Su dolu bir gezegen buldular; ama...

500 ışık yılı uzaktaki, Dünya'ya çok benzeyen gezegenle tanışın: İşte Kepler 186f!

  • Cem Şancı
Kepler 186f'de gerçekten su var mı?

NASA'nın birkaç gün önce duyurduğu yeni bir gezegen, dünyada büyük heyecan yarattı. Dünyadan 500 ışık yılı uzakta, 5 gezegenli bir güneş sisteminde keşfedilen gezegende su bulunabileceği ve gezegenin dünyaya benziyor olabileceği ihtimali NASA tarafından dile getirildi. Hatta gezegen hakkında hemen temsili çizimler de yapıldı. 

Fakat ne var ki, bu bulgularda bir "kesinlik" bulunmuyor. NASA başka güneş sistemlerindeki gezegenleri ancak, bulundukları sistemdeki güneşin önünden geçerken yarattığı gölgeden faydalanarak tespit edebiliyor. Elbette gezegenin de sistemdeki güneş ile dünya arasındaki doğrunun üzerinden geçmesi gerekiyor. Aksi halde gezegeni görmek mümkün olmuyor. NASA, gezegen güneşin önünden geçerken yaptığı analizle gezegenin yörüngesini ve güneşe uzaklığını hesaplıyor. 

Kepler 186f ismi verilen gezegenin ise, aynı Dünya gezegeni gibi, sistemdeki güneşe mükemmel uzaklıkta olduğu anlaşıldı. Bu da gezegende sıvı halde su ve haliyle organik yaşam olabileceği ihtimalini ortaya çıkardı. Ne var ki, gezegenin yüzeyini gözlemlemek ve üzerinde ne olduğunu kesin olarak bilmek, 500 ışık yılı uzaktan mümkün değil. Gezegenin üzerinde hayat varsa da, "oradaki kardeşlerimiz" bize bir radyo sinyali veya benzer bir işaret göndermeden bundan haberdar olmamız mümkün olmayacak. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

kesin samsung'tur. samsung dünyayı bile taklit etmeye başladı :( hırsız samsung

@23 Nis 2014 21:02 Bi de derler bu devlet neden gelişmiyo işte sizin gibi enbesiller yüzünden her şeye bir bahane bulmak zorunda mısınız acaba. Her şeye ön yargılı davranıyorsunuz ve hiçbir şeyi bilmeden konuşuyorsunuz işte sizin yüzünüzden eskiden nokiayada aynısını yapıyolardı sizin gibiler

Biz o tarafa radyo sinyali gomderiyormuyuz

@23 Nis 2014 21:12 Şimdilik 'göm'me çalışmalarına başlamadık diyelim ;)

Son paragrafa çok güldüm :))

Sonuç olarak elde var sıfır.

Battleship esprileri yapılmış :-)

"Mars'ta su bulunmuş. Ama kuyu suyuymuş içilimiyor.."

bu gezegenin 500 ışık yılı uzakta olması bizim bu gezegenin 500 yıl önceki halini görüyor olduğumuz anlamına gelir, 500 yılda neler değişir bilinmez.

"Gezegenin üzerinde hayat varsa da, "oradaki kardeşlerimiz" bize bir radyo sinyali veya benzer bir işaret göndermeden bundan haberdar olmamız mümkün olmayacak. " Hastasiyiz dedeeeee.....

birader 500 ışık yılı uzaklıktaki gezegene nasıl gidilceğini bulak once sonra keşfetsek olmamı

"oradaki kardeşlerimiz"

hayret verici

''Gezegenin üzerinde hayat varsa da, "oradaki kardeşlerimiz" bize bir radyo sinyali veya benzer bir işaret göndermeden bundan haberdar olmamız mümkün olmayacak. '' buraya çok güldüm :D

chip sende hemen kardeş ilan etdin bizi :))) belki dünyayı yok edecek teknolojileri var nereden biliyorsunuz

Abi 500 ışık yılı derken yani oraya gitmek 500 yılmı sürer ?

CHIP Online Notu : Işık hızıyla yani saniyede 300.000 km hızla giderseniz 500 yıl sürer.

@24 Nis 2014 00:11 500 yıl yaşamayı başarabilecek bir canlı formunda olmayı bir gün gerçekleştirebilirsek belki olabilir yoksa o gezegene canlı ulaşmanın ; ışınlanma dışında bir imkanı asla yok o keşfedilen gezegen bizden ileride ve öyle bir teknoloji varsa ayrı konu.

Biz onlara ya da onlar bize şu an radyo sinyali gönderse. Sinyal 500 yıl sonra adresine ulaşacak.500 ışık yılı mesafe bu demek işte.

Ya abicim bu gezegenlere gidilmesi mûmkûn değil bir insanın ışık hızında ilerleyen bir gemide 500 sene gidebilmesi mümkün değil çünkü insan ömrü yetmez .

Sadece 22:23deki arkadaş mantıklı bi bişey yazmış :D

"Evrende başka canlıların olduğunun kesin kanıtı hala bize ulaşmamış olmalarıdır." ve hala onlardan radyo sinyali bekleyenler var :)

@24 Nis 2014 01:35 Kesinlikle katılıyorum , uzayda bizden başka akıllı canlılar varsa , insanoğlundan uzak durmak gereğini hemen anlamışlardır.

Gidecegimiz yer ya cennet yada cehennem gerisi bosss

@24 Nis 2014 01:50 Seni şimdiden alalım o zaman şu mezarlığa. Boşuna hava tüketme.

sen adamlara "kepler-186f" diye isim ver sonra neden bize radyo sinyaliyle işaret göndermiyorlar diye hayıflan dur.. bu ismi duysalar 500 yılı uzakta olduklarına şükrederlerdi.. :(

radyo sinyali ile ışık hızı birbirine eşittir

@24 Nis 2014 08:40 yanlızca bsşluktaki boş uzaydaki hızları eşittir ve belki yalıtkan bir malzemenin içindeyken yakındır diyebiliriz.iletken malzemelerde rf cortlar.

500 ışık yılı ötedeyse şu anki görüntüsü 500 yıl önceki görüntüsüdür..belki de ora değildir..

@24 Nis 2014 09:01 Orada da insan yaşıyorsa kesin yok olmuş gitmiştir o zavallı gezegen. İnanırım.

500 Işık yılı derken biz oraya 500 yılda gideriz öle değilmi birde ışık yılı ne oluyor :)

@24 Nis 2014 11:22 Işık hızında hareket edersen gezegene 500 yılda varabiliyorsun :)

@24 Nis 2014 11:22 Işık yılı demek, ışık hızında 1 senede gidilen yok demek ve 1 ışık yılı 9.5 trilyon km/s ediyor. Henüz ışık hızında gidebilen bir cihaz üretemedik maalesef. Nükleer yakıtla çalışan bir araç üretildi geçen sene ve ortalama 300000km/s hıza ulaşabiliyor üst sınır olarak. 500 ışık yılı yaklaşık olarak 4750000000000000 km ediyor, yani bu durumda en hızlı cihazla oraya gitmeye kalksak 15 milyar yıl sonra varabiliyoruz :)

@24 Nis 2014 11:22 şu anda uzayda kırılmış hız rekoruyla yani saatte 241.000km/sa hızla gitmeye çalışsan.2.420.000 yılda gidersin demek oluyor.500 ışık yılı demek ışık boş uzayda saniyede 300.000km hızla gider.bu hızla 500 yıl devam ettiği mesafedir.500 ışık yılı.ışık yılı denilen şey bir mesafe birimidir.

oradaki kardeşlerimiz olayı çok iyidi :)

Adamlar rahat rahat yaşıyorlarken, delirdiler mi ki onbinlerce yıl önce topluca sürgüne gönderdikleri azılı suçlulara radyo sinyalli göndersinler. Siz daha çok beklersiniz o radyo sinyalini...

Warp balonu denen şeyi bir araştırmanızı rica ediyorum daha sonra ışık yılı hakkında yorum yapabilirsiniz

Işık hızında gitmeye gerek yok. Şuan en büyük sorun uzaydaki radyasyon ve yer çekimsiz ortam. Bunlar aşıldıktan sonraki en büyük sorun enerji kaynağı olacak geleneksel sıvı yakıtlı uzay araçları ile ulaşmak imkansız. Bunları çözdüğümüzde bir çok yer daha ulaşılabilir olacak.

@26 Nis 2014 12:17 enerji kaynağı mı? sürtünmesiz ortamda sürekli son gaz gitmez herhalde mekik son dünya atmosferinden çıktıktan sonra herhangi bir çekim alanına girmezse bir cisme çarpana kadar sabit hızla ilerler.

@27 Nis 2014 02:22 Birincisi bu kadar uzak gezegenlere saniyeler icerisinde gidemeyecegimize göre bir kac yüz kusak bu uzay mekiklerinde dogup buyuyup yasayip ölmek zorunda kalacak. Ikincisi bunlarin yasamasi icin gerekli olan hersey icin enerji gerekecek. Bu enerji tehlikesiz ve sürekli üretilebilir olmasi gerekiyor. Cok yer kaplamamasi gerekiyor.(Sivi yakitlar gibi) Suan uzay yelkeni gibi projeler var ama sonucta bu tarz araclar gunesin radyasyonunun etkisi bittiginde ise yaramayacak. En önemlisi yer cekimsiz ortamin ve radyasyonun insan üzerindeki etkileri. Bunlar cözülmeden uzaya acilmak kayikla Amerika kitasina calismak gibi...

500 yüz ışık yılı nedir yaa? bir hayal ediyorum: saniyede 300.000 km sabit hızla 500 yıl boyunca o yöne doğru gidersek gezegene ulaşabiliyoruz öyle mi? o mesafeyi kağıda yazmaya kalksan bir a4 e sıfırları sığdıramayabilirsin.

Oraya gidilemiyebilir ama bu işlerle uğraşmak gerekir oraya gitmenin bir yolunu bulamasalarda başka şeyler buluyorlar mr cihazının uzay çalışmaları esnasında bulunması gibi.

GÜMÜMÜZÜN UZAY TEKNOLOJİSİ İLE UZAYDA SEYREDEN EN HIZLI KEŞİF ARACI SAATTE 250.000 KİLOMETRE MESAFE İLE YOL ALMAKTAYDI. BU HIZLA BİZDEN 500 IŞIKYILI UZAKLIKDA BULUNAN KEPLER_186f YE OLAN YOLCULUĞUMUZU 2.160.000+2014=2.162.014 YILINDA TAMAMLAMIŞ OLURDUK. GÜNÜMÜZ UZAY TEKNOLOJİSİ İLE BU GEZEGENE ANCAK KEŞİF ARACI GÖNDERİLEBİLİR. BU KEŞİF ARACIDA UZAYDA YÜZBİNLERCE YIL MESAFE KATETTİKDEN SONRA BU GEZEGENE ANCAK ULAŞABİLİR.

Sen de yorum yaz