Türkiye ADSL'de 8Mbps oldu!

8 Mbps'e kadar paketini kullanan sayısındaki inanılmaz artış dikkat çekiyor. İşte detaylar...

8 Mbps paketi inanılmaz yaygınlık kazandı

8 Mbps'e kadar paketini kullanan sayısı 16 ayda 3.6 milyona ulaştı...

Türk Telekom'un geçen yıl Mayıs ayında kullanıma sunduğu 8 Mbps'e kadar hızındaki genişbant internet paketi Türkiye'de internet kullanım alışkanlıklarını değiştirdi. Paketi kullananların sayısı 16 ayda yaklaşık 3,6 milyona çıktı. Böylece ADSL kullanıcılarının yüzde 55'i "8 Mbps"e kadar internet paketlerini kullanır hale geldi.

Türk Telekom'un geçen yıl Mayıs ayında toptan satış ile internet servis sağlayıcıları aracılığı ile pazara sunduğu 8 Mbps'ye kadar paketi büyük ilgi gördü. ADSL müşterileri arasında 8 Mbps'ye kadar paketini kullananların sayısı 16 ayda yaklaşık 3,6 milyona ulaştı. Bugün yüzde 55'i aşkın ADSL kullanıcısı 8 Mbps internet erişimine sahip.

İnterneti daha geniş kitlelere, daha yüksek hız ve daha yüksek erişim olanağı ile sunmayı hedefleyen Türk Telekom, 8 Mbps'ye kadar paketini İnternet Servis Sağlayıcıları aracılığıyla çeşitli tarife seçenekleri ile pazara sunuyor.

İşte Türk Telekom açıklaması

Türkiye'de internet hizmetleri ve kullanımı konusunda çok güzel ve önemli gelişmelerin yaşandığını belirten Türk Telekom Satış Başkanı Aydın Çamlıbel, Türk Telekom'un bu süreçte önemli bir rol üstlendiğinin altını çizerek şunları söyledi:

"Tıpkı ses hizmetlerinde olduğu gibi internet alanında da en hızlı, kaliteli hizmeti en ekonomik fiyatla sunarak ülkemizde internet kullanımının yaygınlaşmasına önemli bir katkıda bulunuyoruz. Türkiye halen AB ülkeleri arasında en ucuz ve hızlı internet hizmetinin sağlandığı 5. ülke olma özelliği taşıyor*. ADSL hat sayısı son beş yılda dört katına çıktı. Son 16 ayda data kullanımı yüzde 89 artarak kişi başı ortalaması 12 GB'a ulaştı. 8 Mbps paketinin ise pazarda devrim etkisi yarattığını görüyoruz. Bugün ADSL kullanıcılarının yarısından fazlasının tercih ettiği 8 Mbps'e kadar hızlı paketi, Türkiye'ye katma değerli hizmetler sunmak, daha fazla kişinin daha hızlı internet bağlantısına daha düşük ücretle erişebilmesini sağlamak hedefiyle gerçekleştirdiğimiz yatırımların bir sonucu. Önümüzdeki dönemde internet dünyasında çığır açan yenilikçi ürün ve hizmetler sunmayı sürdüreceğiz."

* Uluslararası bağımsız araştırma şirketi Analysys Mason'un raporuna göre (Kaynak: Analysys Mason, 2010)

Basın bülteninden derlenmiştir

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

8 mb hızın 16 mb ye yükseltilmesini talep ediyorum

Bir de adil olsa tam olacak. Bizim buralara uğramıyor 1 mbitten fazlası. Ama 15 gb'ı geçince 0.5 mbite düşürmeyi biliyorlar.

8mbps ye geçtik ama daha 2 mbps yi göremeyen biri olarak yazık diyorum neymiş benim santral 2 mbps ye kadar destekliyor ilk fırsatta ttnet ile olan tüm ilşiğimi keseceğim

8mbps ye 2009 da geçtim fakat öğrendimki K.maraş bulunduğum bölgede 8Mbps nin desteklen mediğini öğrendim şimdi ise bilmiyorum destekleyip desteklemediğini

8mbps ama istanbul'un çoğu bölgesinde altyapı yetersizliğinden dolayı bu hızı görmek mümkün olmuyor. zaten "kadar" lafı işin en civcivli kısmı.

adı 8mbps olduğuna bakmayın 1mbps verip daha fazla para almak için tuzak sadece.

Halkımızın büyük bir kısmı kota oldugunu ve hızın düştügünü bilmiyor,diğer kısmıda hala aynı paketteler çünkü ttnet gerekli hız düşümünü yapmıyor ve 8mbit sınırsız olarak kullanıyorlar...Yazık TTneT Yazık...
Ortalama Kişi başı 12 gb diyor ya bırakın nolur bu zırvaları,youtube da 10 tane hd video bakınca bile 1 gb gidiyor ne 12 gb ? hangi dünyada yaşıyorsun? Diğer Avrupa servis sağlayıcıları ile kendini bir karşılaştır...

Güya 8 mbit benim aldığım en yüksek hız 2 mbit. Eski tarifemden pek de bir farkı yok. Eskisi de 1 mbit idi. Milleti 8 mbit diye kandırıyorlar. Sonra yok hattınız desteklemiyor falan filan diyorlar. Tamamen kandırmaca.

8 Mbps'e kadar TTNET bana 2 Mbit stabil bağlantıyı bile sağlayamadı ! Bende 1 Mbit sınırsız bağlantıma döndüm (:

Şu e kadar olayı adamı delirtiyo resmen milleti kandırıyolar

Ne 8 i ya burada hala net yok eski usul çevirmeli kullanıyoruz saniyede en fazla 15 kb birde utanmadan her yerde adsl mis o kadar dilekçe yazdık hepsi boş bizde telefon aboneliğimizi iptal ettirdik 30 kişi vodafone anteni var onunda 3g si yok edge ile devam aylık 8tl

Zaten bu 8 i kullananların çoğu yeni abone ve onlara hediye olrak sunulan paket kimi kandırıyosunuz. Şu fiber yayılsada millet TELEKOMDAN KURTULSA

yazıyı baştan sona okudum, bir kere var olan interneti düzgün versinler, bi hızlı bi yavaş delirtiyolar insanı, bir de ara da bir kafasına göre gidip gelmese çok iyi olurdu.

1024K lık interneti bağlantısını 2 gündür 256K olarak kullanıyorum ve sürekli hat kesiliyor. TTNET kalitede son nokta!

Neden bj tarifenin adını "50 mbite kadar" diye değiştirmiyorlar ki? kimse 8i görmüyor zaten. ha 8 ha 50. Ayrıca yorumcular içinde bir kişi bile beğenmiyor ama %50den fazla ADSL abonesi bu tarife de. Ya memnun olanlar bu siteye uğramıyor ya da kötünün iyisi diye herkes bu tarifeye geçmiş durumda.
Nacizane tavsiyem Uydunet'e geçip hem sabit ücretten kurtulun hem de kablo tvnin keyfini sürün. 5 aydır ne hızım düşüyor ne de bağlantım kopuyor...

8 mbit ama bende 600 kb/ sn veriyor. Allah bereket versin. 356 gb indirdim hızda azalma falan olmadı. kazıkçı ttnete bu tarife yüzünden mecburi teşekkürler..

herkez o tarfiye kullanıyor diye yazıyorlarda. bide buz dağının görünmüyen tarafınıda yazın ( milletin kaç mb hız alabildiğini). o zaman vahim tablo ortaya çıkar

son aylarda müşterileri arayıp bir şekilde ikna etmeye çalıştılar tabii yalan yanlış bilgilerle.. bunun neticesinde birçok insanı kotasızdan kotalıya geçirdiler kandırarak.

TTnet müşteri hizmetleri herkesi arayıp kandırmaya çalışıyor 8mbps adil kullanımlı tarifeye geçirmek için.Çok az bir kesim bu yalanlara kanmayıp hala eski limitsiz tarifesinde kaldı.O yüzden sayının artması normal.

Tabi artış olur zaten çoğu kişi 8mbit kampanyasında olduğundan bile bi haber.Adam adsl bağlatıyor direk 8mbite kadar internete geçiriyorlar adamı.Tabi adamın haberide yok nete giriyormu giriyor işte milleti böyle kandırıyorlar.Ben şu anda 4mb kullanıyorum bu kampanyadan 1sene boyunca 2mbit kullandım oda kopuk kopuk çok güzel altyapısı var.Acaba 8mbite kadar değilde gerçekten 8mbit e geçsek nasıl olcak.

2 mb yi zor görüyorum vallaha 100 m yakınımda teyzemler var teyze oğlu 7mb download hızıyla beni fitil ediyor aradım sordum neden böyle diye orası santrale daha yakındır o yüzden orası hızlıdır diyor adam !! nefret ediyorum TT den

Enteresan bir olayı ben Bursa'da yaşadım. 1mbit sınırsız bağlantım vardı. Telefon ettiler TTNET'den 8mbit'e kadar adil kullanımlı olan paketten yapalım falan filan dediler. Çok download yapmadığımdan tamam dedim kabul ettim. Ardından bağlantımı değiştirdiler ama ne hikmetse 1-2mbit aralığında geliyor herşey. Geri dönüp niye bu böyle dedim. İşte bağlı olduğum santralin kapasitesi yetersizmiş, kablolar sorunluymuş vs.. hikaye yazdılar.

Ben de kızdım ama eski 1mbit sınırsız paketim yerine 4mbit sınırsız pakete geçtim. Tamam eski 1mbit sınırsızdan şu anda pahalı ama işin garip tarafı şu ki; şu anda ve son 2 aydır tam 4mbit sorunsuz kullanıyorum. 8mbit adil kullanımlı paketteyken santralim kötüymüş diye 2mbit bile verim alamadığım hattımda 4mbit sınırsız bağlantımı aslanlar gibi kullanıyorum.

Bu TTNET bi acayip vesselam :) olan bana oluyor o da ayrı. giren çıkan faturanın haddi hesabı yok. Ah ulen şu KABLONET firması da yeni altyapılar kurmadı ki benim semtlerime de bağlasın da telekomdan kurtarsın beni.

tamam TTNEt çok iyi bir servis sağlayıcısı değil arkadaşlar kabul ediyorum ama herkes 8Mbit'e kada tarifesini aşağılamış. bu tarifeyi gerçekten tam anlamıyla kullanan olamaz mı ? ben bu tarifeye geçtiğim günden beri 8Mbit'i çok rahat görüyorum suçlayacağınıza bunları bir düşünün demek ki sizin şartlarınız buna uygun değil.

valla bende 8mbit var 940-990 arası download görüyorum :) bazen 600 e düşüyor o da normal o kadar olur.hattınız desteklemiyor olayı tamamen bilmedikleri için genelde uydurulmuş bir yalan.telekom çalışanları da o kadar bilgili değil ki.(ben hiç bilgilisine denk gelmedim).her neyse fiber gelsin anında superonline'a geçerim fiyatlar pahalı çünkü.15gb 8mbit limitliye geçmek bence salaklık kimse kusura bakmasın.

Böyle bir tarife olmaz zaten. Bakanlığın bu kandırmaca işine hemen el atması lazım. 8mbite kadar diyor ama kaç abone ile bu hıza ulaşılabiliyor belirtmiyorlar.
Örneğin 1 milyon abone için 8mbite kadar hız demesi gerekir. Öyle ya 3.6 milyon abone olduğunda 8mbiti görmek imkansız olur. Ondan sonra da sizin bölge telekoma uzak olduğundan bu hıza çıkmıyor gibi masallar anlatıyorlar.
Telekoma sesleniyorum: Kaç abone için o havuzu ayırdığını belirtmek zorundasın. Milleti daha fazla kandırma.

1 mbps sınırsız en güzeli bence limit aşımı falan da yok adil kullanmada yok .8 mbps sınırsız hizmet alanlara acıyorum parasını verip hizmeti alamıyorlar.neymiş adil kullanımmış.adil kullanımda tamamda neden parasını vereyim kullanmadığım biz hizmet için.adil kullanım yapçaklarsa hızı 1 mbps ye sibt koysunlar neden 512 kbps ye düşürüyorlr .1 mbps ye bile video seyredemezken 512 kbps de nasıl video seyrederiz.

8 mb deniliyor ama, maksimum 2 mb görebiliyoruz

İlden ile değişiklik gösteriyor bulunduğum ilde batman'da nüfus 500 bin ise bunun 100 bini rahatlıkla 8 mbps yi kullanıyor diyebilirim ayrıca hızı da fena değil saniyede 6 mbps.İşin ilginç yanı adam telekoma başvurup adsl abonesi olmak istediğini söylediğinde görevliler direkt olarak 8 mbps yi öneriyor olmaları.Sanırım yüzdeliğin bu kadar yüksek çıkması bundandır.

en ucuza satıyrlarmış 50TL nin nesi ucuz?? Asya'da millet 50TL verdimi ( bizi 50TL nin onların parsına çevrilmiş hali) 100Mbps veya 1Gbps hz alıyor ve ne kesiliyor ne paket hızının altına düşüyor... "...'e kadar" lafına zaten gıcık oluyorum... hiç tam çekmiyor ki internet... arkadaşım arka sokakta 32Mbps kullanıyor 10Mbps hız var... bn 8Mbps kullanıyorum 6.5Mbps hız var... tam verse hızları iyi olur... birde 15GB AKN yi 25GB yapmışlar aman ne kadar çok... 2-3günde doluyor zaten...

Güya istanbul'un en moden ve yeni yerleşiminde oturuyoruz. 7-8 ay önce net4 pakete geçtik ve fautamıza heme 3-4 tl ekleyiverdilen ancak nedense ADSL2 hizmetini bir türlü alamıyoruz, Beyfendileri aradığımızda ise klasik yalan olan "mesafe uzak o yüzden hızınız artamıyor" dendi. O zaman eski pakete döneyim dediğimizde ise artık dönemezsiniz faturanız bu şekilde gelecek dendi. ...

internete açız aç! başka tarifi yok, hızlandırın artık bizde kapışalım dünyayla

1 mbps limitisiz internet kaldırılacak arkdaşlar bizler için çok kötü bir şey

ttnet bu kazıklama yöntemleri için kafa yoracağına artık adam gibi bişeyler yapmaya kafa yor bence

1 mbps internet teknik olarak kaldırılmıyor. sadece 25 gb limite kadar 8 mbps'ye kadar hızlanacak. 25 gb dan sonra yine 1mbps olarak devam edecek. bilgilendirilmeleri düzgün okuyalım lütfen

ttnet'den kurtulmak için gün sayıyorum superonline fiber internet 1-2 ay sonra sitemizde :)

bugün arayıp net limitsiz pakete gec hızın 8mb olsun dediler bende dedimki o paket bana yaramaz çünki ben ayda 32gb veri indiriyorum dedim ama ay sonu sıfırlanıyor limit dedi olmaz dedim 2 yıl tahütte bulundedi ona da olmaz dedim şimdi size tahütte bulunursam tutar superonline biber cekerse napıcam dedim kadın tıkandı kaldı kapadım telefonu cok uyanık bu ttnet

Kazakistanda 50$'a elektrik,doğalgaz,su,internet,ülke içi telefon görüşmeleri bedava..tüm bunlar benim 1 MBPS internet+telefom parama...varın yediğimiz kazığı hesaplayın.

uydunetten memnunum. 5mbps aldım, 630k ile kütür kütür indiriyorum. daha ilk ayımı doldurmadan, 220gb etti indirdiğim.

Ben 8Mbps'ye kadar olan paketteyim. Aylık en az 50 gb download olmasına rağmen hızım hiç düşmedi ayrıca 800-820 arası hızı görüyorum. Bende bi problem yok.

Ankarada evimde fiberoptik kullanıyorum. Trabzonda staj yaptığım şirkette ayrı ayrı adsl hatları almışlar sanırımher biri 8mbps ama benim evde kullandığım netim kadar performans veremiyorlar. Köyde de güya 8mbps net var ama hızı yerlerde 15gb geçince

Sen de yorum yaz