XP'nin kurumsaldaki pazar payı düşüşte!

Windows XP, tüm dünya çapında olmasa da, önemli bir alanda ilk kez yüzde 10'un altına indi!

  • Zeynel A. Öztürk
XP'nin kurumsaldaki pazar payı düşüşte!

Windows XP, tüm dünyadaki PC'lerde en çok kullanılan ikinci işletim sistemi olmaya devam ediyor. Yeni bir rapor ise Microsoft'tan artık yama desteği almayan işletim sisteminin iş alanında ilk kez yüzde 10'ların altına düştüğünü gösterdi.

Qualys'in blog gönderisine göre kurumsal alandaki Windows XP kullanımı, son bir yılda ortalamadan daha hızlı bir düşüş gösterdi. Bir başka ölçüm şirketi olan Net Applications, Windows XP'nin dünya çapındaki PC'lerin yüzde 26'sında kullanıldığını gösteriyor. Ancak Qualys'in rakamlarına göre XP, Ocak 2013'te yüzde 35 kullanım oranına sahipken Mayıs 2014'te yüzde 8'lere kadar geriledi.

Firmanın verileri, Microsoft'un Windows XP'den yükseltme çabalarının boşa gitmediğini gösterdiği gibi, şirketlerin güvenlik açıklarından daha az etkileneceğini de onlara müjdeliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

windows xp mi kaldı u devirde :D herkes windows 8 windows 7 :D

Gafayı yiyecem abi gafayı yiyecem bune la abi biz erzurumda 3.1 kullanıyoruz XP'ye geçecez edamlar XP'ye desteği kaldirir abi ! Edalet öldü edalet abi abi

@16 May 2014 16:37 windows xp 2001'de çıktı ve 8 nisan'a kadar destek verdi n bekliyorsunuz sonsuza kadar mı verecek hangi firma bu kadar destek vermiş.

Banka ATM'leri şakır şakır çalışıyorlar. Topluca hepsini birden çöpe atıp, büyük sayıda yeni bilgisayar satın alacak halleri yok ya?

% o olsa gobek atıcam

win7 artıştadır

netbooklarda hala xp var anca yetiyor garibim netbooklar xpye.yoksa windows 7ye geçerlerde helede starter yüklüyse hantalın en önde gideni

en son haberde, % 64 kulanımı vardı!!

windows 8 ne durumda

windows xp 2001'de çıktı ve 8 nisan'a kadar destek verdi n bekliyorsunuz sonsuza kadar mı verecek hangi firma bu kadar destek vermiş.

Bizde yedik! :)

xp ölsün arkadaş hala o tarihi eserimi kullanıyorlar anlamak güç xp yükler yüklemez virüs giriyor windows 7 de ise at bir güvenlik yazılımı bak keyfine sürüm olarakta windows 7 ultimate oldumuda tadından yenmez

XP tabii ki ölecek ama bugün değil! Asla asla deme...

Sen de yorum yaz