Win 7 hazır ama ya uyumlu programlar?

İngiliz araştırma firmasından Win 7 için kötü haber: Piyasadaki programlar Win 7'ye hazır değil mi?

  • Ümit Öncel
Win 7 hazır ama ya uyumlu programlar?
İngiltere'deki bu araştırma "ileri düzey" yazılım uyumluluğundan bahsediypr

Windows 7 piyasada ve büyük ilgi görüyor. Ama bu ilginin büyük kısmı son kullanıcı olarak tanımlanan kesimden kaynaklanıyor. İngiliz bir araştırma firması olan ChangeBase, kurumların ve ileri seviye kullanıcıların Windows 7'ye geçmek için önlerinde büyük bir engel olduğunu iddia etti.

ChangeBase yöneticisi John Tate; "Durum Vista gibi değil ama yine Microsoft kullanıcıların büyük kısmını XP'den Windows 7'ye geçmeye ikna etmek için program uyumluluğu konusunda bir şeyler yapmalı" diye konuştu. ChangeBase'e göre bu engel, piyasada bulunan programların sadece bir bölümünün Windows 7 ile tam uyumlu olması.

ChangeBase'in yaptığı araştırmaya göre özellikle kurumsal müşterilerin veya bilgisayarlarını iş için kullanan ileri seviye kullanıcıların, gündelik olarak kullandığı programların sadece %20 ile %40'lık bir oranı Windows 7 ile tam uyumlu. Araştırma aynı sorunun Vista ve Windows 7 arasında bile görüldüğünü ortaya koyuyor. Aynı araştırma firmansına göre şu anda Vista uyumlu programların yaklaşık %8 ile %12'lik bir oranı Windows 7'de uyum sorunları gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

İşte zaten bu yüzden XP Mode var. Onu çalıştırmak için de sağlam bir donanım alır kurumlar, uzun yıllar rahat ederler.

vista ne ile uyumluydu ki zaten ilk çıktığındada windows 7 ile uyumlu çalışabilsin. arkadaşta doğru yazmış xp mode bu olaylar ve senaryolar düşünelerek yapılmış bir uygulama.
sürücü sıkıntısınada gelince % 98 sorunsuz olarak tüm sürücüler mevcut diğer % 2 lik sorun zaten tüm windowslar için olan bir sıkıntı geriye dönük donanımlarda.

Zaten windows 7'de programların neredeyse tamamı uyumlu çalışıyor

XP Mod var ama Herkesde Professional ve Ultimate sürümleri yok

Bence win7 iyi

Ben RC sürümünde olsun(RC 7100) şuan kullandığım son sürümde olsun sadece birkere uyumsuzluk sorunu yaşadım(O da Tune-Up 2009. Onunda çözümü gayet basitti ; Vista uyumluluk modunda çalıştırmak, 2010 sürümünde zaten böyle bir problem yok) Ayrıca sistemde 7-8 senelik belki daha eski oyunların bazılarını da denedim hiç bir uyumsuzluk sorunu çekmeden çalıştı :)

Microsoft Windows 7 oluşum sürecinde kullanıcılar, üreticilerle çok işbirliği içinde çalıştı. Şuan binlerce ürün "Windows 7 ile uyumlu" logosunu aldı (En son 6.000 idi, daha sonra ne kadar oldu bu sayı bilmiyorum.) üstelik o logoyu henüz almamış ve gayet sorunsuzca çalışan ürünler unutulmamalı...

windows 7 kurdum nero 6 çalışmıyor bazı programlar 7 uymuyor

windows 7 kurdum asus anakart ve ekrankartı cd kabul etmedi ama çalışıyor bazı programlar çalışmıyor 7 xp ye uyumlu programlar bekliyoruz

wındovs vısta kullanıyordum vındovs 7 gectım vep camara pırogramı kabul etmıyor bılgısayarım toshıba a300m1 yardımm lutfenn

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play