ZoneAlarm'dan yanlış trojan uyarısı

ZoneAlarm Pro, Yahoo Messenger'ın önemli bir bileşenini trojan sandı, tartışmalar başladı.

ZoneAlarm'dan yanlış trojan uyarısı
ZoneAlarm Pro'nun verdiği yanlış alarm, güvenlik yazılımların yaptığı hatalara verilecek ilk örnek değil.

CheckPoint'in popüler güvenlik yazılımı ZoneAlarm Pro, Yahoo Messenger'ın sesli görüşmeler için gereken ActiveX bileşenini "Yspy" isimli bir trojan olarak görüyor. Bunun sonucunda da, Yahoo Messenger için son derece kritik bir dosya olan "yacscom.dll"nin silinmesini öneriyor. Ancak bu durum, aslında yanlış bir alarmdan başka bir şey değil.

ZoneAlerm Pro'nun uyarısının yanlış olduğu anlaşılana kadar, ZoneAlarm destek forumlarında küçük çaplı tartışmalar yaşandı. Tartışmalara son veren ise bir CheckPoint yetkilisinin alarmın yanlış olduğunu doğrulaması oldu. İsrailli şirket CheckPoint, sorunu gidermek için bir yama üzerinde çalıştıklarını duyurmakla yetindi, ayrıntılı bir açıklama yapmadı.

Güvenlik yazılımları tarafından verilen yanlış alarmlar aslında daha önce de görülmüştü. Hatta bazı hatalar çok büyük tartışmalara bile yol açmıştı. Örneğin Microsoft'un Live OneCare anti-virüs servisi, Gmail'in sitesinde virüs bulunduğunu tespit etmiş, ancak kısa süre sonra bunun yanlış bir alarm olduğu ortaya çıkmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

ZoneAlarm Son Sürümde bozdu. Gerçekten bunu beklerdim.

ZoneAlarm kullanırsanız olacağı budur zaten :D

hiç iyi bir yazılım değil bence. kasıntı bir program herşeyi kısıtlamaya çalışıyor. daha akıllı ve sahibini tanıyan yazılımlar üretilmeli.

ben hiçbir virus programına güvenmiyorum bazen virüsü kendileri atıyorlar ve sonra siliyorlar ne bu arkadaş bizde bu iyi bu kötü diye tartışıyoruz... hepsi kötü fakat kullanmazsanda olmuyor en iyisi linux kullanmak oh ne rahat virüs falan derdi yok

kesin trojendir ama yahoonun baskısı yüzünden böyle bir açıklama yapmış olabilir. en büyüklere bile güvenmeyeceksin.

Pardus kullanın , milli yazılım puhahaha !!!

Z.Alarm bir kaç ay önce favorimdi ama son kurduğumda bilgisayarı felç etti(üstelik ayarları ilk kurduğumda ki gibiydi)... Birde bu haber eklendi üzerine...

Ayrılık vakti geldi zone alarm :P:P

zone alarm yerine kaspersky internet sec. kullanmak daha mantıklı gibi geliyor insana çünkü kis. in alanında bir çok ödülü var .

ZoneAlarm ve bunun gibi birkaç yazılımın daha saçma sapan şeyleri zararlı gördüğünü Hatta bazılarının üreticileri dolandırılık yapmakta.

dışardan Ip hacking vb. saldırı uyarıları verip sözde kendi gücünü gösteriyor :) birçok üretici sahtekar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir