğini gösteriyordu.

E-posta hesabının, üye olunan sitelerdeki kullanıcı hesaplarının ve çok yaygın kullanılan MSN ve Facebook gibi sosyal araçların şifreleri günlük hayatın bir parçası. Cep telefonunun pin kodundan, kredi kartı şifresine herkesin hatırlamak zorunda olduğu şifrelerin yanında, internet kullanımının da kafalarımıza yüklediği bir yük söz konusu.

Peki bu şifreler hayatımıza nereden girdi? Bir şifre nedir? En basit cevap şu ki, şifre sadece iki tarafın bildiği gizli bir bilgidir. Bu gizli bilgi sayesinde taraflar birbirlerini güvenli olarak tanımlayabilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Teşekkürler Chip!

TTNET'in internet sitesinde kredi kartıyla fatura ödeme sayfası http: ile başlıyor. Ayrıca siteye girer girmez hem firefoxun kendisi hem de kullandığım başka bir güvenlik yazılımı sayfanın güvensiz olduğuna dair uyarı verdi. Adamlara mail attım. Cevap vermeye tenezzül etmediler. Saygılar.

ÜYECİK :) ;)
arkadaş yazmış başka diyecek bir şey kalmamış ttnet ve diğer internet sitelerine
fatura ödeme gibi yada banka işlemlerine dikkat edilmesi gereklidir
günümüz teknolojisi yardım için yapılsada kolaylıkların yanında tehlikeleride var
şifre kombinasyonunda quantom tekniği geliştirilmedikçe ve fiber optik kablolar kullanılmadığı sürece internette para ödeme işlemleri tehlike doğurur
lütfen araştırmadan bilmeden işlem yapmayın heleki günümüzde dinleme hastalığı heckleme hastalığı bitene kadar sabır derim saygılar ...

heyy dorusuu bu yntemle 2 kişinin msnsini hackleddim tabikide şakı niyetiyle :)

iyi bir bakale tesekkurlee http ve htts arasindaki farki bilmiyordum
saygilar

Chip online ye bu konuda teşekür ediyorum. Ancak yazmayı unuttukları yada konuyu elle aldıkları yön itibariyle bir gerçek daha var.
HTML PHP ASP yada diğerlerini oluşturan yazılımcılar. Kendi sistemlerinin kilitlerinide açık bırakabiliyor.

Genelde benim karşılaştığım hatalrın başında aslında görülmemesi yada cevap vermemesi gereken komutların okunuyor olması.
Bir siteye girdiğimde md5 sisteminin açık tutulması yada db tabanlarının dns türevlerinde port olarak görülmesi gibi hatlar sitelerinde kendilerini ele vermesini sağlıyor.

hocam o verilen pro nasıl kullanılıyor?

1 Bu hastalık bitmez
2 Hiç bir güvenlik yazılımı ve site koruması saldırıyı bertaraf edemez yani siz hangi sistemi ne kadar kapattık desenızde mutlaka girecek 1 delik vardir. kapanmaz adamlar 128 256 KKB lik şifreleri kırıolar kombibasyon ve olasılıgın mılyon oldugu şifreler bunları mı gecimeyecekler hayel kurmayın ....

Çogu banka sitelerinin zayıf olan RC4 anahtarlar algoritmasını kullanmaları, insani huzursuz ediyor.

Okumaya doyamadığım bir makale olmuş. Her zaman ki gibi akıcı ve anlaşılır bir dil. Bu yazıyı paylaştığınız için teşekkürler Chip Online

çok ama çok güzel bir site çok yararlı oldu teşekkürler herkese tavsiye edicem

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir