Süper bilgisayar böyle olur!

Bu bilgisayarı oluşturan donanımları gördüğünüzde ağzınız açık kalacak...

Hüseyin Cem Köylü

Gerçek şu ki, GPU'lar normal işlemcilerden daha hızlı işlem yapabiliyorlar. Bunu bilen Bielefeld Üniversitesi Fizik Fakültesi departmanı da, yeni süper bilgisayarlarını 400 Nvidia GeForce GTX 580 ve Tesla M2075 grafik kartı ile 152 çift-dört çekirdekli Intel Xeon X5600 serisi işlemcilerden oluşturdu. Modern süper bilgisayarlarda uygulamaya bağlı CPU performansı yeterli olmadığından beri, sistemler yüksek performanslı grafik kartlarıyla destekleniyorlar. 400 grafik kartının, 208'i 448 shader-unit ve 6GB GDDR5-EEC-hafıza içeren profesyonel Nvidia Tesla-M2075 ve 192'si 512shader-unit ve 1.5GB GDDR5 hafıza içeren Geforce GTX 580'den oluşuyor. Sistemin toplam hafızası 9.1TB ediyor.

Üniversite'deki yeni süperbilgisayarın işlem gücü tam 500 TeraFLOPS (FLOPS=Floating Point Operations Per Second (Saniye Yapılan Yüzen Nokta Operasyonları). Kıyaslamak gerekirse, bu güce ulaşmak için 5.000 Intel Core i7 2600K'den oluşan bir bilgisayar çiftliğine ihtiyaç duyarsınız. Üniversite'ye göre, yeni süper bilgisayarın enerji tüketimi, PC içeren sistemlere göre 50 kat daha az.

Peki Bielefeld'in fizikçileri bir bilgisayara 1.1milyon Euro harcarken ne planlıyorlardı? Araştırmacılar, bilgisayarda simülasyonlar yaparak büyük patlamanın hemen ardından evrenin halini incelemeyi planlıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

bana verin bi güzel oyun oynayım bu bilgisayarda :)

simülasyon yapacağız diye sürekli süper bilgisayar üretiyorlar ama ortaya bir simülasyon koyan yok. bence para harcayarak altyapı reklamıyla itibar yapmaya çalışıyorlar. bilim çevreleri de günümüze ayak uydurdu.

büyük patlama diye diye kendini kaybetti bu adamlar, neyi nasıl bulmayı umut ediyolarsa artık bulcakları şey değse bari, evreni değiştircek bi şey çıkar umarım...

Haberi okuyan asırı oyun meraklılarının aklından ilk geçen; ''acaba crysis'de kaç fps verir bu alet'' olmuştur. Donanım meraklıları ise 3D mark sikorunu öğrenmek için can atıyorlardır. Demekki soyle beşyüz kişilik iyi sistem sahibi gamer gurubu güçlerini birleştirse, ortaya bir super bilgisayar çıkarabilirlermiş. Ben varım, kalan 499 için bir face sayfası oluştursam mı?

büyük patlamada neymiş yalan dolanla neslimizin aklını dolduruyorlar ateist olacak maazallah.. evreni dünyayı güneşi bizi allah c.c. yarattı, hikmetinden sual olunmaz a cahil bilimadamları

acaba süper mario yu kaldırırmı ki :)

biz yapamıyoruz diye yapanlara, çalışanlara niye laf atıyoruz anlamadım ki. kimi büyük patlamayı niye araitırıyorlarki demiş biri ortada simülasyon yok demiş. sanırsınız bilimsel makaleleri takip ediyorlar, labaratuvardan çıkmıyorlar. o kadar büyük yatırımları üç beş internet kahramanı okusunda reklam olsun diye yapmazlar. biz yapamıyoruz ama yapanlara da helal olsun diyorum ben

Bana verseler de almam.
Çünki enerji harcamasına gücüm yetmez. Üstelik evimdeki tesisatım bunu kaldıramaz.

Bunla android 5 saniyede "compile" edilir :D Benim laptopta 3 saat sürüyor :(

toplam hafızası küçükmüş benim canarvarda 10 tb var
ötekindede 1320 gb 1 tb de harici hdd var windows 8 çıkınca 4 tb harici alcam diğer parçaları tabiki süper pc den çok çok düşük birtek hafızası yüksek

Adam hafızayı HDD olarak algılamış benim sistemimde bile 1tb hafıza var diyor. Güler misin ağlar mısın...

orada disk boyutundan bahsedilmiyor sadece bellek boyutundan gpu ların ram kapasitesinden bahsediliyor

bana bunu verseler bütün ekran kartlarını tek tek sahibindende satarım

Bana verseler de almam.
Çünki enerji harcamasına gücüm yetmez. Üstelik evimdeki tesisatım bunu kaldıramaz.
----------------------------------------------
bu makinayla ne yapabilirsin ki arkadaşım anca oyun oynar facebook a girersin... Ülkemizde alınan birçok bilgisayarın kapasitesinin %20 si bile kullanılmıyor. 3000 TL lik laptop alıp oyun oynayıp internette geziyor vatandaşlar. Aslında bilgisayar problem çözmek insanın hayatını kolaylaştırmak için vardır.

bu makinayla ne yapabilirsin ki arkadaşım anca oyun oynar facebook a girersin... Ülkemizde alınan birçok bilgisayarın kapasitesinin %20 si bile kullanılmıyor. 3000 TL lik laptop alıp oyun oynayıp internette geziyor vatandaşlar. Aslında bilgisayar problem çözmek insanın hayatını kolaylaştırmak için vardır.
--------------------------------------------
Her kişi kendi fikirleri doğrultusunda önyargı kurarmış.
Ben video rendering ve ses kayıt ve örnekleme teknolojileri üzerine çalışırım. Sahip olduğum bilgisayar bu işlerimi ideal bir şekilde yapmaktadır. Yani süper bir bilgisayara ihtiyaç duymamaktayım.
Bilinçsiz kullanıcılar ise bilgisayardaki işlemcinin işlem gücü ile işlerini halletmeye çalışırlar. Halbuki bilinçli kullanıcılar arabirimlere çok önem vermektedirler.
Örneğin video için iyi bir VİDEO CAPCURE kartı.
Ses için ise iyi örnekleme yapabilen ses işlemcileri.
Bunların dışında bir bilgisayar sadece bunlar demek değildir. Kontrol arabirimleri ile bir bilgisayar bazı cihazları kontrol edebilir ve hassas seviyede, kalibrasyon, ölçüm, ya da konumlandırma gibi işlerde kullanılabilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play