Yüzyılın geçişi gözlemlendi

Venüs gezegeninin güneş diskinin önünden geçişi tamamlandı. İşte görüntü ve detaylar...

Venüs gezegeninin güneş diskinin önünden geçişi tamamlandı. Eyüboğlu Eğitim Kurumları İkiz Gözlemevleri, Venüs geçişini gözlemleyen ve kaydeden sayılı kurumlar arasında yer aldı.

Venüs, geçiş sırasında yaklaşık olarak Güneş diskinin 1/33'ünü örten koyu siyah bir küçük daire olarak görüldü. Venüs'ün Güneş diski önünden geçişi ikili olarak tekrarlanıyor. 2004 yılında gerçekleşen Venüs geçişi bu ikili geçişin ilkini oluşturmaktaydı ve Eyüboğlu İkiz Gözlemevi'nde gözlemlenmişti. 8 yıl sonra, 6 Haziran 2012 tarihinde ikinci Venüs geçişi Eyüboğlu Eğitim Kurumları İkiz Gözlemevi'nde bir kez daha gözlemlendi. Bu tarihten sonraki ikili Venüs geçişi 11 Aralık 2117 ve 8 Aralık 2125 tarihlerinde gerçekleşecek.

Güneş Tutulması olarak da değerlendirilen bu geçiş, diğer yıldızların etraflarında olması muhtemel gezegenlerin araştırılması açısından büyük önem taşıyor. Diğer yandan kütlesi ve boyutları bakımından neredeyse Dünya'nın ikizi gibi olan Venüs'ün Güneş önünden geçişi, Dünya'nın Güneş karşısındaki boyutu ile ilgili de bilim dünyasına bilgi veriyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

bu kez kaçırdık, neyse 2125'te bidaha bakarız inşallah

çıplak gözle bakayım demeyin sakın arkadaşlar. uzun süre güneşe bakmak merkezi görme kaybına neden olabilir

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir