Son 25 senenin açık rekoru onlarda

Windows XP ve Firefox, son 25 yıla damgasını vurdu. Ama hiç de iyi bir biçimde değil!

Son 25 senenin açık rekoru onlarda

Yazılım ürünlerinin 25 senelik geçmişindeki açık sayısını araştıran Sourcefire, Windows XP ve Mozilla Firefox'un en çok kritik açıkla öne geçtiğini ortaya çıkardı.

Common Vulnerabilities and Exposures (CVE) ve NIST'in Ulusal Açık Veritabanı'na göre Windows XP, 453 "yüksek ve kritik" önemde açık sayısıyla önde geliyor. Firefox ise 433 açıkla onu ikinci sırada izliyor.

İncelenen yazılımların 25 yıllık geçmişinde açıklar açısından en kötü yıl ise, 6.612 açıkla 2006. Kritik açıklar anlamında en kötü yıl ise 3.159 kritik açıkla 2007. Açıkların 2010 yılına kadar düşüşte olması da dikkat çeken detaylardan.

Araştırma sonuçlarına göre en çok rapor edilen açık, 210 açıkla Apple iPhone'da bulunuyor. Android'de bu sayı 24 iken Windows Mobile 14 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

hala ikspi ve fayrfoks denen ucubeleri kullanmak? beyin bedava......

@27 Şub 2013 13:45 sırf windows 7-8 sattırmak amacı ile xp kötüleniyor diye xp`yi kötü zanneden cahil olmaktan iyidir!

@27 Şub 2013 13:45 Bedava da senin gibilere parayla satmak lazim yoksa alamiyorsunuz.

Windows xp çok yaşlı bir yazılım nerdeyse 12 yıl oldu 453 açık normal ancak firefox ve iphone'ye ne oluyor anlamadım. biri yıllarca internet exploreri diğeride windowsu kötüleyen firmalar. dönüp kendilerine hiç bakmamışlar. yıllarca son kullanıcıyo nekadar güvenilir oldukalrı konusunda kandırıp durmuşlar

Uzun süre neredeyse tüm işletim sistemlerini kendi şahsi bilgisayarımda deneme fırsatım oldu ve iyi donanımlı bir xp gibi hızlı ve tepkiseli kuvvetli bir sistem görmedim; elbette mac ve ubuntu varyeteleri de gayet hızlı hakkını vermek lazım ama iş günlük kullanıma ve güncel oyun ve programları denemek olunca windows malesef çok önde diğer sistemlerden. Ama piyasadaki virüslerin büyük bir bölümü de yukarıda görüldüğü üzre malesef xp üzerine yapılmıştır; her güzelin kusuru hesabı :)

Müthiş iphone Yine Birinci =)

Uzun süre neredeyse tüm işletim sistemlerini kendi şahsi bilgisayarımda deneme fırsatım oldu ve iyi donanımlı bir xp gibi hızlı ve tepkiseli kuvvetli bir sistem görmedim; elbette mac ve ubuntu varyeteleri de gayet hızlı hakkını vermek lazım ama iş günlük kullanıma ve güncel oyun ve programları denemek olunca windows malesef çok önde diğer sistemlerden. Ama piyasadaki virüslerin büyük bir bölümü de yukarıda görüldüğü üzre malesef xp üzerine yapılmıştır; her güzelin kusuru hesabı :) Afedersiniz ama kaç yılında yaşıyorsunuz ? Ya da bilgisayarınız 2005 modelden daha eski..

Firefox su siralar gozden dustu... Hem kendini eskisi gibi iyi gelistiremedi hem de hizli gelisen teknolojiye ayak uyduramadi. Sistemini degistiremedi. Hala eski hasarli temel uzerinde durmaya cabaliyor. Yeni cikan opera chrome gibi tarayicilar kullanim kolayligi, hiz ve basitlik acisindan one gecince kendini bunlara benzetmeye calisti ozgunlugunu de kaybetti. Su anda KDE gibi linux sistemleriyle eskiden bulunan anlasmalari, tamamen acik kaynak ve kar gutmedigi icin hala kullaniliyor. Fakat yavas yavas chromium ve opera yerini almaya basladi. Windowsta rekabeti chrome zaten onde goturuyordu bide IE10 cikti. IE10 hakki verilmesi gereken bir tarayici... Firefoxun kokten bir degisiklik ve revizyona gitmesi lazim...

En çok ve haliyle en uzun kullanılan sistemler olunca virüsçüler ve dolandırıclar da haliyle en çok bu sistemlere saldırıp, en çok bu sistemlerde açık aradılar. Tarayıcılardan, chrome dün çıktı, ie de firefox veya opera indirmek için kullanılmaktan başka işe yaramazdı. win7 çıkalı ne zaman oldu ki de win8 i sürdüler piyasaya. Yine en uzun süre ve en çok kullanılan sistemler de yine winxp ve firefox oldu.

@27 Şub 2013 19:29 Internet Explorer bu teze uymuyor yalnız. Kullanım oranı yüksek ve uzun zamandır kullanılıyor. Ancak uzun uzun düşündüm aklıma gelen diğer bütün sistemler için mantıklı geldi dedikleriniz, mobil işletim sistemleri de dahil.

İyi de XP; Vista, 7 ve 8'den eski. iOS da Android ve Windows Phone'dan çok daha eskidir (2007). İlk çıktığı zamanlar birçok açığı vardı ancak ASLR ile bunlardan eser kalmadı sayılır. Android içinse büyük başarı yalnız bu rakamlara takılmamak lazım çünkü bulunan açıkların hepsi rapor edilmiyor biliyorsunuz. Güvenlik şirketlerine satmak çok daha kârlı. Özellikle Internet Explorer açıklarının rapor edilmediği kanısındayım, Internet Explorer açığını bulan tersine mühendislik kullanır, uzun zaman harcar ve en çok kullanılan tarayıcı olduğu için (ve de genellikle bilgisayarı kullanmayı bilmeyen kitleye hitap ettiği için [IE10 hariç]) bunları olası ataklar için saklar. Fakat, Firefox açık kaynak olduğundan; topluluğu ve felsefesi gereği genellikle bulunan açıklar toplulukça rapor edilir. Bunlar bir sosyoloji + psikoloji analizidir.

@27 Şub 2013 20:49 android ilk olarak 2005 te yazıldı bilginize

@27 Şub 2013 20:49 güzel bir tespit ancak android ilk olarak 2005 yılında yazıldı

xp'yi kötüleyen biri bana göre cidden bilgisayardan anlamıyordur.

@27 Şub 2013 23:01 asıl XP'yi öven anlamıyordur...

Firefox gönüllüler tarafından geliştirildi bunu unutmayalım.

yıl 2013 olmuş... hala XP ve internet explorer mı kullanan kaldı? artık Windows kullanılmaz o devir geçti...

Ne Vista ne 7 ne de 8, XP'den yenidir. Bahsi geçen işletim sistemleri bazı değişikliklerlede olsa hala XP (hatta NT) karakteri taşımaktadır. O yüzden kimse XP'ye laf söylemesin. Bunun dışında, MS'in, şu an en geniş donanım desteğine sahip tek işletim sistemi XP'dir. Dolayısıyla halen kullanılıyor olmasıda çok doğal ve bence bir süre daha kullanılmaya devam edecektir.

@14 Mar 2013 18:09 Hatta, MS desteniğini kasıtlı olarak çekmese, çok çok uzun süre kullanılmaya devam edecektir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir