Uzaydaki en büyük 7 başarısızlığımız!

Uzaya uydu göndermek, hiç de kolay bir iş değil... İşte uzayla ilgili en büyük 7 başarısızlığımız!

Uzaydaki en büyük 7 başarısızlığımız

Uzay konusunda çok önemli adımlar atmış olsak da, hala emekleme döneminde olduğumuzu söylemek sanırız yanlış olmaz. ESA'nın kuyrukluyıldıza modül indirme görevi başarıyla sonuçlansa da işler, her zaman yolunda gitmeyebiliyor. Uzaya gönderdiğiniz roketler, daha havalanırken patlayabiliyor veya uydularınız, atmosferde kül olabiliyor. İşte insanoğlunun uzayla ilgili yaşadığı en büyük 7 başarısızlık.

Mars Climate Orbiter

NASA, 1999'da "kızıl gezegen" olarak da bilinen Mars'ın iklimini ve atmosferini araştırmak üzere bir roket yolladı. Ancak araç, 23 Eylül 1999'da Mars'a planlanandan daha düşük bir yörüngede "rastladı" ve yanarak NASA'nın 125 milyon dolar zarar etmesine neden oldu.

Sorun ise yazılımdaydı. Yazılımın bir bölümünde beklenen ve iletilen veri türüyle ilgili bir hata vardı. Daha da kötüsü yapılan araştırmalar, bu sorunun daha önce gündeme gelmiş olduğunu ortaya çıkardı.

Genesis

Genesis'in basit bir amacı vardı: Güneş rüzgarlarından örnek toplamak ve bunları dünyaya getirmek. Görevin büyük kısmında sorun yaşanmadı. Ancak paraşütle iniş, örneklere zarar verebileceğinden NASA, onu helikopterle havada yakalamaya karar verdi. Ancak helikopterler, aracı görme şansını bile yakalayamadı ve Genesis, 320km/saate yakın bir hızla yere çakıldı.

Bilim adamları bazı örnekleri kurtarabilseler de görev, kısmen başarısız oldu.

NOAA-19, Titan 34D-9, Naro-1

NOAA-19

Uzayda işlerin yolunda gitmemesi, şaşırtıcı bir olay değil. Ancak bir meteoroloji uydusu olan NOAA-19'da yaşananlar, biraz farklı oldu.

Uydunun Sunnyvale, Kaliforniya'daki üretimi sırasında mühendisler, üzerinde çalışabilmek için onu döndürmek istediler. Ancak uydunun sabitlenmiş olup olmadığını kontrol etmeyi unutan mühendisler, cihaza 135 milyon dolarlık hasar verdiler.

Titan 34D-9

Uzaya her yıl patlaması olası roketler üzerinde bir düzine uydu gönderiyorsanız, işlerin yolunda gitmemesine alışıksınızdır. Ancak milyar dolarlık KH-9 uydusunu taşıyan Titan 34D-9'un patlaması, patlayan uydular arasında ilk sıraya yerleşecek cinsten.

Naro-1

Listemizin tek şampiyonu, elbette ABD değil. Güney Kore'nin uzaya fırlattığı ilk roketin motorlarında hiçbir sorun yoktu ancak yük ayırma işlemi yolunda gitmedi. Yükün dengesiz hale gelmesi, roketi aşağı çektiğinden roket, hedefine ulaşamadı ve 400 milyon dolarlık uydu, atmosfere tekrar girerken yandı.

Express-AM4 ve DART

Express-AM4

Express-AM4

Rus Express-AM4 uydusu, ne fırlatılırken patladı, ne de atmosferde yandı. Ancak Ağustos 2011'de fırlatılan uydu, ABD Uzay İzleme radar sisteminin görüş alanının dışına çıktı. Uydu daha sonra çok daha uzak bir konumda bulundu, ancak kendisinden beklenen görevi yerine getiremedi. Bir yıl sonra Pasifik Okyanusu üzerinde "kasıtlı olarak yok edildi".

DART

DART, NASA'nın diğer uyduları insansız olarak onarmaya yönelik geliştirdiği bir uyduydu. Bu sayede NASA, her onarım için bir uzay mekiği yollamaktan kurtulacaktı. Ancak DART, onarmaya gittiği uyduya "hafiften" çarparak başarısız oldu. Bunun ardından DART uydusu, bugün hala yaşamını sürdürdüğü "kutupsal emeklilik yörüngesine" gönderildi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

başarısızlığımız! mı :S ülke dışındaki başarı ya da başarısızlığa ortak olma çabası da ne ola ?

@19 Kas 2014 00:06 ülke olarak değil de insanoğlu olarak BİZ demek istemişler sanırım :) bi de bunun uzaylı boyutu var malum di mi? :)

@19 Kas 2014 00:06 bebe misin?....

Padişahın sarayına harcanan parayla bir uydu değil, birçok uydu gönderilebilirdi uzaya

Uyduyu çevirirken 135 milyon zarar veren mühendis çeşidinden ülkemiz kamu kurumlarında bolca bulunmaktadır

Adamlar en azından uzaya gidiyor, bizim interneti yönetme hakkını verdiğimiz bakanlar ise; Şimdi bulut diye bir şey var, tabi ben çok anlamıyorum. O onu koyuyor bu burdan alıyor, o ordan başka bir şey yapıyor....

Edison ampulu icat edene kadar 10.000 başarısız deney yaptı! Bilimsel uzay araştırmaların da bazı çabaların başarısız olması kabul edilebilirlik seviyesindedir. Ülkemizde ve Dünyanın geri kalmış bir çok yerinde ehliyet sahibi olduğu halde doğru dürüst araç kullanamayan cahiller var. Yeryüzünde bunca fiyasko dururken, 7 başarısız deneme bunların yanında dahiyane duruyor. Sonuçta Bilim Dünyası hem emperyal güçlere yeni yerleşim yeri için uzay çalışması hem de tüm insanlık adına bu çalışmaları yürütüyor. 7 fiyasko ve mali masraflarının Bilançosu, Dünya da açlık kol gezerken, gıdayı hiç kullanıma sunmadan 1 günde israf ederek çöpe attığı mali israftan daha azdır. Başarısızlık başarıyı gölgeleyemez. Dünya ve insanlık tarihi maalesef acılarla doludur, geçmişin karanlığından ve bilime düşman yobazların; Dünya düzdür, öküzün boynuzu üzerindedir, Aya halen inilmedi diyen gafillerin sayısı hatırı sayılır bir seviyede iken, her türlü uzay çalışmasını yürüten Bilim adamlarına ve emeklerine saygı duymak insanlık olarak hepimizin boynunun borcudur.

bize en yakın gezegen Venüs, mars değil

Bizim tek bir başarısızlığımız var; oda ilim irfan yerine başka ne tür aylaklık, bağnazlık varsa onlarla uğraşmamızdır. Elin adamının yaptığı ama bizim yakınından bile geçemediğimiz işler için oturup başarısızlık diye haber yapmamız bunlardan bir tanesi..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir