YouTube'tan 360 derece videolara yükleme izni

YouTube, izin verdiği video türlerinin arasına izleme deneyimini değiştirebilecek bu türü de ekledi!

  • Levent Öztürk
YouTube yeni bir tür videoya izin veriyor...

Sarmal video, artık üreticisinden izleyicisine neredeyse herkes tarafından ulaşılabilir bir konumda. Google, YouTube üzerine 360 derece video yüklenmesine izin vermekte. Bublicam veya Ricoh Theta gibi araçlar yardımı ile YouTube üzerine yüklenen bu videolar, Android için YouTube uygulaması veya Chrome (iPhone ve iPad desteği yakında sunulacak) aracılığı ile izlenebilmekteler. Bu videoların büyük ihtimal ile en iyi izleme yöntemi, Cardboard veya dengi bir araç kullanarak gerçekleşmekte. OEM'lerin sanal gerçeklik ilgisinin hızla artması ise, yakın zamanda başka başlıkların çıkmasına ve kullanılmasına olarak tanıyacakken, YouTube'un bu güncellemesi ile internet üzerindeki bir filmi, filmin içinden izleyeceğimiz bir geleceğin yolu hazırlanmış oluyor.

Bu işlem, şu anda biraz hantal bir yapıya sahip ve videonuza doğru metadata'nın uygulandığını ve YouTube'un bu videoyu sarmal bir video olarak algılamasını garantilemek için bir Python kodu çalıştırmanızı gerektirmekte. Ancak, YouTube'un söylediğine göre yükleme işleminin bu kısmını otomatikleştirecek bir yöntem üzerinde çalışılmakta ve bu yeni yöntemin kullanıma geçmesinin uzun sürmeyeceğini söyleyebiliriz.

Şu anda kadar, bir konseri iyi bir noktadan izlenmesi veya haber görüntülerinin, olayların içinden sunulması gibi bazı ilginç sarmal video uygulamaları görmüş durumdayız. YouTube, bu imkanı herkese sunarak, sürekli var olan bir sarmal video platformunun oluşmasını ve bu videolara kolay bir şekilde ulaşılabilmesini sağlamaya çalışmakta.

Tabii ki bu basitliğin oluşması için, bir platformun oluşmasının yanı sıra, donanımların da ucuz ve genel kullanıma açık bir hale gelmeleri gerekmekte...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

sac, veya karton dürbün mi..? youtube harikasın be..son ve acaip teknolojin hayırlı olsun... mars,lıları geçtik..googlenin sayesinde..wifi aldatması..pil aldatması..teneke dürbün aldatması...5.9.a geldik..5.1.de geçtik..hahahahahaha milleti aldatma sanatı..google ve benzer üreticilerden..

@16 Mar 2015 14:40 Ne içtiysen aynısından istiyorum..

Güzel fakat video kaliteleri düşük oluyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play