Türk Telekom 3 kıtada 18 ülkeyi birleştirecek

Türk Telekom, 3 kıtada 18 ülkeyi birleştiren denizaltı kablo sistemine dahil oldu.

Türk Telekom, 3 kıtada 18 ülkeyi birleştirecek

Türk Telekom International, imzaladığı C&MA (Tesis ve Bakım Anlaşması) ile SEA-ME-WE-5 denizaltı kablo konsorsiyumuna tam üye oldu. 2016 yılı sonunda hizmete girecek olan sistem, üç kıtada, Asya'dan Avrupa'ya 20 bin kilometreden uzun bir mesafede, 18 ülkeyi birbirine bağlayacak.

Türk Telekom Grubu'nun uluslararası toptan ses ve veri altyapı satış ve pazarlama faaliyetlerinden sorumlu şirketi Türk Telekom International, SEA-ME-WE-5 denizaltı kablo sistemine tam üye oldu.

En yeni ve gelişime açık teknolojilerin kullanılacağı kablo sistemi 2016 yılı sonunda hizmete girecek. Tasarım kapasitesi saniyede 24 terabit olarak belirlenen sistem Güneydoğu Asya'dan Avrupa'ya 20 bin kilometreden uzun bir mesafede 18 ülkeyi birbirine bağlayacak.

Türk Telekom International'ın konsorsiyuma katılması ile birlikte Muğla'nın Marmaris ilçesi, SEA-ME-WE-5 denizaltı kablo sistemine bir istasyon olarak eklenecek. Sistem, kablo üzerindeki diğer operatörler için, hem Türkiye üzerinden diğer ülkelere ulaşım, hem de Batı Avrupa ve Afrika yönünde alternatif bir rota sağlayacak.

Türk Telekom Grubu CEO'su Rami Aslan, yıldan yıla katlanarak artan ses ve veri trafiğinin kıtalararası transferini en etkin şekilde sağlayan denizaltı kablo sistemlerinin önemine dikkat çekerek "Bu proje Türkiye'yi önemli bir küresel iletişim ve veri merkezi haline getirerek ülkemize kısa ve uzun vadede stratejik avantajlar sağlayacak. SEA-ME-WE-5 kablo sistemi, Batı Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Asya ve Güneydoğu Asya pazarlarını birbirine bağlayan en gelişmiş denizaltı kablo sistemi olacak. Faaliyet gösterdiğimiz bölgelerde kapasitemizi daha da güçlendirecek olan bu konsorsiyuma katılmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.

Türkiye, Batı Avrupa'dan Güneydoğu Asya'ya uzanan bir telekomünikasyon köprüsü olacak

Türk Telekom International CEO'su Cengiz Öztelcan ise, konsorsiyuma katılımın, Türk Telekom International'ın Türkiye'nin Batı Avrupa'dan Güneydoğu Asya'ya kadar uzanan bir telekomünikasyon köprüsü olma konumunu güçlendirme stratejisinin önemli bir parçası olduğunu belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü; "SEA-ME-WE-5 kablo sistemi ile 3 kıtayı birbirine bağlayan güçlü karasal şebekemizi, denizaltından da destekleyerek, bölgeye en hızlı ve sağlam altyapı ile en yenilikçi, güvenilir ve kapsamlı servisleri sunmaya devam edeceğiz."

Konsorsiyumun adı olan "SEA-ME-WE-5", Güneydoğu Asya, Ortadoğu ve Batı Avrupa kelimelerinin İngilizce baş harflerinin kısaltmalarından oluşuyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

evdeki internetim 8 megabit internet hattın destegi 6 civarı birşey 6 megabit ten daha yüksek bir download yapınca modem resetliyor veya takılıyor bu yüzden dolayı internet hızım 4 megabit e düşürüldü daha türkiyenin başkentinde bu hızda internet kullanıyorum yukardaki habere diyecek lafım yok

İnternet ne zaman ucuzluyor ondan bahsetsene birazda.

Marmaris'te ki evimizde geştğimiz hafta yaptığım hız testinde 0.3 Megabit sonuç aldım Turk Telekom. Evet 0.3 . Önce şehrin altyapısını güçlendirin sonra uluslararası denizlere açılın.

ben ayda 90 lira gibi bir tutar ödedikten sonra isterse 100 ülke ile birleşsin.. vızz gelir.

Türkiye'deki internet ucuzlayıp adil kullanım kotası dedikleri pranga kalkmadıktan sonra isterserseniz her taraf kablo olsun hiç bir işe yaramaz.

türk telekom önce tam türk olsun adı türk olmakla olmuyor bu iş milleti sömürmekten vaz geçsinler artık

Zaten marmariste birkac senedir boyle bir istasyon yok muydu? Var olan istasyon mu genisletilecek?

Turkiyede internet tam bir rezillik durumunda.Savastan dolayi Ukrayna dan yeni geldim.12 yildir orada yasiyordum ve en son kullandigim internet paketi 100 mbit dowbload 100 mbit upload ve 159 ip tv kanali ile birlikte odedigim para 160 UA yaklasik `16 TL ye tekabul ediyor.Ha bide adil killanim sacmaligi falanda yok.Artik siz dusunun Turkiye deki insanlari nasil somuruyorlar.

Ülkenin teknoloji düşmanıdır Türk telekom.Göz boyamadır şimdi gitsin kendilerinede Adil Kullanım kotası uygulasınlar

arap telekom adi bu firmaya daha cok yakismaz mi?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play