Steve Jobs'dan Nike CEO'suna başarının sırrı!

Steve Jobs, dünyanın büyük şirketlerinden birine, yıllar önce başarının sırrını böyle öğretmiş...

  • Zeynel A. Öztürk
Steve Jobs'dan Nike CEO'suna başarının sırları!
'Bu işe yaramaz şeylerden kurtulun ve iyi olana odaklanın'

Apple'ın çok başarılı bir yazılım ve bilgisayar şirketi olduğu kesin. Google ve Microsoft gibi teknoloji devleriyle yarışan ürünlere sahip şirket, 2011'de BrandZ tarafından dünyanın en değerli markası seçilerek herkesi geride bırakmayı başardı.

Apple'ın stratejisi ise nicelik yerine niteliğe önem vermesi. Oldukça dar ürün çeşitliliğine sahip olmasına rağmen şirket en üst sıralardan pek düşmüyor. Apple, 1990'ların ortalarından sonlarına kadar olan dönemde yaşadığı yenilenme döneminde peş peşe gelen gelir kayıpları yaşadı. Apple'ın durumu düzeltmesini ise birçok kişi Steve Jobs'ın dönüşüne ve yenilikçi ürünler ortaya çıkarmasına bağlıyor.

Ancak Nike CEO'su Mark Parker'a göre bu başarı, Steve Jobs'un yaptıklarından çok yapmadıklarıyla geldi. Parker, Jobs'ın Apple'a döndüğü ilk zamanlarda ona Nike ürünleri hakkında danıştığını hatırlıyor. Jobs'a 'Bir tavsiyen var mı?' diye soran Parker, ondan şu yanıtı almış: 'Sadece bir şey'. 'Nike dünyadaki en iyi ürünleri üretiyor, arkasından ağzınızın suyu akacak ürünler. Ancak birçok döküntü de üretiyor. Bu işe yaramaz şeylerden kurtulun ve iyi olana odaklanın.'

Parker'ın tepkisi, Jobs'ın yaptıkları...

Bunun ardından Parker, Jobs'ın tavsiyesine gülerken Jobs sesini bile çıkarmamış. Parker, bir süre düşündükten sonra Jobs'ın haklı olduğunu anlamış.

Jobs, Apple'a döndükten sonra ürün dizisini 350'den 10'a düşürmüş ve sadece en kusursuz makinelere odaklanmış. Bu odaklanma, Apple için etkili ürün tasarımları ile sonuçlanmış. Örneğin sonraki jenarasyon MacBook laptop'ları yayınladığında şirket, ürünün alüminyum gövdesinin makinenin ana yapısal parçalarını yüzde 60 azalttığını, daha ince, daha hafif ve daha güçlü hale getirdiğini açıklamıştı.

Parker'a göre 'odaklanmak', odaklanmak zorunda olduğunuz şeye 'evet' demek değil. Aksine, yüzlerce diğer iyi fikre hayır demek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Jobs haklı beyler...

bizlere hayat dersi vermeden önce kendileri telefon yapmayı öğrensin bir zahmet

telefon yapımında öğrenilcek ilk kural:

telefon ilk başta telefon olarak kullanım içindir multimedia 2. planda olmalıdır yoksa harika multimedia özellikli ama telefon işlevi çalışmayan bir telefon yapılırsa fıkralara konu olmak gibi can sıkıcı durumlar yaşanabilir ki böyle durumla karşılaşıldıysa durumun farkına varıp öyle konuşulmalıdır yoksa dünyanın küre şeklinde olması kadar kesin bir durumda bile bu telefonda sorun yok gibi saçma açıklamalar yapılabilir vede ne yazıkki tasarlattğın telefonun nasıl bir telefon olduğundan haberin bile olmadığın durumu ortaya çıkabilir buda teknoloji ürünleri tasarlayan bir firma yerine sadece satışa yönelmiş aç gözlü firma yönetimi hakkındaki şüpheleri doğrulanmasına sebep olabilir

heleki sadece bu telefon satışından 500.000.000 dolar gelir elde edildiği halde 5.000.000 dolar gibi bir masrafı olan sorunlu ürünü sorunsuzu ile değiştirme işinde milyar dolarlık kazanç karşılığında birkaç milyon doların hesabını yapmak uğruna sorunlu telefonu değiştirmemek için telefon kılıfı gibi abuk sabuk sarı çizmeli mehmet ağa türevi çözümlere gitme uyanıklığı gütmemeli hele hele birde bu kadar yediğin haltın üstüne; ama verdiğimiz kılıflar bedava vede ayrıca üç kuruşluk kılıf olmasına rağmen bu kılıflar bize dünyanın parasına mal oluyor deme uyanlığı göstermemek gerekir çünkü; gözünü apple bürümemiş yani kendini applea gütme konusunda gözü kararmış koyun olmayan apple müşterilerin olabilir (ki bu ütopya, çünkü apple müşterileri bu konuda marka olmuş durumda the simpsons çizgi dizide bile apple müşterilerinin koyun olma durumu ile alay ediyor) ve bu hareketler onları kızdırabilir ve elit bir teknoloji firması olduğu ile ortalığı yıkan bir firmanın böyle y............ yapması konu olunan fıkralık durumu dahada pekiştirebilir ayrıca senin bu hareketlerini gören birilerinin aklına tayyip erdoğan gelebilir!

adam haklı beyler.

Jobs cok sevdigim bir kisilik degil ama dogru söglemis sonucta iyi seyler ancak odaklanarak ortaya cikar milyonlarca ise yaramazaraba uretmek yerine her yil kac bin tane ferrafi uretmek ayni sey degil. Birinin adi var digeri 10 yil sonra hurdaya cikar.

okudunuz mu androidçiler ?

daha niye adama laf söylüyorsunuz kabul edin adam sizin mükemmel dediğiniz şeyleri bile geride bıraktı onlarıda aştı artık applle a ulaşmanın tek yolu var oda steve jobs alıcan istediğin şirketin başına koyucan başka şekilde apple ı geçemzsiniz

neredeyse yazıyı okuyan herkes steve jobs hakkında yazdıklarım için eksi oy vermiş bu adam millete yanlış tasarımlı telefon satıp telefonda sorun yok deyip 2 gün sonra sorun olduğunu kabul etmedimi sırf üç kuruşluk değiştirme masrafı yapmamak için millete hala bozuk telefonları satmıyormu ve millete telefon kılıfı dağıtımı (ama bedava) yapmak fırıldaklıkları da siz sanki haksızımmışım gibi eksi oyları veriyorsunuz ? böyle çü kağıtçıları savunuyorsunuz ya türk telekom sizleri az bile kazıklıyor (ben nasıl olsa kablo net kullanıyorum)

steve jobs mark zuckerberg gibi bir haybecidir creative mp3 çalar yapar hemen ardından apple mp3 çalar çıkarır birde üstüne sony`nin walkmaninden sonra en icadı biz yaptık der

microsoft 10 sene önce tablet bilgisarı çıkardı microsofttan tablet bilgisayarı gören apple tablet bilgisayardan 10 sene sonra çıkmasına rağmen tablet bilgisarın 10`da birini bile yapamayan teknoloji fakiri ipad çıkardı bir halta benzemiyor millet hala steve jobs diyor bırakın şu haybeciyi

teknojinin gerisinde kalmayın bunu anlicaksiniz :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play