Telekulak operasyonlarına Skype darbesi

Suçluları telefon dinleyerek yakalamaya alışan İtalyan polisi, Skype yüzünden zor günler geçiriyor.

  • Ümit Öncel
İtalyan polisi Skype'tan şikayetçi
Acaba bu görüşmede iki sevgli hasret mi giderecek yoksa yüklü bir uyuşturucu siparişi mi verilecek?

İtalyan polisi son zamanlarda dertli. Fakat dertleri ortalığı karıştıran suçlular değil, suçluluların birbirleri ile iletişim kurmak için keşfettikleri yeni yöntem. Teknolojiye ayak uyduran İtalyan mafyası ve uyuşturucu kaçakçıları artık kendi aralarında iletişim kurmak için normal telefonları değil, Skype'ı kullanıyor. Tabi ki bunun nedeni artan faturalar değil, Skype'ın sunduğu 256 bit'lik şifreleme!

İtalyan polisi bir süredir Milan'daki birkaç sabit telefon hattını, uyuşturucu ticareti üzerinde döndüğünden şüphelendiği görüşmeleri deşifre etmek için dinliyordu. Fakat suçlular sabit hattı bırakıp VoIP'ye geçince polisin de önüne Skype'ın güçlü şifreleme yeteneği çıktı.

Ülkemizde yaşananlara benzer telekulak skandallarının da sıkça yaşandığı İtalya'da şu anda polis Skype'a bir önlem ararken, siyasetçilerin Skype'a ilgi duymaya başladığı gözleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

o zaman biz de yavaş yavaş skype a geçsek mi...

Ya şu insanların ücretsiz olarak ve temiz bir yaklaşımla oluşturulan programlar böyle emellere kullanılıyor ya. Bir sinir oluyorum buna varya... Yapmayacaksın illa dedirtiyorlar adama...

skype üreticileri polise özel açık yapsın

Boşverin böyle hikayeleri! Bu ülkede suçsuzlarda, suçlularda, polis'te, savcılarda, hakimlerde Skype konuşmalarının şifreli olduklarını, ve bu şifrenin çözülemediğini, dinlenemediklerini bilmiyorlar! Böyle devam etsin!:) İmza: Skype'nin dinlenemediğini bilen bir suçlu!:)

yakında skypekulak da çıkar telaşlanmayın.

mafyaya helal demek düşer. Darısı halka....

Bence saçma bir haber. Tüm telefon dinlemeleri telekom şirketinin merkezinden yapılımıyor ki zaten. Teleona yerleştirilen alet ya da cep telefonuna yüklenen yazılım ile dinleme yapılır. Skype çok güvenli bir araçmış gibi lanse edilmek iseniyor bence...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play