Web tarayıcılar güvenlik testinde!

Hangi web tarayıcı, antivirüs olmadan, en "çıplak" haliyle daha sağlam? Cevap içeride...

Web tarayıcıları olta saldırısı testinde!

Bağımsız virüs laboratuvarı AV-Comparatives, önde gelen 5 web tarayıcısının ne kadar güvenli olduğunu sınadı. Teste katılan tarayıcılar tahmin edebileceğiniz gibi Chrome, Firefox, Opera, Safari ve Internet Explorer.

Web tarayıcılarının ne kadar güvenilir olduğunu sınayan AV-Comparatives, onları kişisel bilgi çalabilen 294 etkin web sitesiyle sınadı. Testte tarayıcıların kendi olta saldırısı engelleme yöntemleri ve URL engelleme yöntemleri sınandığından, herhangi bir eklenti veya virüs tarayıcısından faydalanılmadı.

AV-Comparatives'in testine göre Opera 12.11, olta saldırısı sitelerinin yüzde 94.2'sini engelleyerek bu alanda en başarılı web tarayıcısı oldu. Internet Explorer 9, yüzde 82.0 ile ikinci sırada yer alırken Chrome, zararlı sitelerin yüzde 72.4'ünü engelleyebildi.

Testten daha fazla detay ve "yanlış alarm" testinin sonuçları, haberimizin devamında.

Yanlış alarm testi, tam tablo, tarayıcı sürümleri

Kaynak: Av Comparatives

AV-Comparatives, olta saldırıları URL listesini 11 ile 19 Aralık 2012 tarihleri arasında toplamış. Test sırasında tüm sitelerin etkin/çevrim içi olduğu ve kişisel bilgilerinize saldırdığı vurgulanıyor.

AV-Comparatives'in kullandığı test sistemi ise Windows 7 SP1 64-bit. Tüm web tarayıcıları, varsayılan ayarlarla, aynı URL'lerle test edilmiş.

"Yanlış alarm" testi

Normal web sitelerinin zararlı olarak algılanması da önemli bir sorun. Bu durumu test etmek üzere 100 popüler banka web sitesini test eden AV-Comparatives, bunlardan herhangi birinin yanlış algılanmasına şahit olmamış.

Test edilen web tarayıcıları, sürümleri ve puanları:

1. Opera 12.11.1661: Yüzde 94.2
2. Internet Explorer 9.0.9112.1642: Yüzde 82.0
3. Google Chrome 23.0.1271.97 m: Yüzde 72.4
4. Apple Safari 5.1.7.7534.57.2: Yüzde 65. 6
5. Mozilla Firefox 17.0.1: Yüzde 54.8

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

Firefox sonuncu mu en az Chrome kadar iyi güvenlikte.

opera işte :D

opera koymuş geçirmiş :-) bir de begenmezler garibimi...

opera kullandığıma çok memnunum yaşasın opera :D

eee diğerleri?

işte bu sebepten dolayı (Anti-Phishing) yıllardır Opera Browser kullanıyorum. Acid3 testindede istikrarlı en iyi notu alarak, üstünlüğünü defalarca kanıtlamıştır. Norveçlilerin bilişim teknolojisine hayranlık duymamak elde değil. OECD Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) da, Norveç sürekli en üst sırayı yıllarca hiç bir ülkeye kaptırmadı. Dondurucu eksi 50 derecede çocuklar gezici kütüphane otobüslerinden, kitap almak, değiştirmek için evlerinin önünde gerekirse 1 saat bekler. Ne ekersen onu biçersin! Opera yı, AV-Comparatives.org da onaylamış, artık tadından yenmez..

Operanın bu başarısının arkasında presto motoru vardır. Webkitler bayağı bayağı sınıfta kalmış.

@23 Oca 2013 16:12 Güvenliğin arayüz veya javascript motoruyla alakası yok.

kırom güvenlidir diyenler hani nerdesiniz bakim ?...

@23 Oca 2013 16:55 'kırom kırolar içindir! adı üstünde :))

internet explorer 2.cimi ya güldürmeyin beni.................

@23 Oca 2013 17:03 He he sen daha iyi biliyon araştıranlardan he sen dahisin bilgisayarda her haltı biliyon. IE yavaş chrome hızlı firefox iyi demekle olmuyor.

@23 Oca 2013 23:03 ben biliyorum 40 yaşında 30 senesini teknik servislerde geçirmiş yazılım ve donanım uzmanıyım ey cahillll sen ve sen gibilerin sadece oyun oynayıp.müzik dinlemekden öte gitmediği cihazların anatomisini çıkartıyorum ben sen ve sen gibiler daha tarayıcı görmediniz.boş konuşma...

Kim nederse desin firefox!

Mozilla Fare fox tam anlamıyla işi şamataya vurmuş durumda. üstelik kullanıcıları kendisini takım tutar gibi seviyorlar ancak farefox kullanıcılarını üzmeye devam ediyor. netscape navigatör 9 kullansam ondan daha iyidir

Opera candır.

nihayet opera ya hak ettiği değeri veren bir yazı okudum bu sitede. bu beni gerçekten sevindirdi. ama sakın ola ki siz opera kullanmayın. opera kullanımı yaygınlaşmasın. eğer yaygınlaşırsa "interneti nasıl kullanacağını bilmeyen kişiler" aynı firefox da olduğu gibi tarayıcının sonunu getirir. buradan onlara sesleniyorum lütfen opera kullanmayın bırakın o ayrıcalık bize kalsın.

Opera her yönden bana göre iyi geliyor.. Sadelik, hız ve güven...

Internet explorer 2. imiş.Yav he he

@23 Oca 2013 18:32 Evet sen araştırma şirketinden daha iyi bilcen he öyledir.

kimsede demiyorki ie nasıl 2. oldu

@23 Oca 2013 18:39 internet explorer yavaş olabilir ama güvenlidir.

@23 Oca 2013 18:39 IE derken sizin o yavaş dediğiniz IE6'yı 7'yi demiyor herhalde 9'u diyor.

opera candır kabulde ie ikinci olmuş bu testin tarafsızlığını gölgeliyor. ir hiç bir alanda firefox opera chrome hatta yandex'ten bile iyi olamaz.

ilklerin tarayıcısı opera

firefox kötüye gitme sebebi mozilla firefox ustune düşemiyor firefox mobile ile uğraştırlar şimdi firefox OS la uğraşıp geliştirmeye çalışıyorlar. ama maxthon da cok hoşuma gitti oda hakketini bulamıyor

zannımca listede birinci sırada tabi ki yeni nesil IE 10 nun olması gerekirdi. ama neyse sonuçta yine de bu testlerin hiçbirine güven olmaz....

İnternet Explorer gibi hantal tarayıcıyı millet nasıl kullanıyor bilmem

@23 Oca 2013 22:48 Daha chrome'un hızını tatmadıkları için :)

@23 Oca 2013 22:48 interneti hangi tarayıcı ile keşfettiniz ?

@23 Oca 2013 22:48 Evet ne garip değilmi? ssd üzerinde çalışan windows7 de ie9 bütün browserlardan daha hızlı başlıyor, render süresi tartışılır belki ama bir browserın açılmasını 5 saniye beklemek çoğu kullanıcıyı geriyor, işte tamda bu yüzden o hantal browserı kullanan cahiller var değilmi? yazık onlara aslında.

@24 Oca 2013 09:46 SSD'de açılan bütün tarayıcılar aynı hızda açılır aradaki milisaniyelik farkı kimsenin hissedeceğini sanmıyorum en geç açılan Firefox bile (ki 50'nin üzerinde eklenti var) IE10'dan yarım saniye geç açılıyor.

IE10'u test etseler hepsini geçerdi.

Safariyi mac'te test etseymişler iyiymiş

@24 Oca 2013 05:51 Mac OS X'e virüs bulaşmaz ki(!) zaten o yüzden o platformda test etmemişler :D

Normal siteyi, güvenliksiz gibi görme olayı var bence.

hepsi_reklam_bunlarin.avi

hala ie kullananlar var ya olur mu böyle şey

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost