Vah torrentin başına gelenler

Torrent indirmek için dev torrent sitesini ziyaret eden kullanıcılar gözlerine inanamadı!

  • Ali Güngör
Vah torrentin başına gelenler
"Ya 5 milyon euro ceza, ya yasal paylaşım." Sonuç mu? Sizce...

Mininova bütün kullanıcılarını şaşırtarak paylaştığı dev torrent arşivini sildi. Torrentlerin siteden uçup gittiğini görenler gözlerine inanamadı ve bunu bir sunucu hatası sandı.

Bu bir hata değildi, Mininova yönetimi aldığı karar doğrultusunda artık sadece yasal paylaşıma izin veriyor. Sitede bir avuç torrent kalırken 5 yıllık bir efsane de böylece pek çok kullanıcı için buruk bir şekilde sona erdi.

BitTorrent'in güçlü bir başlangıç yaptığı zamanlarda, P2P topluluğunun gözdelerinden birisi haline gelen bu site geçtiğimiz günlerde Hollandalı anti-korsan oluşum BREIN karşısında bir dava kaybetmiş, mali ve yasal açıdan çok zor durumda kalmıştı. Mahkeme kararı telif hakları kanunu ihlalinden Mininova'nın sorumlu tutulamayacağını belirttiyse de siteden ihlalde bulunan bütün torrentlerin kaldırılmasını istedi. Aksi takdirde site, 5 milyon euroyu bulan bir ceza ile karşı karşıya kalacaktı.

Mininova, 2004 yılında Suprnova'nın yerini doldurmuştu ve şimdi P2P camiası, Mininova'nın yerini alacak yeni bir torrent paylaşım sitesi bekleyişinde.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Neferet Ediyorum Kanunlardan :@ sanalda bile ozgur degiliz nerde insan haklari nerde bu savunucular..

Çok yazık oldu.Süper bir siteydi halbuki

Özgürlük Başkalarının Haklarını Kısıtlamak Veya Çalmak Değildir..

evet haftalık dizilerimi buradan takip ediyordum bakalım şimdi nereden bulacağız. eztv.it belki buna derman olur şimdilik. Gelir elbet yenisi sabır lazım sadece:)

Neferet Ediyorum Kanunlardan :@ sanalda bile ozgur degiliz nerde insan haklari nerde bu savunucular..
----------------------------------------
İnsan haklarından dolayı silinmedimi o dosyalar. O kadar filmi oyunu insanlar emek veri para kazanmak için yapıyorlar fakat diğer insanlarda onların yaptıklarını çalıyorlar yani o insanın hakkını yedin. Her insanın kendi çemberi içinde hakları vardır başkasının çemberine giremez.

korsan engellenemez!

yüzlerce site var biri gider biri gelir hayat böyle

Rapidshare de kapatılsın o zaman , illegal herşey torrent e düşmeden rapid e düşüyor

madem özgür olmak istiyorsun ver ozaman indireceğin uygulamanın ücretini doya doya indir sana indirme di,yen yok

En eski korsan uygulaması yine hortlayacak yani elden ele kopyaların dolaşması. Kimse kusura bakmasın ama bir blu-ray 60 lira bir dvd 25 lira, bir oyun 100-150 lira oldukça korsan ölmez. 2 torrent sitesi kapanırsa 10 tane yenisi açılır....
Bu arada son 6 aydır ne hikmetse çevreme çok fazla kopya film müzik vermeye beşlamışım. Biliçaltım tepki mi veriyor ne:)))

tamam paylaşım güzel ama emeğe de saygı göstermek lazım tabii emekçilerinde kullanıcılara saygılı olması lazım biraz ucuz satış yapsınlar ki bizlerde alabilelim.

Neyi yasaklıyorsunuz? bitti yani ..vay be artık kimse illegal materyal inidiremiyecek bir dava işi bitirdi be ...... Buna kim inanır ? (tabiiki Kadir inanır=)

Yalnıza mininova'nın değil torrent sisteminin sonu geliyor yavas yavas. Oysa illegal içerik barındıran o kadar çok dosya paylaşım sitesi var ki.

thepiratebay gider başka site gelir mininova gider başke site gelir bu böyle devam eder torrent hiç bi zaman ölmez daha doğrusu korsan engellenemez bi işletim sistemi 300$ bi oyun 100$ olduğu sürece korsanın önüne geçilemez Avrupa ve Amerikada durum farklı tabi orda bi garson bile 2000-3000$ para alıyo ama Türkiye'nin hali ortada her 4 kişiden 1'i işsiz çalışanlarda karın tokluğuna çalışıyo bu millet nasıl orjinale yönelsin şimdi çıkıtıpta o zaman oyun oyanama film izleme windows kullanma demeyin

isohunt.com var deneyiniz :D

Suprnova gitti Mininova gda gtti şimdi makronova yada nanonova olarak geri gelse oarşivin yedeği vardır thepiratebay bile arşivi torentte düşmüştü.

Mininova zaten piratebay'ın ekürisiydi. Piratebay gittikten beri o da zaten doğru düzgün torrent sağlayamıyordu, sonunda toptan silmiş. Torrentten önce rapide düşmüyor, torrentten çekilip rapide yükleniyor. Dosyayı sağlayan kişiler p2p'e yüklüyor. Ordan çekilip rapide yükleniyor. İsterseniz takip edebilirsiniz, mesela Amerika'da akşam 7'de başlayan dizi onların saatiyle bittikten 15 dakika sonra (akşam 8:15) p2p'e saat farkından dolayı bizde ise sabaha doğru 3:15'te, onlarda akşam 8'de başlayan dizi 9:15'te bizde sabah 4:15'te p2p'de olur ama aynı dosyaları rapidde bizde sabah 8'den önce bulamazsınız. O yüzden rapide değil p2p'e davalar açılıyor yoksa koca torrent sitelerini sindirinler, rapidi mi sindiremeyecekler? Ücretini ödeme konusuna bende katılıyorum da ama soruyorum size korsandan batan kaç şirket var. Batsa microsoft batardı. Para hırsını azaltıp daha makul fiyatlara satsalar, korsan bu kadar popüler olur muydu? Bana göre korsan şirketlerin para hırslarının kefareti olmuş.

rapidshare akar :))

Firmalar; ya satış fiyatlarını makul düzeylere çeksinler, ya da aynı fiyattan satış yapacaklar ise; korsan kullanımı hesap ederek kar ve zarar hesabına göre ürün çıkartsınlar.

İsohunt'ın da başı dertte.
Site kapatmalarla başa çıkamayacakları için, işi servis sağlayıcıların bloke etmesi ile kökten yasaklayacaklar.
Torrenti bulan insanoğlu, onu engelemeyi de mutlaka becerecektir.
İnternette gazete okumak bile paralı olacaksa, kimse torrente izin vermeyecektir.

Sen de yorum yaz