Youtube'dan beklenen açıklama geldi!

YouTube yetkilileri en sonunda resmi bir açıklama yaptılar. Ayrıntıları okuyun!

Youtube'dan beklenen açıklama geldi!
Beklenen açıklama en sonunda geldi.

YouTube yetkilileri Youtube'un kapalı kalması konusunda aşağıdaki açıklaması ilk olarak CHIP Online'da:

Türk kullanıcılarımız YouTube'un kendilerine sunduğu servislere yoğun ilgi göstermekte ve severek kullanmaktadır. YouTube olarak Türkiye'de yaşayan farklı kesimden birçok kişiye online dünyada eğlenceli ve bilgilendirici video tecrübesi yaşatabiliyor olmaktan son derece mutluyuz. YouTube'da Türk kullanıcılar; diğer kullanıcılar ile iletişim kurma, fikir alışverişinde ve bilgi paylaşımında bulunma ve yeteneklerini gösterme gibi farklı alanlarda sunulan servisleri çok olumlu ve yaratıcı amaçlar için kullanmaktadırlar. YouTube platformunda yer alan ve popüler olan birçok video Türkiye'deki kullanıcılar tarafından yüklenmekte ve erişim açık olduğu sürece, her gün bu tür videoların yüklenmesi artarak devam etmektedir.

YouTube; artık tüm dünyada bireyler ve kurumların oluşturdukları özgün içeriği birbirleriyle paylaşma imkânı sunan önemli ve etkin bir iletişim aracıdır. YouTube'u, toplum için önem taşıyan mesajlarının iletimi için kullanan devlet kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin de sayısı giderek artmaktadır. Sivil toplum örgütleri, devlet kuruluşları, YouTube'u, kültürlerinin ya da misyonlarının olumlu yönlerini paylaşmak ve diğer yöntemler ile erişemeyecekleri küresel çapta kitlelere ulaşmak için en etkin iletişim araçlarından biri olarak değerlendirmektedirler.

YouTube'un firmalara, kurumlara, bireylere, sivil toplum örgütlerine sunduğu fırsatlardan yararlanmak oldukça kolaydır. Dileyen her kullanıcı YouTube'da kendi kanalını yaratabilir. Birkaç örnek:

  • Ürdün Kraliçesi Kraliçe Rania, YouTube'u olumsuz kültürel önyargıları kırmak ve önemli sosyal konuları tartışmaya açmak için kullanmaktadır.
  • UNICEF, Dünya Gıda Programı ve Kızılhaç gibi sivil toplum örgütleri, misyonları ile ilgili farkındalığı artırmak ve yeni destekçiler kazanmak için YouTube'u kullanmaktadır.
  • Dünya çapında birçok siyasi parti, insanları oy vermek için yüreklendirmek ve bölgelerindeki seçimlerde demokrasiyi sağlamak için YouTube'u kullanmaktadır.
  • Fransa Çevre Bakanlığı, halkın önemli çevre sorunları konusundaki farkındalığını YouTube ile artırmaktadır.
  • Birleşik Krallık'ın Başbakanı da İngiliz seçmenlerine ulaşmak ve kendisine doğrudan soru yöneltmelerine fırsat tanımak için YouTube'u kullanmaktadır.

Türk kullanıcılara çok önem veriyoruz

Beklenen açıklama en sonunda geldi.

Internet herkese kendini ifade etme ve sesini duyurma imkanı tanımaktadır. Ancak kişilerin web ortamında kendilerini ifade etme biçimleri bazı ülkelerin kültürel ve politik konulardaki hassasiyetlerine dokunmaktadır. YouTube'da yer alan İngilizce, Türkçe ya da herhangi bir dilde yüklenmiş içeriğin büyük bir çoğunluğu YouTube'un kullanım koşullarına uygundur. Ancak bazen kullanım koşullarına aykırı içeriğe sahip videolar da YouTube'da yer alabilmektedir. Bu nedenle YouTube olarak kullanıcılarımıza kolaylıkla, kullanım şartlarımıza uygun olmadıklarını düşündükleri videolar konusunda uyarı mesajı göndermeleri imkanını sağlamakta ve sonrasında gerektiğinde videoyu yayından kaldırmaktayız.

Türkiye'den kullanıcılarımızın YouTube'a erişebilmeleri, uygunsuz içeriğe sahip olduklarını düşündükleri videolar konusunda uyarı mesajları göndererek, bu içeriğin hızlı bir şekilde çıkarılması konusunda yardımcı olmaları bizim açımızdan büyük önem taşımaktadır . Ufak bir grubun yarattığı uygunsuz içerik, çoğunluğu oluşturan bir grubun YouTube kullanımını, tecrübesini olumsuz etkilememelidir. Son bir yıldır, uygunsuz içeriğe sahip olan az sayıda video ile ilgili problemleri çözüme ulaştırmak, uyarı mesajları gönderilen videoların çıkarılması için Türk yetkililerle yakın bir şekilde çalışmaktayız. Türk yetkililer ile bu sorunların giderilmesi konusunda görüşmelerimizi düzenli olarak devam ettirmekteyiz.

Türk kullanıcılarımıza çok önem veriyoruz ve Türkiye'den yüklenen birbirinden yaratıcı videoların YouTube'da yer alması bizleri çok mutlu ediyor... Türkiye'den kullanıcılarımızın şu anda YouTube'a erişemiyor olmasından dolayı üzgünüz. Son kapatma kararına neden teşkil eden videoları inceledik ve YouTube kullanım koşulları doğrultusunda gerekli aksiyonları aldık. YouTube'a Türkiye'den kısa bir süre içerisinde erişimin tekrar sağlanmasını bekliyoruz. YouTube olarak Türk kanunlarına aykırı olabilecek içeriğe ilişkin sorunları gidermek amacı ile yetkililerle işbirliğine her zaman hazırız.

YouTube'da Video İle İlgili Uyarı Mesajı Nasıl Gönderilir?

  • İçerik kurallarına aykırı videolar videonun altındaki 'flag' butonu tıklanarak, kullanıcı tarafından işaretlenmektedir.
  • 'Flag' bölümü tıklandıktan sonra, seçenek penceresinden videonun hangi nedenlerden uygunsuz bulunduğu sunulan seçeneklerden belirtilmelidir. (Örneğin videonun içeriğinde bir kişiye hakaretler var ise " hate speech " seçeneği tıklanmalıdır)
  • Bu uyarıyı takiben gerekli incelemeler yapıldıktan sonra uygunsuz içerikteki videolar yayından kaldırılmaktadır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 53 Yorum

"YouTube olarak Türk kanunlarına aykırı olabilecek içeriğe ilişkin sorunları gidermek amacı ile yetkililerle işbirliğine her zaman hazırız"

Buraya dikkat. Onlar güzel bir yaklaşım yapmışlar Biz yine yasaklarız hiç şüpeniz olmasın.

YouTube platformunda yer alan ve popüler olan birçok video Türkiye'deki kullanıcılar tarafından yüklenmekte ve erişim açık olduğu sürece, her gün bu tür videoların yüklenmesi artarak devam etmektedir.
...çok onurLandırıcı bi söz yaLnız anLamadığım şu : en son youtube a girdiğimde böLgeLerin arasında Türkiye yoktu, madem birçok popüler video yu Türkiye'deki kuLLanıcıLar yoLLuyo ve Türkiye youtube için önemLi bi üLke neden sitenin böLgeLerinde Türkiye yok!?! garip doğrusuu...

Youtube Türkiye tarafından lanetlenmiş durumda.Artık alıştık zırt pırt youtube'nin kapanmasına.Zaten girmeye girmeye soğudumda ve gerekte yok.

Peki youtube ne zaman açılacak?

Alıntı:
"YouTube olarak Türk kanunlarına aykırı olabilecek içeriğe ilişkin sorunları gidermek amacı ile yetkililerle işbirliğine her zaman hazırız"

Buraya dikkat. Onlar güzel bir yaklaşım yapmışlar Biz yine yasaklarız hiç şüpeniz olmasın.
___
Haklısın bizde internette özgürlük yok. Artık internette gezerken "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir" yazısını çok sık görüyoruz. Engellerle hiçbir yere varılmıyor. Varılsaydı Youtube'da aynı örnekler yaşanmazdı.

YouTube bir okuldur bence. Bu okulu değerlendirebilen birşeyler öğrenir-öğretir, araştırır-uygular. Yasak gerekçesine sadece hakaret olarak bakarsak sende başkasına hakaret ediyorsun o ortamda ona kim ne diyecek. YouTube yönetimi ben olsam Türkiyeden erişimi yasaklarım olur biter seninlemi uğraşacağım. Dünyada tek ülke Türkiye değilki. Her halükarda olan Türkiye YouTube kullanıcısına oluyor. YouTube'un kapanması hakaret içeren videolara cevap verilmesini ve ihbar edilmeni de engelliyor. YouTube kapatmak hakaret içeren videonun yayında olduğu gerçeğini değiştirmez, sadece kafayı kuma gömer.

"Son kapatma kararına neden teşkil eden videoları inceledik ve YouTube kullanım koşulları doğrultusunda gerekli aksiyonları aldık."

Yani, Youtube göre kapanmasına sebep olan video kullanım koşullarına aykırı değil... O zaman ne olacak? O video kaldırılmadığı sürece bizimkilerde yasağı kaldırmayacakmı?

(Dünyanın neredeyse en pahalı internetini sunan TTNET, malesef sadece bir sayfanın engellenmesi sağlayacak alt yapı çalışması yerine, sayfanın tamamını kapatıyor. İnterneti yasaklayanlar kadar TTNET de özgürlüğümüzü elimizden almaktadır!)

"Sivil toplum örgütleri, devlet kuruluşları, YouTube'u, kültürlerinin ya da misyonlarının olumlu yönlerini paylaşmak ve diğer yöntemler ile erişemeyecekleri küresel çapta kitlelere ulaşmak için en etkin iletişim araçlarından biri olarak değerlendirmektedirler. "

Bizimkiler onlar kadar akıllı değil. Taş kafalılar. Hala anlamadın mı YouTube!

Giren giriyor sen ne kadar yasaklarsan yasakla. Adının yobazlaştığıyla kalırsın....

"...diğer kullanıcılar ile iletişim kurma, fikir alışverişinde ve bilgi paylaşımında bulunma ve yeteneklerini gösterme gibi..."

:) tabi o kadar iletişiyoruz ki sorma... Hangi videoyu açsak altında birbirine girmiş ve küfürleşmiş yaratıklar silsilesi...

yılan hikayesine döndü . . .

biaralar youtube alındı die bi sölenti çıkmıştı hmde google aşlm die bu sölylentimi gerçkmi?

YouTube açıklamasının çok bilgili ve deneyimli bir kalemden çıktığı belli. Helal YouTube.

Dünyadaki teknolojik gelişmelere bakarsak, Türkiye olarak "YASAKÇILIK" ban başka icat yapmadığımız hep başkasının yaptığı imrenilecek teknolojiyi bilimi kullandığımız gerçeği ortaya çıkar. Sultan Abdülhamid'e yasakçı diyenler utansın.

bunlar yetmiyor youtube. siteyi artık türkçe yap ve ingilizce bilmeyen çoğunluğumuzda, anlattıklarına kendi dillerinde uygulayarak videolar temizlensin. TÜRKÇE YOUTUBE İSTİYORUZ, TEK ÇÖZÜM BU. Saygılar

Tüm Youtube videolarında bir Türkçe küfür arşivi olması lazım. Ben desteğimi veriyorum. Bir veritabanı yaratalım Türkçe küfürlerle ilgili hemen her alakasız videoda yapılan yorumlardaki Türkçe küfür "kısaltmaları"nı otomatikman silsin :p Girdiğim her videoda bir tane yabancı küfür olmasa da, muhakkak Türkçe bir küfür var. Anlamadım ne terbiyesiz milletmişiz biz meğer

@17.01 ziyaretçisi katılıyorum. Youtube kapalı kalsın, küfürlerden temiz kalsın

son derece detaylı ve calışılmış bi acıklama, belli. adamlarda haklı bi yerde, hergün binlerce video yükleniyo oraya, tektek hepsini anında kontrol edemezler, böyle durumlarda sitenin kapatılmasından ziyade videonun bilgileri merkeze gönderilmeli ve kaldırılması talep edilmeli, ki bence kısa sürede olacaktır bu yetkili makamlar istedikten sonra. siteye biz giremeyince tüm dünya yine izliyo ve bazıları bi taraflarıyla bize gülüyodur eminim. tamam hoş bişey degil o videolar büyük saygısızlık ama böylede olmamalı, o videoları yapanların istegi bu zaten, ekmeklerine yag sürmüş oluyoruz...

madem TÜRK kullanıcılara önem veriyorlar TÜRKÇE yapsınlar siteyi milleti eklentiyle falanla filanla uğraştırmasınlar

yani türk devletine "sen bilirsin" demiş açıkça

İstenilen açıklama gelmedi...
Hala biz önem veriyoruz ve "gereğini yaptık" diyorlar...
Yayından kaldırıp serverlarımızdan sildik demiyorlar ve bende güvenmiyorum...
Devletimiz kararının tamamen arkasında durmalı ve Youtube adım atana kadar siteyi kapalı tutmalıdır...
Yasakları destekleyen birisi değilim ancak bize kafalarına göre davranamayacaklarını tamamen öğrenmeleri lazım...

önce neden kapatılıyor diye kızıyordum ama kapansın valla sanki milletin resmi küfür sayfası , istesinler istedikleri videoları anında kaldırırlar bu tür açıklamalar olur arada

Valla Bush ile Atatürk'ü aynı kefeye koyan zihniyete yazık daha bunun ayrımını yapmadan büyük bi önyargıyla Kendimizi kötüleyip hemen yabancının yanında olma bizim ruhumuza işlemiş nedendir anlamıyorum. Tamamen arkasındayım ve saygı duyuyorum bu kadar duyarsızlaşmayalım lütfen. .. Ayrıca yasaklarlarsa yasaklasınlar diye bi şey sözkonusu bile olamaz çünkü oranın var olmasını sağlayacan bizleriz. Düşünsenize bi Çin'in ve Rusya'nın YouTube'a erişimi engellediğini..

aile çerçevesine önem versinler youtube

aç kapa aç kapa sonunda yutupun sahipleri dicekler açmıyoz artık len :D

istediğiniz kadar flag koyun türkiye alehine, atatürk alehine videolara youtube kaldırmıyor videoları.. yasaklara karşıyım ama türkiye alehine video yayınlayan bir sitenin erişiminin engellenmesine karşı değilim. adamların umrunda bile değil türkiyenin sitelerine erişimini kapatması. bize göre bunlar hakaret değil diyorlar yazık...

yapilanlar devletin isi arkadaslar. hala neden anlamiyorsunuz. Atatürk bahanesi. Adamlar sadece kendilerine karsi yapilan propagandalar yuzunden acmiyo. bilgi almani ve paylasmani engelliyo.

Kapalı kalsın arkadaşım, sitemde bi sürü youtube videosu war,umrumda değil,bizde 80 milyon nufüslu ülkeyiz, günde 2 milyon kişi youtube gibi türk video sunucularına yöneldiğinde işleri bitmiş olur.Hem youtube'den artık kişisel videoları çalıp üzerinde oynama yapıp bizleri rencide etmekteler.Geçen sene okulumuzla gittiğimiz havuz görüntülerini çalıp üzerinde oynama yapıp işte türk kızları bunlar, şöledirler böledirler diye oynama yapmışlar.Video hala yayında.Kime nasıl ne şekilde danışıcaz ? Ama bi Türk video sitesinde olsa direk savcılığa başvurup bunları yapanı cezalandırabilirdik..Neyse hem herşey bitti youtube mi kaldı,bıraksınlar ya istemiyoruz bi youtube..

flaglar işe yaramıyor çok sefer denedik ama sonuç alamadık daha kesin sonuçlar verecek çözüm sunmalılar bizlere

Bence gereksiz bir site kullanmıyorum onun için yasaklanması umrumda bile değil.İnternet geniş bir ağ zaten videoları sadece orada bulmak gibi bir sıkıntı yasamam söz konusu bile değil.Ne ile ilgili bir video ya da goruntuye ihtiyacınız varsa mutlaka baska bir sitede mevcut hem bedava kucuk yazılımlarla youtube ye erisim cok basit.

bunları boşuna tartışıyorsuz
internet denen icadı kullanıp ta yasak tartışmak mantıksız

kimse kimseyi engelleyemez
istediğim siteye giriyorum

ben interneti %90 youtube için kullanıyorum. . iş için msn ve sabahları hava durumu, geri kalan %10 'luk kısım . .

eğer açılmazsa aboneliğimi kapatıcam . . ve hatta ekonomik durumum yeterli olsaydı ülkeyi terkederdim. . ama buraya , türk bürokrasisine muhtacım . . mecburum . .

Adamlar "adam" gibi açıklama yapmışlar, inşallah bizler anlarız

TÜRKÜN TÜRKE İHTİYACI KAFİDİR DİĞER SİTELERDE VAR SADECE YOUTUBE YOK NET AĞINDA SORUN ETMEYİNİZ BİZ BÖĞLE DAHA İYYİZ..

TEK SORUN BUMUDUR

arkadaslar zaten kapalı olsada çoğu kişi(bende dahil) yasak sitelerden youtube a giriyor

türk stratejisine , atatürkçü düşünceye ve devlet bütününe zarar verice içerikli yayınların ayıklanması sonunda daha yapıcı bir portal olcağını düşünüyorum .açıklamalar ve yapılanlardan çok ben bu olayların kasti olduğunu düşünüyorum yapılanlar youtube ya mal edilmesin deniyorsa yayınlanan ülkenin bütünlüğüde göz önünde bulundurularak eklentilerin daha seçici daha yapıcı olmasına dikkat edilmeli gerekirse bir birim oluşturularak ülke içinde kaus yaratacak içeriklerin silinmesi sağlanılmalıdır...

yaw dostum youtubeyi yasaklayarak o video yu ekleyene bişey olmuyor ki... Olan yine bize oluyor... İzin verinde biz halledelim...

Arkadaşlar burdaki arkadaşın yazdığı gibi kapatsalarda biz yasak sielerden giriyoruz...Kimseyi yormasınlar youtube u geri açsınlar lütfen

uk.youtube.com...erişilebiliyor...

Aslında bakış açınız yanlış evet bir taraftan bakınca haklısınz ancak başka bi taraftan bakınca biraz tersi oluyor şimdi belki Youtube yasaklandığı zaman biz hariç tüm dünya bu videoları izleyebiliyor peki bu nasıl engellenebilir engellenemez bunu sadece Youtube engelleyebilir peki bunu nasıl sağlarsınız böyle bir global ve bu ülkeden bu kadar fazla kullanıcısı olan bir site Türkiye Cumhuriyetini adam yerine koymuyosa ozaman yapılacak şey Türk kullanıcısı gibi büyük bir kitleyi bu siteden uzak tutarak siteyi cezalandırmaktır. Bu durumda bu kararla siz değil site cezalandırılıyor bence sizde bunun bilincinde olarak o diğer yönlendirme siteleri ile engellenen siteye girmeyerek bu ülkeyi adama yerine koymalarına yardımcı olabilirsiniz.

Malum videolara mantıklı olarak en iyi tepkiyi verebilecek Türkiye olmasına rağmen,bizimkiler erişimi engellemeyi terecih ediyorlar.
Yani bir bakıma meydanı boş bırakmak...
Bu şekilde malum videoların popülaritesini 100 lerce kat da artırıyorlar.
Ehh.. Kolay gelsin ne diyeyim
Ben asıl sebebin o videolar olduğuna inanmıyorum artık...

biz o videoları göremiyoruz ama görmemesi gerekenler rahatça görebiliyorlar.Türk halkı zaten kimin ne oldugunu biliyor.Atamıza bir saygısızlık yapıldıgında gereken tepkiyide halk olarak mesaj yagmuruyla verir.Ve zamanın da bunun bir çok örnegi görüldü.Giden mesajlar ile birçok videoyu kaldırmak zorunda kaldılar.Ve başka yerlerden de girmenin bi dünya yolu varken,bu yasak anlamsız kalıyor.Sadece halkı illegal yollara sevketmiş oluyorlar

o videoyu ekleyen insan bizim milletimize zarar vermek amacıyla yapıyor ve istediğine ulaşmış oluyor(hiç beklemediği bir şekilde hemde).koskoca türkiye siteye girmek için yok proxy yok bilmem ne gibi saçma seylerle zaman kaybediyor.you tube da 70 milyonluk bir ülkeyi adam yerine koyup bi temsilcilik felan açsa hiç böyle olmaz aslında.

youtubenin acılacağı mechul ama acılır 1 ay sonra gine kapanacağı belli cünkü bura Türkiye Cumhuriyeti bukadar ......

yav varya aslında bu videoları görüp te mahkemeye haber verenleri bulmak lazım. benim aklıma pikniktube falan gibi siteler geliyor. youtube olmayınca onlara giriliyor.
youtube kapanmasa biz o videoları görüp yorum yazacaz. o videolara karşı yorum yazacaz. aslında öyle değil diyecez. ama site kapanınca o videoyu oraya koyan atını koşturuyor. biz ne yapıyoruz. proxy ile uğraşıyoruz.

acı cekiyorum cokkkkk üyük acı cekiyorum youtube yok adam gibi video paylasşım sitesi yok :( halimi görmeniz lazım :D

ama diyorum ki tekrar lanet olsun şu sansürcülere de bu videoları gönderenlerede videoların sakıncalı olanlarını ayıklayıp sakıncalı videoların sahiplerinin üyeliklerini iptal etmeyenlerede yani şu an gercekten cok büyük bir açık bu üyelikler iptal edilsin bu kadar... milletin cefasını niye biz cekiyoruz???

eheee böyle kalırsınız işte. o kadar önem veriyorduysanız doğru dürüst silseydiniz videoları.
böyle saçmalıkları yemeyin arkadaşlar. madem videolar yetkililerle anlaşılarak siliniyordu, site neden yasaklandı? cevap basit: youtube'un Türk yasalarına özel bir yükümlülüğü yok. sileriz diyor, silmiyor ya da geciktiriyorlar. diledikleri gibi at oynatıyorlar sadece. diğer ülkelere karşı videolardaki gibi doğru dürüst önlem alınsaydı böyle olmazdı.

Youtube kapatmak tamda bir türkiye gerçeği işte,tartışamayan ,tartışmak için hiç bir bilgi birikimi olmayan,atyarışı ve iddaa gazetelerinden başka bişey okumayan insanların tek yapacağı şey budur işte,o kadar çok tabu varrki bu ülkede,tüm dünyaya açık olan bir internet sitesini erişime kapatarak kime zarar verdiniz,o videonun hedefi zaten türkiye değildi ve şu anda tüm dünyaya açık,sadece biz giremiyoruz.

yav bunlar siteyi kapatacağına o videoları resimleri yollayanları bulsalar daha hayırlı olur.kapatmasınlar adamını bulsunlar hem ne güzel kimin ne olduğu belli olur böylece düşmanca düşünen biri cezasını alır bence.

Ah be youtube madem bize bu kadar(!) önem veriyorsunuz türkçe de olabilirsiniz

Ya çok anlamsız, kapatma nedenleride çok saçma, bahsedilen videoların izlenmemesi için yapılmış bir şey, peki şimdi youtube kapandı bu videoları ekleyenlerin fikirlerimi değişti, o videoları izleyenler veya aynı fikirde olanların fikirlerimi değişti. soruların cevabı tabiki hayır. Olan kime oldu tabiki bize...

ben sahsen eski tarzında bi youtubenin türkiyeye giris saqlamasını istemiyorumm benim şahsi görüsüm gine kontrolsüz bi yayıncı olucaksa erisimi kapalı sekilde kalması herseyden iyidir..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir