Windows Phone 8.1 hareket algılayabilir!

Windows Phone 8'e gelmesi beklenen "büyük" güncelleme, ceplere bu yeteneği de kazandırabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Phone 8.1 hareket algılayabilir!

Windows 8.1 güncellemesinin ardından Microsoft'u şu sıralar en çok meşgul eden iş, belki de Windows Phone 8.1 için hazırladığı benzer güncelleme. Windows Phone 8.1 güncellemesini "kod adları" ise internete sızdı bile.

Nokia'nın cihazlarını sıkça sızdırmasıyla tanıdığımız @evleaks Twitter hesabında bu kez Nokia'nın Windows Phone 8.1'li ilk cihazlarının kod adları göründü. Sızıntıya göre Finlandiyalı firmanın WP 8.1'li ilk ceplerinin kod adları, "Goldfinger" ve "Moneypenny" olacak. Raporlara göre Goldfinger bir amiral gemisi modeli, Moneypenny ise daha uygun fiyatlı bir model olacak.

Goldfinger'ın Nokia'nın senelerdir geliştirdiği hareket algılama işlevine sahip olabileceği söyleniyor. Şirket içinde "3D Touch" olarak adlandırılan işlev, ekrana dokunmadan telefon üzerinde yaptığınız hareketleri algılayabiliyor. İddiaya göre Goldfinger, telefonun üzerinde ve yanında yaptığınız hareketleri görebiliyor. Buna benzer işlev, Samsung Galaxy S4'te de "Air Gestures" işlevi altında sunuluyordu.

Windows Phone 8.1'in Microsoft'un mobil platformuna getireceği yenilikler arasında yeni bir uyarı merkezinin, Microsoft'un Siri'sinin ve çoklu görev geliştirmelerinin olacağı düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

cortanayı sabırsızlıkla bekliyorum

Bencede çok iyi olur windows phone un Androide göre geleceği daha yüksek gerçekten Iosu geçebilir

Doğru, ekran hassasiyetini arttırdığımda telefona dokunmadan algılıyor. Zaten kapasitifler ısı algılama sistemiyle çalışıyor ve dünyanın en hassas ekranına sahip olan lumialarda bu özellik yapılabilir.

600 liralık Xperia Soladamda var flootig touch...WPnin daha çok yolu var...

Bir Android fanı gelip WP'yi destekleyen yorumlara eksiyi basmış gitmiş. WP8.1 kesinlikle beklenmeye değer bir şey olacak, son dönemlerde Microsoft gerçekten çok iyi işler yapıyor ancak bunları Apple gibi pazarlayamadığı için pazarda tutunamıyor. Eğer hala Zune kullananınız varsa, cihazın kesinlikle iPod'dan daha kaliteli olduğunu görebilirsiniz ancak MS düzgün bir reklam yapmadığı için cihaz satmadı... MS'in yapması gereken daha iyi pazarlama müdürü bulmak, başka bir şey değil.

Hahah xperia sola :):) 2 dk çatlmyın be

Android ile wp bir tutulamaz çünkü android yeni Bi sistem değil bunu kafanıza sokun. Ancak wpde şu anda diğer sistemler kadar hızlı gelişiyor denemez.

Xperia sola cihaznda kullandigin ozellik symbianda bile vardi cok eski bi teknoloji o kocum benim.bu ozellik baska bisey dikkatle oku

Kapasitif ekranlar ısıyla çalışıyor diyen arkadaş ne kadar cahilsin azcık oku öğren ekran elektrik iletim mantığıyla çalışıyor ekranı güneşe tut algılayıcılar gözükür

Arkadaşlar, yıllardır iphone, ipad, macbook kullanıyorum. bir hafta önce kız arkadaşım illa iphone istiyorum diye tutturdu ve onun lumia 925'ini alıp iphone 5s'imi ona verdim. İster inanın ister inanmayın, eksiklerine rağmen wp8 ve lumia iphone'dan çok daha iyi. Önyargılı davranıp windowsa taş atanlardandım, kullanmasını bilip kullandıktan sonra wp8 ve lumiaların geleceğin cihazları olduğunu anlar benim gibiler

kapasitif ekran ısıyı algılayan bir sistemdir ve bu yüzden kalem ve tırnağı algılamaz çok bilmiş 21:59 arkadaşım. Yazdığımı okusaydın keşke. Isıyla çalışıyor denedim zaten

Windows Phone 8...hala anlayamadı bazı kişiler. Diğerleriyle tek ortak yanı telefon olması. Ne İOS'a benzer ne de Android'e. Karşılaştırma yapılamaz. Kullanmayan bunu anlayamaz. Bu başka bir şey. Wp8'in özellikleri alışılmış sistemlerden değişik ve moderndir. Donanımı dert etmeye gerek yoktur. Her şey kusursuz bir şekilde akar. Hele 2014'de öyle yenilikler gelecek ki olmaz böyle şey diyeceksiniz. Sistem daha yeni başlıyor, elimizdekiler daha yarısı bile değil, esas sistemin alt yapısı. Ve hızlı gelişiyor. Android'in ve İOS'in ilk bir yılını hatırlayın, kat ettikleri yol, wp8'in geldiği yerin çeyreği bile değildi.

Biizm milletin uzmanlık seviyesini görünce gözlerim kamaştı, yaşardı.

00.38 kardeşim git araştır oku öğren cahil kalmışsın hadi okumuyorsun dene bakalım al telefonu kalın bir mikrofiber(ekran algılamayacak kadar) sonra telefonun ekranına çok az su damlat dokun bakalım nasıl alıyor gör elektrik iletimiyle çalışır ekran stylus larda bu mantıkla çalışır sen hiç sıcak stylus gördün mü

Isı mı hahaha bunu diyen arkadaş şehir efsaneline çok inanıyorsun hiç güleceğim yoktu

Kapasitif ekranlar, insan vücudunun elektriksel özelliklerinden faydalanır. Kapasitif ekranlar genellikle bir izole edici katmandan (cam gibi) oluşur. Bu katman içerisinde saydam bir iletken madde bulunur. İnsan vücudu iletken olduğundan elektriği iletir ve bu sayede kapasitif ekranlar bu iletkenliği giriş olarak kullanabilir. Bir kapasitif dokunmatik ekrana dokunduğunuzda ekrnanın elektriksel alanını değiştirirsiniz. Bu değişilik kaydedilir ve dokunduğunuz konum, bir işlemci tarafından hesaplanır. Bunun için farklı teknolojiler kullanılmaktadır, ancak tümü parmağınızın küçük bir dokunuşuna dayanır. Eldivenler iletken olmadığından kapasitif ekranları eldivenle ve iletken olmayan diğer nesnelerle kullanamazsınız.

@23 Kas 2013 12:59 İlkokulda gösterilen tarak, cam cubukla yapılan deneylerden haberiniz yok galiba. Kapasitif etki oluşması için arada yalıtkan malzeme olmalıdır. Malzeme yalıtkan olmazsa kapasitif etki oluşmaz.

Sayın 12:59 telefonumu eldivenle kullanabiliyorum L920. Peki o durumda eldiven elektrik iletimini nasıl sağlıyo ?

Peki lumialar eldivenle nasil calisiyor.

---kesin ip vardır--- şu videoyu bi seyredin de kapasitif falan boş yere yazıp durmayın http://www.youtube.com/watch?v=Lji5l5cMdO0

acaba yazılımsal mı donanımsal mı bu inşallah yazılımsaldır çünkü L520 L620 geride kalır böyle

@27 Kas 2013 22:11 ttabiki donanımsal olmayan bir altyapının ustune bu uygulamayı yapamazsın

Nokıa lumıa kullanışı ile mükemmel bir telefon ama ana ekran ile menü seçeneklerinde basit menü seçeneği arka plan ayarları tema gelmesini veya geliştirilmesi daha hoş bir kullanım sağlayacaktır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play