Windows 8'in Google'a verdiği ders

Windows 8'in, Google'a bu kadar büyük dersler verebileceği hiç aklınıza gelir miydi?

Google'ın için ders çıkarma zamanı...
Google'ın Windows'tan öğrenecekleri var

Tablet piyasasında işler giderek kızışıyor. Apple'ın iPad'i hala açık ara önde ve yakın zamana kadar ona karşı koymaya çalışan bir tek Google vardı. Özellikle de Samsung'un ürettiği Android işletim sistemine sahip tabletler büyük ilgi görüyorlar ama Google'ın işi giderek zorlaşacak. Üstelik bunun tek nedeni de yeni iPad'in daha piyasaya çıkmadan büyük ses getirmesi değil, Microsoft'un sonunda tabletler için özel bir işletim sistemini hazırlayabilmiş olması...

Tablet pazarında Google'ın bugüne kadar yaşadığı en büyük sorun akıllı telefon ile tabletlerin kullanıcı gözünde farklı cihazlar olduğunu fark edememiş olmasından kaynaklanıyor. Özellikle piyasaya ilk çıkan Android tabletlerin kullandığı işletim sistemi, Google'ın daha önce akıllı telefonlar için kullandığı ile bire bir aynıydı.

Bu sırada Apple, iki cihazın sunması gereken kullanıcı tecrübesinin farklılığını çoktan kavramış ve iPhone ile iPad'i birbirlerinden bağımsız özellikler sunan farklı cihazlar olarak lanse etmişti. Geliştiricilere sadece iPad'e özel ve sadece iPad'in özelliklerine bire bir uygun uygulamalar piyasaya sürmeleri yönünde destek veren Apple bu sayede Google'ın yapamadığı çok daha erken ve çok daha başarılı bir şekilde hayata geçirdi.

Tabletler Windows ile bir adım daha ileri gidiyor...

Microsoft'un geçtiğimiz günlerde Bacelona'da tüketicilerin beğenisine sunduğunda, firmanın işletim sistemi konusunda sadece Google değil, Apple'dan da çok farklı ve çok daha yenilikçi bir yaklaşım sergilediğin şahit olduk. Microsoft, akıllı telefonların işletim sistemini mobile uydurmaya çalışmak veya iki farklı cihaza özel iki farklı işletim sistemi hazırlamak yerine çok daha cesur bir hamle ile tüm cihazlara uygun tek bir işletim sistemi olabileceğini gösterdi.

Metro görünümüne sahip olan Windows 8, bu yenilikçi yaklaşım ile tüm dokunmatik cihazlar için benzersiz bir kullanıcı tecrübesi sunmakla kalmıyor, aynı işletim sistemini klavye ve fare ile de aynı etkinlikle kullanılabilir hale getiriyor.

Microsoft ve Google henüz tabletlerde Apple'a göre daha zayıflar. Bu zaafları kapatmanın yolu ise zengin içerikli ve kaliteli bir uygulama mağazasına sahip olmaktan geçiyor. Yeni sürümü ile Android, geliştiriciler için açıkçası çok da heyecan verici değil. Ama Windows 8 sunduğu olanaklar ile kısa zamanda çok sayıda geliştiriciyi kendi saflarına çekmeyi başarabilir gibi görünüyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

ne yaparsa yapsın android kadar kullanışlı olamaz... kopyala yapıştırsız olmaz...

Hayret bişe ya! Bir sürü laf etmiş, doğru dürüst hiçbirşey yazmamış. Bumu yani üstünlük? Chrome nerde, bunlar nerede?

android'i hiç bir şeye değişmem

daha kullandındamı söylüyosun???

Bence şimdiye kadar üretilen eniyi tablet arayüzü win8 metro kim nederse desin masaustunde bile çok kullanışlı.

Bilgisayarda işletim sisteminin artık hiçbir önemi yok. Herşey Chrome, Firefox gibi tarayıcılar içerisinde beyler... Bunu zamanla daha iyi görecek bazıları... Artık işletim sistemleri hafif ve hızlı olacak, sade basit...

windows tabletlerin bütün windows uygulamalarını çalıştıracağını düşünürsek ipad yalan olur hele birde güçlü oyunları çalıştırırsa tam olur

Windows 8 çok olay olacak bu kesin. Yeniden tarayıcı savaşları ateşlenecek. Metroda fazla kullananan olabilmek için büyük savaş çıkacak tarayıcı üreticileri arasında. Üstelik ie de çok kaliteli.
Eğer win8 hafif, yeterince şarj tutan akıcı bir cihaz olursa fiyatlar da çok uçuk olmazsa karşısında hiç bir cihaz duramaz. Özellik yönünden androidle iosu toplasanız windows8 ağır basar. Ama gel gör ki windowsun işi zor. Bayağı büyük bir sistem. İnşallah güzel olur!

sevgili Windows allan gugılına her daim ve her şekilde dersini her zaman vermiştir bu ilk değil ki...

ARM tabanlı işlemcilerin X86 mimarisinde olmadıklarını düşünürsek, windows tabletlerin bütün windows uygulamalarını çalıştıracağını düşünmek aykırı bir hayalden öteye gidemez. Hatta (mimari bağımsız yazılmamışsa) hiçbirini çalıştırmayacak.

Yani sonuç olarak ARM tabanlı Win8 tabletler için oturup yeniden uygulama yazacaklar. Bu nedenle ne Apple ne de Google ilk zamanlarda çok ciddi sıkıntı yaşamayacaklar. MS onlara yetişmek zorunda çünkü. Ve "ha" deyince yetişemez...

Çünkü Microsoft bu işi biliyor. Asıl işi bu. Olması gereken bu.

Microsoft tablet pc alanına yeni girmedi, çok eskilerden beri (android vs yokken) tablet pc üretiyordu zaten.
Tablet piyasasının hızına yetişmekte geç kaldı evet ama bu uygulama açığını, geliştiricilere vereceği güzel imkanlarla hızla kapatacaktır. Üstelik "Live" sistemi üzerinden bilgisayar - tablet - telefon senkronizasyonunu güzel şekilde ayarlayabilirse piyasada liderliğe yükselebilir.

bu demekki wm8650 cpu 256Mb ram 2Gb flash diski olan netbook ubuntu 32bit bile çalıştıramıcak? 8 hiç?

Windows 8 çok iyi belki de Windows 7 son masaüstü işletim sistemi olacak :(

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir