Telkoder'den yeni rapor

Telkoder: "Türkiye'de telekomünikasyon sektörü 16 milyar dolar, ödenen vergi 14 milyar dolar".

Telkoder'den yeni rapor

TELKODER, 2014 yılına dair sektörel değerlendirmeleri, sorunları ve çözüm önerilerini bir araya getirdiği "2014 Yılı Sektör Düzenlemelerine Yönelik Değerlendirmeler" raporunu yayınladı. TELKODER tarafından yapılan çalışmada,  Türkiye'de telekomünikasyon sektörünün dolar bazında büyümediği, işletmecilerin kârlılıklarının önemli oranda düştüğü, sektör üzerindeki maliyet yükünün giderek arttığı ve eşit rekabet koşullarının oluşmadığı gibi dikkat çekici sonuçlar ortaya kondu. Hazırlanan raporda, telekomünikasyon sektörünün içinde bulunduğu durumun düzeltilmesi için atılması gereken adımlar da açıklandı. 

TELKODER tarafından düzenlenen raporda Türkiye'de telekomünikasyon sektörünün 2014 yılındaki toplam büyüklüğü 16,21 milyar dolar olarak belirtildi. 2013 yılında 16,78 milyar dolar büyüklüğünde olan sektörün 2008 yılından bu yana 16 - 17 milyar dolar aralığında kaldığına dikkat çekildi. 

Sektörün büyümemesinin yanı sıra işletmecilerin kârlılıklarını da hazırladığı raporda ortaya koyan TELKODER, sektör toplam kârlarının 2010 yılından 2013'e kadar %43 oranında azaldığına dikkat çekerek bu durumun sektörün geleceği açısından bir tehdit olduğunu belirtti. Raporda üzerinde durulan bir diğer nokta ise serbestleşme sürecinin üzerinden 13 yıl gibi uzun bir süre geçmesine rağmen yeni nesil işletmecilerin gelirlerinin toplam gelirin %6'sı seviyesinde kalması oldu. 

Sektörün Büyüklüğü Kadar Vergi ve Maliyet Yükü

Sektörün büyümesinin önündeki en büyük engeller arasında yüksek maliyet yükünün olduğunun dile getirildiği raporda, KDV, ÖİV, Hazine Payı, Kurum Masraflarına Katkı Payı, Evrensel Hizmet Fonu, Kurumlar Vergisi ve cezalar şeklinde sektörden devlete ödenen para kalemleri sıralandı ve bu miktarın 14 milyar dolar olduğuna dikkat çekildi. Raporda, 16 milyar dolar olan Telekomünikasyon sektör büyüklüğüne yakın bir rakamın devlete ödenmekte olduğuna ve bu tutarı doğrudan veya dolaylı olarak tüketicilerin ödemekte olduğuna dikkat çekildi. İşletmecilerin devletin vergi toplama aracı haline getirildiğinin vurgulandığı raporda, yüksek vergilerin sektöre yeni yatırımların yapılmasını zorlaştırdığı da dile getirildi. 

Geniş bant İnternet Abone Sayısındaki Artış Yavaşladı

Sabit, mobil, kablo ve fiber dahil olmak üzere toplam geniş bant abone sayısında yaşanan artışın yavaşlamaya başladığının ifade edildiği raporda, 2014 dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre toplam genişbant abone sayısının sadece %3,6 oranında arttığı belirtildi. TELKODER raporda mobil genişbant ve fiber abone sayısındaki artışların yavaşladığını, kablo İnternet abone sayısının düştüğünü ve xDSL abone sayısında ise bir ilerleme kaydedilmediğini açıkladı. Yaşanan bu durumun nedeni olarak; sektörde eşit rekabet şartları gelişmediğinden,  kullanıcıların talebini artıracak, farklı kalite, hız ve kotalardan oluşan bir hizmet çeşitliğinin sunulamaması gösterildi. 

Son 1 yıl içinde 10 Mbps – 30 Mbps aralığındaki hızlarda abone sayısının artmış olmasının Türkiye'de veri talebinin giderek arttığı yönünde yorumlandığı raporda, 2013 yılında %18 orana sahip olan 10Mbps – 30 Mbps abonelerinin 2014 yılında %45,5'e ulaştığı belirtildi. Raporda ayrıca mobil İnternet kullanımın da %115 seviyesinde arttığı açıklandı.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Devlet kan emici, Araçta, Yakıtta, Enerji, Teknoloji İletişim başta olmak üzere işçi maaşında bile vergi alıyor. Araçta, Yakıtta, İletişimde ürün fiyatının 2-3 hatta 5 katı vergi alan dünyadaki en zalim Devlet bizde. Başbakan Deli Dumrul olsa daha az vergi öder bu millet. 0.7 TL olan Mazot 4,5 TL ye satılıyor. 100.000 TL lik araç vergileriyle 1.250.000 TL. Bu da yetmiyor Trafik sigorta, Araç Pulu vs.. şu andaki Devlet vergi sistemi olarak gelmiş geçmiş en zalim devlet.

Aylık Telefon faturasını dahi ödeyemeyen esnaf reklam konusu olan zavallı bir ülkedeyiz. Esnaf telefonda konuşacak hammadde satın alacak araç ve mazotla onu taşıyacak hammaddeyi enerjiyle mamüle çevirecek monte etmek için araçla taşıyıp takacak ücretini elinin emek hakkını alın terini alacak. Devlet bu zincirde % 500 vergi kesiyorsa o Esnaf, İş Yeri sahibi, İşletme sahibi tabiki aylık telefon faturasını ödeyemez. 1.000 Yıllık tarihimiz boyunca böyle utanç, böyle vergi adaletsizliği olmadı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir