Yeni Arayüze Alışmak

Microsoft Windows ailesinin en genç üyesi olan Windows XP, sevimli arabiriminin arkasında çok güçlü ve fonksiyonel yenilikler barındırıyor.

Yeni Arayüze Alışmak (Sayfa 2)

MASAÜSTÜ
Windows XP oturumu başladıktan sonra hoş bir manzara resmi içeren, sağ alt bölümünde system tray, solda ise Başlat düğmesine sahip standart Windows masaüstü karşınıza gelecektir. Ancak burada bazı öğelerin eksikliği de eminiz dikkatinizden kaçmayacaktır. Windows XP’de masüstünde deafult olarak Geri Dönüşüm Kutusu’ndan başka bir şey yer almıyor. Sadeliğe önem veren yeni sistemde diğer öğeler ise Başlat menüsü altında toplanmış.

Kaybolan simgelerin yeniden geri getirilmesi
Yani bundan böyle Belgelerim,Bilg isayarım ve Ağ Bağlantılarım simgelerine ulaşmak için bir kez daha Başlat tuşuna tıklamanız gerekecek. Daha geniş ve daha az karışık bir çalışma alanı sağlamak için yapılmış bu yenilik, yine de hoşunuza gitmediyse ve simgelerinizi geri istiyorsanız, bu durumda Görüntü Özellikleri’ne başvurmanız gerekiyor. Bunun için önce masaüstünde boş bir yere sağ fare tuşu ile tıklayıp, Özellikler seçeneğini seçin. Açılacak olan Görüntü Özellikleri penceresinde Masaüstü sekmesinde yer alan “Masaüstünü Özelleştir” düğmesine tıklayın. Masaüstü Öğeleri penceresinde Genel sekmesinde üst bölümde yer alan Belgelerim, Bilg isayarım, Ağ Bağlantılarım ve Internet Explorer öğelerini işaretleyerek istediklerinizin tekrar masaüstünde yer almasını sağlayabilirsiniz.

Bırakın masaüstü temizliğini sizin yerinize Windows XP yapsın
Windows XP,masaüstünü temiz tutmayı amaç edindiğini kanıtlamak istercesine bir yardımcı aracı da sisteme dahil etmiş. Başlat/Denetim Masası/Görünüm ve Temalar/Görüntü seçeneğine tıklayarak da ulaşabileceğiniz Görüntü Özellikleri penceresinde Masaüstü sekmesi altında yer alan “Masaüstünü Özelleştir” düğmesine tıklayarak bu sihirbaza ulaşabilirsiniz. Burada “Masaüstünü Şimdi Temizle” düğmesine tıkladığınızda, kullanılmayan masaüstü öğeleri bir klasöre taşınıp temizlik gerçekleştirilecektir. Bu düğmenin hemen üstünde yer alan “Masaüstü Temizlik Sihirbazını 60 günde bir çalıştır” seçeneğini kullanarak bu işlemin 2 ayda bir yapılmasını da sağlayabilirsiniz. Görsel yönü ön planda olan XP altından Görüntü Özellikleri penceresi yardımıyla çok çarpıcı ve farklı temaları yükleyip, Görünüm ayarlarıyla rak çalışma alanınızı renklendirip, monotonluktan kurtarabilirsiniz. Daha önceki işletim sistemlerinde de olan bu özelliklere ek olarak Görüntü Özellikleri penceresinde Görünüm sekmesi altından “Efektler” düğmesine tıkladığınızda, ekran yazı tiplerinin kenarlarını daha yumuşak göstermek için kullanılan ClearType adlı yeni bir özelliği de aktif hale getirebilirsiniz. Bu şekilde fontların kenarları gözünüzü daha az rahatsız edecek şekilde yumuşatılacaktır.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir