Steve Ballmer ve Bill Gates, konuşmuyor!

Microsoft'un iki önemli isminin birbiriyle küs oldukları ortaya çıktı! Peki ama neden?

Steve Ballmer ve Bill Gates, konuşmuyormuş!

Microsoft'un son dönemde yaşadığı değişikliklerin ve hamlelerin, Bill Gates ve eski CEO Steve Ballmer'ın arasını iyice bozduğu, ikilinin arasının artık birbirleriyle konuşmayacak kadar kötü olduğu ortaya çıktı.

Gates'in 1994'teki nikahında ikilinin arası çok iyi olsa da, dargınlığın en az 2001 yılına dayandığı söyleniyor. İddiaya göre ikili, eşlerinin isteği üzerine "berbat bir akşam yemeği yemişler". Ballmer'ın Microsoft'taki CEO'luğu sırasında Gates'in firmada hala güçlü bir etkisi bulunmaktaydı. Ballmer, Vanity Fair profilinde "Bill [2008'de tamamen] gidene kadar kontrolün elimde olmadığını düşündüm" diyor.

Gates ve Ballmer arasındaki asıl sorunun, Ballmer'ın Haziran 2013'te Nokia'yı satın almayı teklif etmesiyle başladığı düşünülüyor. Ballmer'ın yönetim kurulundan kolayca geçeceğini düşündüğü bu fikir, sanıldığı gibi kuruldan geçmedi. Bunun ardından Ballmer, "anlaşmayı yapın yoksa gideceğim" diyerek yönetim kuruluna ültimatom verdi. Sonuç olarak yönetim kurulu, anlaşmanın biraz değiştirilmiş bir sürümünü kabul etti. Ancak Ballmer, her şeye rağmen Ağustos'ta Microsoft'tan ayrılarak emekli oldu.

Makalede Ballmer, en büyük hatasının Gates'in liderliğindeki yazılım projesi Longhorn olduğunu söylüyor. Daha sonra Vista adını alan proje, geç kalmış ve işlevsellik anlamında Apple'ın OS X Tiger'ının çok gerisine düşmüştü.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

elinde paraları var trip atıyorlar bir birlerine ben dünyanın en zeginiyim öbürü de hayır en zengini benim diyor...

Steve Ballmer slk'ın önde gideni :) Developers Developers Developers :D :D

Ne var ki Vista zamanının ötesinde bir yazılımdı. Windows 7 ye verilen desteğin çabucak kesilip yeni sürümün yapılması gibi, bir hızla geliştirilmeden kendi kaderine terk edilmesi ise yazılımın başındaki en büyük trajediydi. Bir Windows XP ve Vista'nın arasındaki gelişime bakın bir de 8 ile 10 arasındakine. Söylemek istediğimi rahatlıkla anlarsınız.

Microsoft hatalarını ve geç kalmışlığını hala sürdürüyor. Bknz. Windows Phone

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir