Windows XP Aralık'ta sert düştü!

Windows XP, Aralık ayı sonuçlarına göre ciddi bir sendeleme yaşadı ama hala dimdik ayakta!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP Aralık'ta sert düştü!

Net Applications'ın verileri son birkaç aydır Windows XP'nin kullanım oranının pek değişmediğini gösteriyor. Firmanın Aralık 2013'e ait işletim sistemi verileriyse Windows XP'nin yine düşmeye başladığını gösteriyor.

Firmanın son verilerine göre Windows XP'nin pazar payı, yüzde 27.84'e gerilemiş bulunuyor. Kasım ayındaki yüzde 31.22'lik kullanım oranıyla karşılaştırdığımızda bu kayda değer bir düşüş. Tabi ki bu, 2001'de çıkan işletim sistemini gömmek ve kullanıcıları Windows 7 veya 8'e yükseltmek için elinden geleni yapan Microsoft için iyi bir haber.

Ekim ayında Windows 8'e ücretsiz bir uygulama olarak sunulan Windows 8.1 ise Net Applications'a göre artık Windows Vista'dan daha çok kullanılıyor. Windows 8.1'in kullanım oranı yüzde 3.50'ye yükselerek, yüzde 3.46 kullanım oranına sahip Vista'yı geçmiş bulunuyor. Windows 8 ise yüzde 6.65 ile yeni sürümünün hala önünde. Windows 8 ve Windows 8.1'i topladığımızda ise işletim sisteminin toplamda yüzde 10.15 pazar payına sahip olduğunu görüyoruz. Bu oran Kasım'da yüzde 9.3 idi.

Yüzde 49.26 pazar payına sahip Windows 7, tüm dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olma ünvanını koruyor. İşletim sisteminin Kasım kullanım oranı yüzde 46.64 idi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

şu an bile windows xp kusursuz bir şekilde çalışmakta ve bırakmayı da düşünmüyorum. en az 2020'ye kadar da kullanacağım. windows 8<windows 7<windows xp

XP ve win7; diğerleri boş sistemler.... Microsoftun yerinde olsam xp'yi biraz geliştirir ve ucuza piyasaya sürer herkesi memnun eder ve bol bol reklamımı yapardım... nereden bakarsanız bakın kimse şimdiki sistemlerden pek memnun değil, win 8 tam anlamıyla herkes için şoktu dokunmatik arayüz gibi arayüzü vardı ve insanların kullanım alışkanlıklarını yerle bir etmişti... win7'de herkes şaşırdı çünkü değişik bi dizayn vardı, neredeyse herşeyin yeri değişmiş veya gizlenmişti, sadece sık kullanılanların gözükmesi istenmiş gibiydi. ama aero ve cam efekti çoğu kişiyi sevindirmişti. Başlat menüsündeki arama kutusunuda unutmamk gerek...

2006 üretim HP Pavilion dizüstü PC XP kuruluydu bilgisayar resmen ağlıyordu yılbaşı günü Windows 8.1 i kurdum tüm donanımı tanıdığı gibi alet resmen uçuşa geçti halen XP kullananların aklına şaşıyorum.

@03 Oca 2014 13:25 olmayan aklınla mı şaşıyorsun?

@03 Oca 2014 13:25 sizin gibi futbol fanatizimi ile bilmeden kullanmadan destekisz sallayıp bu sallama işinde hırs yapıp savaşanlar yüzünden; amd sürekli zarar ediyor, plazma pazarı lcd ucubesine kaptırdı, linux var iken millet windows saçmalığını kullanıyor. şimdi sen git bir bilgisayar uzmanına git bu iddianası tekrarla ondan sonra sana neresi ile gülüyor bi izle! (sizin gibilerin uydurdukları masallara kanarak anlattığımda sağda solda bilen birine denk gelip az rezil olmamışımdır, ben sizin gibilerin ciğerini bilirim!)

@03 Oca 2014 18:07 Linux var ama içi boş be kardeş.2 yıldır Linux kullanırım yok ağa Windows olmadan olmuyor

@03 Oca 2014 16:31 yorumla aklınız sıra hakaret edeceksen buyur gel adresimi de açıkça paylaşırım yüzüme söylersin. Bu bir deneyim ben kurdum memnunum, miladı çoktan geçmiş XP yi kullanmak zorunda mıyım?

@03 Oca 2014 16:31 siz bu aklınızla miladı geçmiş konserveleri de yersiniz eskiye sadakat diye. Belli ki bu nedenle XP kafasında yorum yapıyorsunuz :)

@06 Oca 2014 14:25 asıl senim beynin boş Linux kernel o kullandığını iddia ettiğin dağıtımı... bence yalan söylüyorsun...

Net Applications a güvenilmez. Söylediklerine inanılmaz...

@03 Oca 2014 13:35 nereden biliyorsun içinde mi çalışıyorsun? O güvenilmez bu böyle şu şöyle. Diyenlerin hepsi işşiz sapsız kişiler. Sabahtan akşama kadar pc başında yorum yapıp duran başkada bir işi olmayan kişiler.

@03 Oca 2014 13:35 xp`yi güncelemeyi kapatmadan kullananlardan ölçümü yayınla, 7`yi de dizüstü yanında gelmesi sayesinde yapabildikleri satış oranı ile belirt! bu düz soytarılık! windows 7`yi uzun uğraşlar sonrası %10`un üzerine çıkaramayacaklarını anladıktan sonra bu üçkağıda yattılar. millette gargara yapmadan yutuyor!

Win7'nin yükselişi durdurulamaz :D

şu anda ev kullanıcıları açısından en iyisi windows 7 format sonrası çok uğraştırmıyor. xp bu açıdan artık geride kaldı. windows 8 ise metro ekran bağımlılığı sebebiyle kullanmak istemeyenleri sıkabiliyor. Yani microsoft windows 8'i kendi işletim sistemi 7 ye rakip olarak çıkartmasaydı sadece metro üzerine kurulu bir sistem yapmış olsaydı mobil ve tablet dünyasında ses getirirdi. Fakat metroda bir şeye basınca masaütünü açıp çalıştırıyor olması filan çok acemice açıkçası. win7 yi ayrı win8 i ayrı geliştirmeli. win 8 sadece metro üzerine yoğunlaşmalı.

Linux Mint KDE kullanıyorum. Mükemmel! Windows'a neredeyse hiç ihtiyacım olmuyor. Aylardır Windows'u açmıyorum. Eksikler de tamamlanınca gelecek Linux'un olacak gibi görünüyor... <Cleverman>

buradaki %27 işletim sistemini günceleme yapanlara göre belirlenmiş rakkamlar ki windows xp`yi kullanıp günceleme kapatanların sayısı daha fazla! ;)

@03 Oca 2014 15:53 güncelleme kapalıysa değil internet bağlantısı yoksa dahil olmazlar.

@03 Oca 2014 18:22 hayır bu söylediğiniz doğru değil. bu ölçümlerin ölçüm firması tarafından günceleme yapanlara göre yapıldığı zaten açıklanıyor. sizin dediğiniz gibi interneti açık olanlara göre olması için 2 milyar bilgisayara izinsiz olarak korsan girip incelemesi lazım! ;) (hatırlatırım ölçüm raporunda apple ve linux`da var)

Efsaneler unutulmaz evlat

windows vista vs 8.1 falan diyomuş chip =D

13:25 o nasıl coşkulu bi anlatımdi öyle

8.1 gayet güzel

13:25 teki adamın kafasını getirin bana win7 yükledm diye devam etcek sandm 8.1 dedi :D 2006 hp ye «mars»

@03 Oca 2014 18:46 beğen veya beğenme, sorunsuz çalışıyor. Miladı çoktan geçmiş XP ile devam etmek zorunda değilim, siz tarihi geçmiş konserveleri yiyor musunuz? Aynı tehlike, ha kendinizi kokmuş şeylerle zehirlemişsiniz ha bilgisayarınızı.

Şuan ki efsane 7...

bitmeycekkkk

Windows 8.1 ile resmen uçuşlardayım. biz özel ve elit kullanıcılar için harika bir sistem. teşekkürler Microsoft....

@03 Oca 2014 23:39 Dostum çoğu anlamaz.Windows 8.1 gerçekten uçuyor.IE 11 desen ayrı zaten.Kullanımı gayet kolay.Akıcı bir işletim sistemi.

olay büsbütün; microsoft 1994 senesinde piyasayı beleş elegeçirmiş olması, windows 2000 öncesi berbat işletim sistemlerine imza atmış ve işi anca xp`de düzelteye başlayan ancak sonraki versiyonları yüzüne gözüne bulaştırma durumunda başka birşey değil, ama bilgisayarı facebook açmaktan ibaret sanan başka birşey için de kullanmayan bilgisayar cahili tayfası 7-8`i yere göğe sığdıramıyor! steve ballmer xp sonrası hiç 7-8 satamadık kimse beğenmiyor diye itiraf ediyor bizimkiler de bu itirafa rağmen hala windows 7 efsane diye saçmalıyor! (bunuda bir cevap vermeme sendorumundan eksiye boğun hadi bakalım!) windows 7`nin hatalarını sorunları eksiklerini yazsak meydan larousse gibi fasikül fasikül uzun seri çıkar be! mükemmel windows diye birşey yoktur olamazda çünkü adamlar bu işten gerçekten hiç çakmıyor durum; meydanın enteresan bir şekilde microsoft ile apple`a kalmasından başka birşey değil! (daha yazardım yazı kısa olsun istedim)

@04 Oca 2014 03:03 ayın en saçma yorumu olarak bunu seçiyorum :)

@04 Oca 2014 16:17 size göre en mantıklı yorum herhalde; düşünceden uzak fanatik windows 7-8 övgüleri dizmek oluyor! birde size göre bir diğer mantıklı davranışta; bir yenilik sunamadığından olsa gerek saçma sapan mantık dışı değişikliği yenilik adı altında başlat menüsünü kaldırma dayatmasını bir kullanıcı olarak kabullenmek. size göre mantıklı görünen dünyanızda size başarılar dilerim. bakın benden bir mantıksız yazı daha (!): program kurunca yavaşlayan windows 7 şikayetlerine karşın microsoft başkanından yapılan açıklama; "windows 7`ye 5`ten fazla program kurmayın" (!?). alın size bir mantık dışı daha: microsoft başkanı xp`den 7`ye güncelenen dizüstü bilgisayarların işlemcilerinin daha çok ısındığı ve pil ömrünün ciddi oranda azaldığı şikayetinde, "öyle bir şey yok" diyerek kullanıcılarını yalanlamıştı! (daha çok mantıksızlık istermisiniz? zira windows 7-8 microsoft üçgeninde bundan bol birşey yoktur da!

@04 Oca 2014 03:03 kısa yazmışın belli. şimdi sakin ol o xp'yi kapat mağaradan çık ve 7'yle tanış. 8 demiyorum 7 diyorum.8 kullanmama rağmen 7 8'den daha iyi(bana göre). sen xp'yi açmadığından hiç hata almıyor olabilirsin belki de. arada bir aç da hata gör. mavi ekranı bol bol gör.

Bir harddiskte XP, birinde 7 kurulu şu an, bir ara vatan millet sakarya deyip Pardus kurmuştum. Pardus uzun süre sorunsuz çalıştı, bir gün farklı videolardan oluşan yaklaşık 3 GB büyüklüğünde büyük bir dosya grubunu kopyalarken çöktü, bir kurtarma programıyla denedim ama bunların neredeyse yarısı tarihe karıştı, kurtaramadım. XP çökmeksizin 6-7 yıldır çalışıyor. 7 veya 8'in görsellik dışında XP'den farklı olarak ne getirdiğini bilmiyorum. Bir oyun almıştım, kurmayı denedim XP'de, en az windows 7'de çalşırım dedi. Onun için 7 kurmuştum sonra ekran kartın yetersiz dedi vazgeçtim. Bir oyun için 400-500 TL'lik ekstradan bir donanım lükstü benim için. Neyse sadede gelelim, XP'nin çalıştıramayacağı programların sayısı arttıkça diğerlerine geçiş kaçınılmaz olacak. Sonuçta adamlar bir şekilde para kazanmak zorunda ve bunu da XP'de çalışmayan (çalıştırılamayacak değil) programlar yaparak kullanıcıları yeni işletim sistemlerine geçmeye zorluyorlar. Yapacak bir şey yok bizden kalabalıklar, ama XP'm hep benle kalacak. Zaten şurda ne kaldı ömrümden.

@04 Oca 2014 14:44 xp 6 yıl nasıl kullandın merak ettim internete bağlanıyorsan 1 yıl dayanmaz yavaşlamaya başlıyor sonunda kullanılmaz hale geliyor windows vista /7 de öyle ama xp daha fazla sorunlu

4ever windows xp!

windowx xp 64 bit türkçe türkiyede kullanım oranı daha yüksek olur çünkü 32bit(vista ve sonra kurulu gelen pc için) her türlü rami eksik görüyor.

Linux dağıtımları hala tabela işletim sistemi

@06 Oca 2014 14:23 hadi ya hiç kullandın mı onlar Linux dağıtımı en kullanışlısıda LinuXMint 15 Mate... dene gör... oem olanlar direkt kuruluyor... diğerleri kurmadan çalışıyor...

bnde ilk başlarda win8 i kötülerdim win7 den vazgeçmem derdim taaa ki arkadaşın pcsinde kullanana kadar samimi sölüyorum 1 saati geçik kullandım ve eve geldiğimde win8 i direk kurdum şuan 8.1 den yazıyorum. açılış kapanış o kadar hızlı ki keşke ilk çıkdığında kursaymışım diyorum size tavsiyem win8 e bi şans verin pişman olmazsınız.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost