Windows XP geride kalmaya başladı

Herkes gözünü Windows 8'e çevirmişken, Windows 7 ve XP tarafında bir şeyler oluyor...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP, 7'nin gerisinde kalmaya başladı

İstatistik şirketi Net Applications'ın 1 Eylül'de yayınladığı rakamlar, Windows 7'nin dünya çapında Windows XP'yi geçtiğini gösteriyordu. Son ortaya çıkan rakamlar ise Windows 7'ye geçişin daha da hızlandığını gösterdi.

Eylül ayını kapsayan en son rakamlara göre Windows 7'nin kullanım oranı, yüzde 44.01'e yükseldi. Bu oran Ağustos ayında yüzde 42.52 idi. Windows XP ise Ağustos ayında yüzde 42.52 pazar payına sahipken Eylül'de yüzde 41.23'e geriledi. Net Applications'un bu verileri, Windows XP'li kullanıcıların toplu olarak Windows 7'ye geçmeye başladıklarının bir göstergesi. Microsoft'un da kullanıcılara ve şirketlere bırakması için baskı yaptığı Windows XP'nin resmi desteği, Nisan 2014'te sona erecek.

Üçüncü sıradaki Windows Vista, Eylül rakamalarında yüzde 6.05 ile çok gerilerden gelirken, Windows 8'in kullanım oranı şimdilik sadece yüzde 0.33. Tabi Windows 8'in henüz resmi olarak satışa sunulmadığını da unutmamakta yarar var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

win 8 şimdiye kadar yapılan en iyi işletim sistemi. gerçekten yapmış sonunda ms

ne olursa olsun xp kadar iyi değil diğer işletim sistemleri

@erdemalperen Kaliteli bir bilgisayar ile Windows 7 64 Bit Ultimate kullanın sonra Xp'nin performansıdır diger detaylarıdır sonra Xp ye iyi deyin :) Evet Xp de iyi ama kendi zamanında iyiydi Xp(hatta vista zamanında da iyiydi.) Taa ki Windows 7 çıkana kadar. Win 7 çıktı ve artık taht ona ait. Win8 tırıvırı zaten hiç sözetmiyorum :)

@03 Eki 2012 18:44 windows 7 hakkında gerçekleri öğrenmeniz için ekşi sözlükte windows 7 başlığındaki yazıları okumanızı tavsiye ederim! ;) milletin windows 7 enkazından neler çektiğini ibretle fark edeceksiniz!

Nerde mac os x deki rahatlik ve kolaylik bir de windows eziyeti var.

tabiki Xp güzel bir işletim sistemi ama, insanlar kolay kullanımdan, günvenlige kadar çeşitli nedenlerle güncel sürümlere geçiyor. olması gerek bu yani.

@03 Eki 2012 16:03 windows 7 xp`den fazla olan kayda değer hiçbir yenilik içermiyor. windows 7`ye kullananlar aero görüntüsüne tav oluyor ki xp`de bir dosya yüklüyorsun bu görünümede kavuşuluyor. :)

bir işletim sistemi çıktıktan 10 yıl sonra kullanılır mı.. ölü bir işletim sistemi artık o..

@03 Eki 2012 16:28 onu kullanana kadar linux kullan en azından destek devam eder

Şimdi biz windows xp ile işimizi görmeyeceğiz artık ben bunu anladım. Saygılarımla,

arkadaşlar 2009 senesinde bütün teknoloji sitelerinde windows 7`nin windows xp`yi geçtiği haberi yapılmıştı, sonrada başka bir haberde windows 7`nin 2. olduğu ortaya çıkmıştı. microsoft windows xp kullanımının önüne geçebilmek için yalaka firmalarına gönderdiği emir ile program oyun desteğini kaldırmaya çalışıyor ama yinede başarısız oluyor. windows 8`in çıkmasına haftalar kala 2. planda kalacak bir işletim sistemine geçiş mümkün görünmüyor. (büyük çoğunluğun windows 7`den uzak durmasına sebep olan sorunların giderilmesi için herkesin gözü service pack 2`de ancak birçok kişi windows 8 çıktıktan sonra bu konuda da pek umutlu değil) en fazla kullanım oranı windows xp`de! bazı arkadaşlar ısrarla 10 senelik işletim bir sistemi neden hâlâ kullanılıyor diye soruyor. bunun sebebi microsoft windows xp sonrası işletim sistemlerini yüzüne gözüne bulaştırmasıdır. (windows 8`de bu kaderi paylaşacak gibi gözüküyor) windows xp`yi bırakan linux`a geçiyor windows 7`ye değil. bu yüzden windows işletim sistemi kullanım oranı %89`a geriledi!

windows 7 gayet güzel.bu devirde xp kullananları anlamıyorum

Hala Windows XP kullanmata ısrar edenler Nisan 2014'ten sonra ne yapacaklar merak ediyorum. :)

10 yıl sonrada kullanılır 20 yıl sonrada. Ki kullanım oranları bunu doğrular nitelikte. Dünyanın yarısına yakını bir şeyler biliyor diye bu böyle. Herkes dilediğini kullanmakta serbset arkadaş. MicroFost 40 yılın başı düzgün bir işletim sistemi yapmış sürekli güncelleemiş ve artık oturmuş bir sistem olduğu için bütün bunlar. O zaman 2014'e kadar devam. Sonra windows 7'ye geçeriz.

XP ve 8 gibi fiyaskoları kullananları hiç anlamıyorum... az araştırında farklı oslar var nasıl görün Windows 7 enterprise var... :p

@grezimonk ekşi sözlükte windows 7 başlığındaki yazıları okuyun asıl fiyasko hangisiymiş görürsünüz! ;) tabi görmek işinize gelirse

@04 Eki 2012 06:09 bana cevap yazamayıp mesajıma eksi vererek birilerinin işine gelmeyeni yazdığımı kanıtlamış oluyorsunuz!

Windows ME, Vista ve Windows 8 Tam bir fiyasko. Şu an için kullanılabilecek 2 işletim sistemi var. Xp ve Windows 7.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play