Yakın geleceğin tek kazananı Windows Phone!

Android dünyaya hükmederken ve iOS yerini korumaya çalışırken, Windows Phone pusuya yatmış bekliyor!

  • Cem Şancı
Yakın geleceğin tek kazananı Windows Phone!

IDC'nin araştırmasına göre, mobil işletim sistemleri arasında kendine yer açmak için büyük çaba sarfeden Windows Phone'un pazar payı, 2018 yılında yüzde 6'nın üzerine çıkabilecek. Aynı dönemde bir zamanların lideri BlackBerry'inin pazar payı ise  yüzde 0.3'e kadar gerileyecek.

2014 sonunda pazar payının yüzde 0.8'e düşmesi beklenen BlackBerry'inin, çok devrimsel bir ürünle ortaya çıkmaması durumunda hızlı düşüşü onu 2018'de yok oluşun eşiğine getirecek. BlackBerry'yi geçen yıl Facebook'un satın alması söz konusu olmuştu ancak anlaşma sağlanamamıştı. Gidişat bu kadar kötüyken telefon üreticisi belki bu sene satılabilir ve yeni sahibinin elinde yeni denemelere girişebilir.

2014 sonunda Android'in pazar payı beklentisi ise yüzde 80.2 olarak tahmin ediliyor. Samsung Galaxy S5 ve LG G3'ün büyük rakamlarla satılması bekleniyor. Ayrıca düşük seviye Android cihazların da, pazar payının büyümesinde etkisi büyük.

Ancak Android'in yükselişinin sonsuza kadar sürmesi beklenmiyor. Hem pazarın büyümesi hem de rakiplerin baskısıyla Android cihazların pazar payı 2018'de yüzde 77.6'ya düşecek.

Düşüşten Apple da payını alacak. 2014 sonunda yüzde 14.8 pazar payına sahip olacak iOS cihazları 2018'de yüzde 13.7'ye gerileyecek.

2018'e kadar pazar payını arttırması beklenen tek işletim sistemiyle Windows Phone. Microsoft'un yoğun çabası ve ucuz telefonları sayesinde, 2018'de Windows Phone telefonlarının pazar payının yüzde 6.4'e çıkması bekleniyor. Microsoft için bu bile yeterli değil ama firmanın bu işten vazgeçmeye hiç niyeti yok. Bakalım önümüzdeki yıllar, Microsoft'un mu yoksa rakiplerinin mi yüzünü güldürecek?

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

ben gelecek seneye kadar wp nin %5-6 pazar payını yakalayacağını düşünüyorum

bence 6 nın çok üzerinde olur

Bence %6,4 ü geçer bile 10 a yaklaşır

Hedef 2023 gibi hayal

Sizin gibi gençleri pistlerde görmek isteriz....

Forever wp

palavra wp gibi tırt çöp işletim sistemli telefonlar bedava olsa bile tutmaz... ??????...

Herkesin zevkine bağlı birşey bence :)

ya android lider kalmaya hep devam ederse ?

Kaynak: Microsoft-Ismalarma-Haber-Merkezi.com

Wp'den bir cacık olmaz :D

Aşağı yukarı 3 ürün yelpazesinin de ortak problemi şarj olma süresi ve bataryakullanımı. Kim bence uzun bir performans veren batarya yaparsa ya da çok kısa sürelerde (5-10 saniye gibi) şarj olabilirse bence pazar payının geleceği acayip değişir. Şu an ki Akıllı telefonlar bence işlemci,ram, hafıza, Kamera ... gibi özellikleri bıraksınlar şarj sorununu halletsinler. İphone 7-8-9 çıkmasa da olur. Şu anki 5s haliyle bile kullananlar için yeterlidir. Ya da Galaxy S4, S3 bunlar ihtiyacınızın fazlasını karşılıyor. (Maalesef Lumia için yazamıyacağım aynı şeyleri :( 920 kullanıcısı olarak ) Şarj problemim olmasın yeter ki

Eğer bu analiz sonuçları gerçek ise Microsoft bıraksın bu işi başka bir işle uğraşırsa daha iyi olur :)))

Nedense su chip in wp yazilarini tarafli bakiyor diye dusunuyorum. Lumia1520 detayli incelemesinde alternatif note 3 demis ne alaka arkadas. Google tuttugunuzu bu kadar belli etmeyin. Para mi aliyorlar ne

Bence iosa yaklaşır wp9 la zaten piyasayı hoplatır..

Hedef 2023 diyen arkadas. İsin icine siyaset katmasan gorusunu belirtmesen olmaz mi ?

WP %3~5 anca olur boşa hayal kurmayın...

Bu rakamları nerelerinden uyduruyorlar. Şu an tüm markalar wp için çalışıyorlar. Samsung dahil.

Şu dandroidi bırakın artık iosu sevmiyorsunuz tamam gidin wpye geçin dosya yöneticisi de geliyor Google'ı daha fazla güçlendirmeyin.

@30 May 2014 19:31 asıl sen dandiwortphone 8'i bırak...

Su an lg g2 kullaniyorum. En az 3 sene bu telefonu kullanirim cunku gercekten muhtesem bir telefon. Buyuk ihtimalle bir.sonraki telefonumda wp olacak.

%10'u rahat yakalar bence microsoft samsung htc lg gibi firmalarla anlaşmalar yaptı 8.1li telefonlar çıkartacaklar ayrıca windows phone 9la dahada büyük ivme yakalar.

Microsoft önümüzdeki yıl bu pazar payını yakalayabilir gibi gorunuyor. 2018'de birkaç kat artar diye düşünüyorum.

Ahaha wp o zamana kadar %6 yi cok rahat yapar. 2018 e kadar neler cikar neler bu arastirmada sorun var.

samsung alma aldırma

Bence bu rakamlara microsoft 2015 te ulaşır

@30 May 2014 22:06 bence 2023 belki...

@30 Mayıs 2014 22:06 (ulaşamadı)

@30 Mayıs 2014 22:06 (hala ulaşamadı)

Bunu bir Microsoft stajyeri olarak diyorum; Türkiye de bile gerçekten çok iyi satıyor. Çöp felan diyorsunuz da insanlar özellikleri için telefon almıyor. Etiketi için alıyor. Nokia nın reklam bölümü o kafa fena çalışıyor ki insanları gerçekten ikna ediyor. Özellik için telefon alınsaydı adını duymadığım markanın 4 gb ddr3 ram li hiç adını duymadığım 4 çekirdek 2.5 ghz mikro işlemcili telefonu var. Bu telfon androidli ve piyasası 100 0.2 lerde. Demekki insanlar işletim sistemine yada özelliklerine bakmıyor, sadece reklamından ve etiketinden etkileniyor.

Yav abi nerden biliyolar belki android yukselecek ios gerilicek ios gerilicek wp yukselecek android asla düşmez çünkü ekonomi seviyesi altlarda apple 4S i bile 1000-1200 tl arasi satarken 300 tlye bile android telefon bulunabiliyor

Bu söylenen rakamlar yuzdeler size az gelmesin. Oturmuş bir sistemde%4-5 buyume çok zor olur

Belli bir seviyenin üstüne çıkamaz.

Gidin yatın uyuyun artık

o çöp mü olacak güleyim gari...

Size inanamıyorum wp için %6.4 ne ki

6.4 ezik android 7.74 ios 14

Sen de yorum yaz