Windows kullananlara Safari şoku!

Apple, web tarayıcısı Safari'yi güncelledi. Ama bu güncelleme, Windows kullanıcılarını şok edebilir!

Windows kullananlara Safari şoku!

Apple, OS X Mountain Lion ile beraber web tarayıcısının yeni sürümü Safari 6'yı da yayınladı.

Safari 6'nın tüm özelliklerinden faydalanmak için Mountain Lion'a ihtiyacınız var. Eski OS X kullanıcıları ise Safari 6'yı hiç kullanamıyorlar. Şaşırtıcı olan bir gelişme ise Apple'ın Safari web sitesinde tarayıcının Windows sürümü için bir bağlantı bulunmaması. Bunun anlamı, Apple'ın Safari'yi Windows için artık sunmayacağı olabilir.

Safari 6'daki Mountain Lion'a özel sunulan işlevler arasındaki yeni dokunmatik destekli Sekme Görüntüleme işlevi, tüm açık sekmeleri bir parmak hareketiyle görmenize ve aralarında kaydırmanıza izin veriyor. Mountain Lion'a özel diğer bir işlev ise URL'leri Twitter, Facebook ve e-posta ile paylaşmanıza izin veren Paylaş düğmesi.

Safari 6'daki yenilikler arasında Apple'ın Nitro JavaScript motorunun çok çekirdek destekli yeni sürümü, donanım hızlandırmasında ve CSS işlemede geliştirmeler var. Bunların yanında yeni birleştirilmiş arama alanı, URL ile arama çubuğunu birleştiriyor ve URL çubuğunu Chrome'dakine benzer bir hale getiriyor. Safari 6, "Beni izleme" gizlilik işlevini de destekliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Ben de artık Apple'ın Windows için Safari'yi desteklemeyeceğini düşünmüştüm.

şuan windows için safari indiremiyorum diye başlık açmışlar apple destek bölümüne (ingilizce) yetkili kişide dosyalar sunuculara yüklenip ayarlamalar yapıldıktan sonra windows için yükleme kısmı açılacak demiş.

internet explorer, opera, firefox ve chrome varken eksikliği hiç hissedilmeyecek bi tarayıcı

Bizde safari diye ağlıyorduk :S

safari windows platformunda ie9, chrome ve firefox karşısında zaten tutunamamıştı çok yerinde olmuş

windows kullanıcılarının da tek derdi safari kullanmaktı zaten :D opera firefox chrome hatta yeni explorer varken safariyi kim neden tercih etmek istesin ki

Chrome varken kim Safari kullanır ki?

e zaten sevgili Apple'ın son derece kararlı, stabil ve kendisiyle özdeşleşmiş tarayıcısının komik windowsta ne işi var biri bana bunu mantıklı bir biçimde açıklayabilir mi?...

ne kaddar da üzüldük yaa.elma alsın o işe yaramaz tarayıcısını başına çalsın..opera ve crome varken safari anca havasını alır

Cok uzulduk ya :)) Safari'siz ne yapacaz internet bitti bizim icin artik :)))

Apple'ci bebeler her yere - vote basıp geçiyorlar, at gözlüklü kullanıcı ordusu sizi.

Safari safari diye bi yerlerimizi yırtıyoduk yaa Operadan şaşmamm safarilerini bi yerlerine kosunlar! Safarmimiş o ne yaaa?

Bazıları bilip bilmeden windows7 derim appleymiş yok iosmuş saçma sapan işletim sistemleri ile uğraşmata gerek yok.

Windows için Safari = Google Chrome Nokta.

@27 Tem 2012 15:12 Safari de Chrome da WebKit kullanıyorlar. Tek fark Javascript motorları onun dışında büyük ölçekte aynı tarayıcılar.

İnterneti kapatayım o zaman artık bir anlamı yok safari'siz :D

zaten dil desteği de yok safari,de ...opera,da..en iyisi exp.9 ve firefox bu kadar lüzümsüzlükler geriştiriyorlar.bir dil desteği çubuğu yapmıyorlar. yani yabancı siteyi okumak için illede ingilizce veya diğer dilleri bilmek şartmı? yap bir page translate..sahife çeviricisi veya çevirmen..millet yararlansın.okusun.bilsin..AMA LÜZÜMSÜZ ne varsa özellik diye gösteriyorlar. zaten opera,da ve safari,de dil desteği olmadığı için hiç indimiyoruz.

@27 Tem 2012 17:03 Opera neredeyse çıktığı günden beri Türkçe desteği ile gelmektedir. Lütfen araştırmadan hüküm vermeyin. 2006 yılından beri opera kullanıyorum bilgisayarımda başka tarayıcı bulunmuyor.

@27 Tem 2012 17:36 2006 yılından beri opera kullanıyosan bundan bize ne?...

@27 Tem 2012 17:03 operada türkçe dil desteğide mevcut page translate eklentiside mevcut sen galiba operayı prototip halindeyken denemiştin ama safari için söylediklerine kefilim 1 keresinde windowsumda kurup çalıştırdığımda çok hayal kırıklığı yaşamıştım hayatımda bukadar çok çöken bir tarayıcıya rastlamadım, üstelik bazı sayfalarda takılıyordu aynı sayfaları diğer tarayıcılarda problem yaşamadan açtığımı test etmiştim ve tabiki böylesine gereksiz bi yazılıma pc ' mde yer vermedim zaten sunduğu tüm özellikler diğer tarayıcılar tarafından fazlasıyla geçilmiş durumda

@27 Tem 2012 18:29 kardeş burası herkezin fikrini paylaştığı birsayfa oprea kullanıcısı arkadaşa verdiğin cevabı okuyunca duramadım bende sana şunu soruyorrum senin fikirlerinden bize ne------- ? Yani bu kadar mı olur , başka tarayıcılardan bahsedilmesine bile hazmedemiyorsun, illa senin tarayıcını mı kullanması lazımdı bu arkadaşın

@27 Tem 2012 17:03 sizin bahsettiğiniz dil desteği ne saçma bir özelliktir öyle. ingilizce bilmiyorsanız ingiliz sitelerine girmeyin o kadar. chrome google translate ile çeviri yapıyor, onu okumasanız daha iyi. saçma saçma cümleler oluşturuyor. ingilizce öğrenin LÜZUMSUZ işlerle uğraşcağınıza.

@27 Tem 2012 17:03 safari de türkçe dil desteği yok mu? arkadaşım sen hiç safari kullandın mı? bilip bilmeden konuşmayın. bizim millet hiçbirşeyden haberi olmasa bile herşeyi biliyomuş havalarına girer zaten...

ne safaresi ya apple işletim sisteminde internet explorer kullanmak gibi birşey işte

@27 Tem 2012 19:17 apple OS X'in safarisini windows'un internet explorer'ıyla karşılaştıran zihniyeti kınıyoruz D:

@14 May 2013 19:04 Kınadık valla hani şimdi Einstein demiş ki; IE 10 Öncesi=Salyangoz Safari=Kaplan Chrome=Leopar ise; E=MC2! (Pardon gençler akşam yorum atınca oldu)

Safaride okuyucu modu diye birşey koydular. birde ipad ile ortak çalışma olayı da güzel çalışıyorsa safari ile yola devam edilebilir. Şuan bir sürü tarayıcı oldu. Hangi birini kullanacağım ben bunların. Chrome Canary bile kullanıyorum. :)

Safari 6 Windows'a sunulursa zaten Apple Software Update uyarısını verirdi İtunes quicktime filan açıklandığı gün ubdate oldular yani windowsda safari öldü yapcak birşey yok ölenle ölünmüyo

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir