Update 1, Modern uygulamalara bunu da yapacak

Windows 8.1'e Nisan'da gelmesi beklenen güncelleme, Metro'yu hayatımıza biraz daha sokacak!

  • Zeynel A. Öztürk
Update 1, Modern uygulamalara bunu da yapacak

Sızan Windows 8.1 Update 1 yapısını bilgisayarına kuran kullanıcılar, onu kurcaladıkça farklı yeniliklerini ortaya çıkarıyorlar. Yeni bir bulguya göre Update 1, klavye ve fare kullanıcılarına yönelik faydalı bir işlevle daha geliyor.

McAkins Online'dan kullanıcıların keşfine göre modern stil Windows 8 uygulamalarına eklenen "sıçrama listeleri". Windows 7'de masaüstü uygulamaları için sunulmaya başlanan bu işlev, görev çubuğuna sabitlediğiniz uygulamalara sağ tıklayarak çeşitli işlevlere ve o uygulamayla son açtığınız dosyalara hızla erişmenizi sağlıyordu. Yeni bir ekran görüntüsünde, görev çubuğuna sabitlenen modern uygulamaların da aynı işlevi desteklediği görüntülendi.

Bir başka küçük ama faydalı yenilik ise Xbox Music gibi modern medya uygulamalarının görev çubuğuna sabitlenmesi durumunda, fareyi simgesinin üzerine getirerek medya denetimini açabilmeniz. Bu sayede yürüt, duraklat, geri sar gibi işlevlere uygulama arka plandayken ulaşabiliyorsunuz.

Makaleye göre bir modern uygulama açıkken fareyi en alta götürdüğünüzde, görev çubuğu açılıyor. Yani bir Windows 8 uygulamasını tam ekran çalıştırırken bile masaüstü arayüzüne erişebiliyorsunuz.

Update 1'in SkyDrive'ın adını OneDrive olarak değiştirdiği daha önce ortaya çıkmıştı. Microsoft, henüz Update 1 hakkında resmi bir açıklama yapmadı, ancak güncellemenin Nisan ayında herkesin kullanımına sunulması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Kafayı metroyla bozmuş ne yapıp edicek mağazadan para kazanmak derdinde kendini apple zannediyor...

@11 Şub 2014 19:02 Ne çok da para yazanır ya mağazadan.

@11 Şub 2014 19:02 Senin kafan bozuk yapacak bir şey yok.

Wp 8.1 yenilikleri de haber yapın http://windowsphonehaber.com/windows-phone-8-1-sdksi-ile-ortaya-cikan-ozellikler-surekli-guncellenen-liste.htm

bir an önce gelse şu güncelleme yeni özellikleri okudukça sabırsızlanıyorum.

Metroda metro

Hala işin tasarımında adamlar ya performans, optimizasyon nerde ???

@11 Şub 2014 22:54 o zaten var

Kafayı metroyla bozması güzel bir şey çünkü Microsoft uzun süre sonra Windows'da gözle görülür değişiklikler yapmaya başladı, sadece gözle görülen değil kullanıcı deneyiminde, güvenlikte ve kararlılıkta da büyük değişiklikler yaptılar. Ve Metro tam anlamıyla insan odaklı ve doğru geliştirilirse bütün cihazlarda büyük başarılar sağlayacak, şu halde bile çoğu insanın "Hmm güzelmiş." dediği bir arayüz. Beğenirsin beğenmezsin o sana kalmış, ama karşısında durmadan önce yeniliklerin gelişmesine izin ver. Örneğin ilk iPhone kopyala&yapıştır bile yapamayan "akılsız" bir telefondu, ama şu anda en gelişmiş işletim sistemine iPhone'lar sahip. Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır ve ona göre yorum yaparsınız.

Özenti microsoft. Adam gibi sistem yaptın adını windows 7 koydun geliştirmek yerine para kırmaya bakıyorsun. İnadına kimse kullanmıyor. Geri dönüşün yok, olsa milyon zarara uğrayacaksın. Bence vistadan daha kötü durumdasın kendini uptade paketleriyle kurtarmaya bak. Aero Glassı ver kullanırım metrosuz. Bütün güzellikleri aldın. Saçma sapan sistem yaptın. İnadına Windows 7!

gzl gzl gelsinnn :) win8.1 kullanıyorum gayet memnunummm. win7 den yada xp den kopamayanlarıda davet ediyorum bi deneyin öle konuşun bnde ön yargılıydım inanın bir gün kullanın sonra bırakamıcaksınız win8 i ;)

Şu an Windows 8.1 i kullanan biri olarak 7 ye dönmeyi düşünüyorum.Neden mi ? Eskiden haftada 1 mavi ekran veriyorken şu an skydrive özelliğini bilgisayarın entegrasyonundan sildim diye windows 8.1 her geçen gün eriyor. Önce metro uygulamaları gitti dün de charms bardaki bilgisayar ayarları artık çalışmaz oldu.Zaten yaptığım ayarları değiştirecek değilim ve istediğim ayarları arkadan dolanıp denetim masasından "eski usul" değiştiriyorum ama yarın öbür gün tamamen buhar olacağından korkmaya başladım. Bunların hepsinin SkyDrive ı kaldırdıktna sonra olması da ilginç değil mi ? Bilgisayarımın bağlantısını windows erişimine açık bırakmadım diye artık sistem kendini yiyor. Update 1 umarım çabuk gelir.Yoksa sistem kullanılmaz hale gelecek

@12 Şub 2014 01:38 sen sistemi bozmuşsun. Sistem de sorun yok yani

@12 Şub 2014 01:38 Evet bu gün itibariyle Windows 7'ye dönmek zorunda kaldım. Artık adam gibi bir sistem çıkartana kadar yeni işletim sistemi almam "."

@12 Şub 2014 01:38 Ayrıca Windows 7 kullanıcılarına önerim Windows Update'i kapatmaları ve güvenlik duvarıyla bilgisayarlarını korumaları.Çünkü svchost ile Microsoft bir süre sonra çökertmeye çalışıyor eski sistemini.

@12 Şub 2014 10:53 Niye ? Ben bilgisayarımı Mikisofta açık kapı olarak bırakmak zorundamıyım ?

bu metro denen iyirençler ötesi arayüzü kimin düşüncesi acaba microsoftda böyle arayüzmü olur ms böyle devam ederse geleceği pek açık gözükmüyor

aynen böyle devam edip batsınlar da linux un önü açılsın. apple ın elinden android nasıl liderliği aldıysa bir gün ms nin de elinden alacak işin ilginci metro arayüzü sayesinde ms bü süreci hızlandırıyor. millet msyi sırf oyun için alıyordu streambox biraz gelişsin o da bitecek

Windows 8.1 ile resmen uçuşlardayım. teşekkürler Microsoft...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost