Zuckerberg'ün Internet.org'u hayata geçti!

Facebook'un fakir ülkelere internet erişimi sağlama projesi, bu ülkede hayata geçti!

Internet.org, Zambiya'da hizmete başladı

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in, bir süre önce duyurduğu, fakir ülkelerdeki bireyleri internete bağlama projesi Internet.org Zambiya'da hayata geçti. Internete erişmenin çok pahalı olduğu bu ülkelerde kullanıcıların ellerindeki telefonlarından temel ihityaç olarak görünen web sitelerine ulaşmalarını sağlamayı amaçlayan proje, Zambiya'daki operatörlerle ortak çalışıyor. Kullanıcılar, Internet.org uygulaması üzerinden ücretsiz olarak çok sınırlı bir internet bağlantısı ediniyorlar ve bununla e-posta alıp vermek, devlet kurumlarının web sitelerine ulaşmak, sağlık sitelerine girmek, Wikipedia'yı ziyaret etmek gibi imkanlara kavuşuyorlar.

Zuckerberg'in planına göre, Internet.org projesi diğer fakir ülkelere de hızla yayılacak ve yaşadıkları ülkelerdeki sosyo-ekonomik şartlar nedeniyle internet erişimi edinemeyen milyarlarca insanın temel internet servislerine ücretsiz erişimi mümkün olacak. Zuckerberg bu projesi ile geri kalmış ülkelerdeki insanların kendilerini geliştirmeleri için bir fırsat yakalayacaklarına inanıyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

fıssssss.....

Helal olsun.

Daha çok insan, daha çok kullanıcı bilgileri, daha çok köle...

ücretsiz olarak "çok sınırlı" bir internet bağlantısı ediniyorlar. Biraz daha imkanlar arttırılsa çok hoş olurmuş. Dünyanın gelişmesi için çok önemli bir adım tebrikler.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir