YouTube'a şok karar!

Alman mahkemesinin verdiği yeni YouTube kararı, Google için tam bir hüsran oldu!

YouTube'a şok karar!

Alman müzik yapımcıları derneği GEMA, YouTube'a "telif hakkı korunan şarkıları yeterince engelleyemediği" iddiasıyla dava açtı. YouTube, video paylaşılan basit bir platform olduklarını ve kullanıcıların ürettiği içeriklerden sorumlu tutulamayacağını savunurken, Hamburg Bölge Mahkemesi, Cuma günü tam tersi bir karar verdi ve telif hakkı ihlalleri hakkında bilgilendirildiği sürece sitenin sorumlu tutulabileceğini söyledi.

Bununla yetinmeyen mahkeme, kullanıcıların yasadışı içerik yüklemesini engellemek için, YouTube'un kelime filtreleme gibi daha etkili filtreleme yöntemleri kullanmasını istiyor. "YouTube halihazırda telif hakkı sahiplerine Content-ID uygulamasını sunuyor, bu uygulama sayesinde referans bir video kullanarak telif hakkı ile korunan içerikler bulunduran diğer videolar saptanabiliyor, bu yönteme dijital parmakizi deniyor. Telif hakkı sahipleri dilerlerse bu videoları silebiliyor, olduğu gibi bırakabiliyor ya da videoya reklamlar ekleyerek bu reklamlardan gelir elde edebiliyorlar" sözleriyle açıklıyor, YouTube'da kullanılan mevcut sistemi Google sözücüs Al Verney.

Kullanıcılar ve sivil toplum örgütleri de mahkemelerin daha fazla filtreleme teknolojisi kullanma talebinden rahatsızlık duyuyor. "Özelleştirme için atılmış bir başka adım daha ve çevrimiçi iletişim kurma hakkımıza karşı bile kullanılabilir. Baskı ve sansür altındaki bir sosyal toplum kendisini ve kültürünü nasıl açıklayabilir?" diyerek kaygısını dile getiriyor dijital haklar grubu EDRi'den Joe McNamee. Yine de tecrübeli Alman bilgisayar kullanıcıları, IP adreslerini başka ülkedenmiş gibi göstererek yasaklı YouTube videolarına erişebiliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

korsan hakkında cok baskı yapıyolar ama bence ters tepicek bu olay alanda almamaya başlıycak herşeyin orjinalini alamayızz alabilidimiz kadar yok ac kalırız dvd mi yicez evde

Google sözücüs Al Verney.

Kullanıcılar ve sivil toplum örgütleri de mahkemelerin daha fazla filtreleme teknolojisi kullanma talebinden rahatsızlık duyuyor. "Özelleştirme için atılmış bir başka adım daha ve çevrimiçi iletişim kurma hakkımıza karşı bile kullanılabilir. Baskı ve sansür altındaki bir sosyal toplum kendisini ve kültürünü nasıl açıklayabilir?" diyerek kaygısını dile getiriyor ve yüzde yüz haklı zaten teli ihlali olan içerik hızlıca siliniyor youtube telif haklarına saygılı.

hayır ne bekliyorlar bu kadar sömürme yetmiyor mu anlamıyorlar mı

ALAMIYORUZ PARAMIZ YETMİYOR YETMİYOR İŞTE PARA YOK NE YAPALIM YEMEK ALMAYALIM CD Mİ ALALIM

Google gereken cevabı vermiş. Bu işten bir şey çıkmaz. Korsan tema program bunlara eyvallah. Fakat şu Youtube'da ki içeriğe karışmasınlar. Altı üstü bir video. Çok ayıp bir şey çok.

Cihan Karaca'nın rollin in the deep cover'ını youtube'da bulamazsınız çünkü rtl'nin telif hakları nedeniyle cihan karaca rollin in the deep anahtar kelimeleriyle videoyu yükleyemiyorsunuz, kanalın kendi offical videolarında da yok...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir